Dlaczego warto oddawać krew? 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa

Fot: Airubon / gettyimages.com

Krew to lek, który każdy z nas nosi w sobie. Mimo że (teoretycznie) można go bardzo łatwo pozyskać, to ciągle go brakuje, zwłaszcza w wakacje. Niechętnie się nim dzielimy, a jak bardzo jest cenny przekonujemy się dopiero wtedy, gdy sami lub ktoś z naszych bliskich bardzo go potrzebuje. Dlaczego warto oddawać krew i kto może zostać krwiodawcą? 14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Dawcą krwi może być osoba w wieku od 18 do 65 lat, wyjątkowo krwiodawcą można zostać po ukończeniu 65 roku życia. Jeśli ktoś oddaje krew po raz pierwszy i ma więcej niż 60 lat, powinien uzyskać na to zgodę lekarza. Kandydat na dawcę powinien ważyć minimum 50 kg, mieć prawidłowe ciśnienie i tętno. Nie może mieć gorączki ani żadnych zmian skórnych wokół miejsca wkłucia do żyły. Jednorazowo od kandydata pobiera się ok. 450 ml krwi. Surowiec pobierany jest w uprawnionych do tego Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub specjalnych krwiobusach.

Jak wygląda i jak się przygotować do oddania krwi?

Mimo że oddanie krwi nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, to warto pamiętać o kilku zasadach. Kandydat na krwiodawcę powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie (na dzień przed planowanym oddaniem krwi trzeba przyjąć ok. 2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej). Tuż przed samym zgłoszeniem się do placówki dobrze jest zjeść lekki posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Krew nie jest pobierana od osób, które są pod wpływem alkoholu, narkotyków czy leków psychoaktywnych.

Przed zabiegiem przyszły krwiodawca jest zobowiązany do wypełnienia formularza, w którym podaje informacje na swój temat (m.in. o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach) i wyraża zgodę na pobranie krwi. Może ją w każdej chwili wycofać, a po oddaniu poinformować o tym, że krew nie może być użyta do przetoczenia. Mimo że samo pobieranie krwi trwa ok. 10 minut, to pobyt w punkcie, w którym się ją oddaje może się przedłużyć do godziny, a nawet dwóch.

Zobacz film: Kto może zostać krwiodawcą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ten czas jest potrzebny nie tylko do wypełnienia formularza, ale i do badań, których wynik jednoznacznie zakwalifikuje lub wykluczy kandydata z grona krwiodawców. Od każdego chętnego, który zgłosi się do punkty trzeba poprać krew. Poza grupą krwi sprawdza się, czy nie jest zakażony wirusem HIV, kiłą oraz czy nie choruje na wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli badania wyjdą prawidłowo może on oddać krew.

Każdy krwiodawca przed opuszczeniem ośrodka otrzymuje posiłek regeneracyjny, którego wartość energetyczna wynosi ok. 4500 kcal (czyli najczęściej osiem tabliczek czekolady). Oddanie krwi upoważnia do dnia lub kilku wolnych godzin od pracy. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli kandydat nie został zakwalifikowany i tak przysługują mu dwie wolne godziny.

Jakie są przeciwwskazania do oddawania krwi?

Przeciwwskazania dzieli się na stałe i czasowe. Do pierwszej grupy należą choroby układu krążenia, np. niedokrwienna serca, wady serca (oprócz wyleczonych wad wrodzonych), niewydolność krążenia, zawał, zaawansowana miażdżyca i choroby naczyniowo-mózgowe. Krwiodawcą nie może też zostać osoba z poważnymi chorobami skóry, układu pokarmowego, oddechowego, moczowego i nerwowego. Krwi nie mogą oddać osoby z chorobami układowymi, zakaźnymi i nowotworami złośliwymi.

Do przeciwwskazań czasowych należą m.in. :

  • menstruacja ( muszą minąć co najmniej 3 dni od jej zakończenia)
  • posiadanie świeżego tatuażu (to samo tyczy się kolczyków, aby oddać krew trzeba odczekać 6 miesięcy)
  • choroby zapalne i uczulenie,
  • odczulanie,
  • przebywanie w rejonach z chorobami tropikalnymi i malarią oraz chorobami przenoszonymi przy przetaczaniu krwi,
  • bruceloza, gorączka reumatyczna, zapalenie szpiku i gorączka Q (2 lata od wyleczenia),
  • zakażenie wirusem zachodniego Nilu,
  • ciąża i 6 miesięcy po jej zakończeniu bądź porodzie,
  • przeszczep,
  • przetoczenie krwi,
  • choroby zakaźne, w tym grypa,
  • przyjmowanie antybiotyków,
  • kontakt z chorym na wirusowe zapalenie wątroby,
  • okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po jego zakończeniu,
  • przyjmowanie leków, z wyjątkiem witamin, doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej