Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3

Fot: Ridofranz / gettyimages.com

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie słońca to najprostsza droga do rozwoju np. czerniaka. Aby nie zachorować lekarze zachęcają do unikania nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowania kremów z filtrem. Nie brakuje jednak osób, które w obawie przed niedoborem witaminy D całkowicie rezygnują z ich stosowania. Czy słusznie?

Każdego roku na świecie wykrywa się 200 tysięcy nowych przypadków zachorowania na czerniaka skóry. Nowotwór pojawia się przede wszystkim u tych osób, które zbyt często wystawiają niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych. Co gorsza, jeszcze do niedawna czerniak był diagnozowany głównie u osób starszych. Dzisiaj rozwija się już u 20 latków. Co zrobić, aby nie zachorować?

Chroń skórę i stosuj krem z filtrem

Słońce generuje trzy rodzaje promieniowania - UVA, UVB i UVC. Pierwsze z nich, czyli UVA dociera do najgłębszych warstwa skóry. Niszczy kolagen oraz elastynę. Uszkadza DNA skóry, co może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych. Natomiast promieniowanie UVB, choć wywołuje oparzenia skóry, jest niezbędne do syntezy witaminy D3. Promieniowanie UVC jest całkowicie pochłanianie przez warstwę ozonową ziemi. 

Mało kto wie, że promieniowanie UV może przebijać się przez chmury, odbijać się od powierzchni wody, piasku, śniegu i wywoływać poparzenia słoneczne, dlatego kremów z filtrem SPF trzeba używać przez cały rok, również w pochmurne dni i podczas przebywania w cieniu.

Jak wybrać krem z filtrem?

Dobry krem z filtrem powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Kluczowe znaczenie ma także wysokość filtra SPF. Wskaźnik ten określa, jak długo możemy przebywać na słońcu oraz przed jaką dawką promieniowa krem może nas uchronić. Co to oznacza w praktyce? Jeśli posmarujemy skórę kremem z filtrem 30, to zapewni on mam ochronę przez ok. 300 minut, czyli 5 godzin.

Wysokość filtra SPF powinna być dopasowana do karnacji. Osoby, które mają bardzo jasną skórę powinny stosować preparaty o najwyższym faktorze. Te które mają ciemniejszy odcień skóry mogą sięgnąć po kremy z faktorem 15 czy 20.

Warto zaznaczyć, że stosowanie kremów z filtrem chroni nie tylko przed rozwojem raka skóry, ale także zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, poprawia jej jędrność oraz ułatwia regenerację, a także zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. 

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kremach z filtrem:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o kremach z filtrem? Źródło: X-Bank Gallery

Jak stosować krem z filtrem?

O posmarowaniu skóry kremem trzeba pamiętać jeszcze przede wyjściem z domu, bez względu na to, czy wybieramy się na plaże czy do pracy. Trzeba także pamiętać, że jedna aplikacja nie daje ochrony na cały dzień i musi być powtarzana (najlepiej co dwie-trzy godziny). Ponowna aplikacja jest konieczna zwłaszcza po wyjściu z wody. 

Minimalna ilość kremu z filtrem, którą trzeba posmarować twarz to ok. 1,25 ml, czyli tyle ile wynosi długość palca serdecznego i wskazującego. Aby posmarować resztę ciała należy zużyć ok. 30 ml kremu, tj. po 5 ml na nogi, ręce, tułów oraz plecy.

Panie, które stosują podkłady z filtrem SPF muszą sobie zdawać sprawę, że takie kosmetyki zapewniają ochronę jedynie na 10-15 minut.

Krem z filtrem blokuje wytwarzanie witaminy D3?

Organizm potrzebuje słońca do syntezy witaminy D3. To dzięki niej mamy zdrowe i mocne kości. Dodatkowo witamina chroni przed zawałem, udarem czy chorobą wieńcową. Ale czy skóra posmarowana kremem z filtrem może pobrać promienie słoneczne niezbędne do wytworzenia witaminy D3? 

Badania naukowe pokazują, że nawet gruba warstwa kremu nie przeszkadza w syntezie witaminy D3. Nie zmienia to jednak faktu, że większość z nas ma niedobory tej witaminy. Zanim jednak zdecydujemy się ją suplementować warto sprawdzić jej poziom i skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią dawkę.

Data aktualizacji: 18.07.2020,
Opublikowano: 16.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej