Krew utajona w kale – przyczyny i przygotowanie do badania. Dla kogo test FOBT?

Fot: anetlanda / fotolia.com

Krew w kale to niepokojący objaw. Czasami jednak nie widać jej gołym okiem, wtedy tylko badanie na krew utajoną w kale może dowieść, czy ta faktycznie w nim występuje. Krwi w kale nie można bagatelizować, trzeba wykonać test na krew utajoną, czyli FOBT (ang. fecal occult blood testing).

Krew utajona w kale jest niewidoczna gołym okiem. Aby sprawdzić, czy taki objaw ma miejsce, należy wykonać specjalne badanie diagnostyczne zwane testem na krew utajoną, tzw. FOBT. Dzięki temu po pobraniu kilku próbek kału można stwierdzić, czy w organizmie

Krew utajona w kale u dziecka i dorosłego – przyczyny

Krew w kale jest objawem, który pojawia się w wyniku krwawienia w górnej bądź dolnej części przewodu pokarmowego. Jeśli krwawienie jest niewielkie, krew może być niewidoczna gołym okiem. Właśnie wtedy sprawdza się badanie na krew utajoną w kale, która może pojawić się w wielu groźnych stanach chorobowych. Jej przyczyną jest np. nowotwór jelita grubego bądź żołądka. Może także występować w stanach zapalnych jelit i dwunastnicy, a także podczas krwawienia wrzodów lub polipów. Dodatnie wyniki testu na krew utajoną mogą również występować w suplementacji witaminy C, w przypadku diety bogatej w mięso wieprzowe, wołowe i drób, a także podczas zażywania niektórych leków.

Zobacz też: Wrzody żołądka i dwunastnicy: objawy choroby wrzodowej, przyczyny i leczenie

Test na krew utajoną – kto powinien go wykonać?

Test na krew utajoną (FOBT) to badanie diagnostyczne umożliwiające wykrycie w kale krwi, której nie widać gołym okiem. Krew w kale jest objawem niepożądanym, którego nie należy bagatelizować z powodu ryzyka występowania groźnych stanów chorobowych.

Prawdopodobieństwo pojawienia się krwi utajonej w kale zwiększa się wraz z wiekiem. Dlatego test FOBT jako badanie przesiewowe wykonuje się u osób powyżej 50. roku życia, u których wzrasta ryzyko pojawienia się nowotworu jelita grubego. Ponadto badanie wykonuje się u osób, które borykają się z osłabieniem i ogólnym zmęczeniem, krwawymi i smolistymi stolcami, nieregularnymi wypróżnieniami, spadkiem masy ciała, a także niskim hematokrytem i obniżonym poziomem hemoglobiny.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Test na krew utajoną – przygotowanie, jak wygląda i metody

Test na krew utajoną w kale można wykonać według 2 metod:

  • metoda gwajakolowa – wykrywa w kale peroksydazy hemoglobiny, czyli enzymy czerwonego barwnika krwi. Wyniki w tej metodzie mogą być fałszywe, dlatego zaleca się wykonanie 3 prób. Przez badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów z peroksydazą, które mogą powodować wyniki fałszywie dodatnie, np. wieprzowiny, drobiu, wołowiny, rzodkiewki, kalafiora, brokułów, rzepy i pasternaku. Należy również ograniczyć przyjmowanie witaminy C, gdyż wyniki mogą być fałszywie ujemne. Dzięki tej metodzie stwierdza się obecność krwi w kale, jeśli przekracza 20–40 ml/d.,
  • metoda immunochemiczna – wykrywa przeciwciała przeciwko hemoglobinie z okrężnicy, które umożliwiają wykrycie krwi utajonej w kale. Aby test był wystarczająco czuły, zaleca się wykonanie 3 prób w 3 różnych dniach. Porównując metodę immunochemiczną z metodą gwajakolową, to pierwsza daje pozytywny wynik już przy stężeniu 25 ng/ml hemoglobiny w próbie.

Przygotowanie do badania zależne jest od wybranej metody testu. W przypadku testów wykonywanych metodą gwajakolową należy pamiętać, aby na kilka dni przed badaniem odstawić produkty zawierające peroksydazę, a także zrezygnować w tych dniach z suplementacji witaminy C. W przypadku testu na krew utajoną w kale metodą immunochemiczną nie ma żadnych szczególnych sposobów przygotowania się, w tym dietetycznych. Ogólnie zaleca się, aby 48 godzin przed badaniem nie pić alkoholu, a także nie zażywać aspiryny i środków przeczyszczających.

Wykonanie testu na krew utajoną w kale może różnić się w zależności od rodzaju zestawu wykorzystywanego do badania. Na rynku dostępne są testy, które polegają na pobraniu wody z muszli klozetowej w miejscu, gdzie został oddany stolec. Kroplę takiej wody nanosi się na odczynnik testu i zanosi do laboratorium. 

Innym sposobem sprawdzenia, czy w kale występuje krew utajona, jest pobranie kału do specjalnego pojemnika. Tak przygotowaną próbkę dostarcza się do laboratorium. W każdej metodzie kał nie powinien być zanieczyszczony moczem, a także w przypadku kobiet powinien być oddawany do badania minimum 3 dni po miesiączce. Warto pamiętać, że niezależnie od wybranego rodzaju i metody najlepiej wykonać 3 próby, które potwierdzą wiarygodność otrzymanego wyniku.

Badanie kału na krew utajoną – wyniki dodatni i ujemny

Wynik dodatni badania kału na krew utajoną wskazuje na obecność krwi w kale. W przypadku trzech wyników pozytywnych należy wdrożyć dalszą diagnostykę – najczęściej wykonuje się badania obrazowe, takie jak kolonoskopia bądź sigmoidoskopia.

Wynik dodatni występuje w następujących chorobach:

  • nowotwór jelita grubego,
  • nowotwór żołądka,
  • krwawiące polipy,
  • gruczolak,
  • krwawiące wrzody w przebiegu choroby wrzodowej żołądka,
  • uchyłkowatość jelit i inne ich choroby.

Ujemny wynik badania kału na krew utajoną nie oznacza jednak braku choroby organicznej! Jest to wynik, który stwierdza jedynie brak krwi w kale.  

Zobacz film: Co to jest przeszczep kałowy i jakie ma właściwości lecznicze? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej