Krem do cery z trądzikiem różowatym – jaki wybrać?

Fot. moodboard / Getty Images

Krem na trądzik różowaty bez recepty pełni funkcję wspierającą wobec leczenia specjalistycznego opracowanego przez dermatologa. Chorzy na trądzik różowaty powinni wybierać kremy wykazujące działanie nawilżające, regenerujące, kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Krem na trądzik różowaty powinien wykazywać przede wszystkim właściwości nawilżające, wzmacniające naczynka, regulujące pracę gruczołów łojowych i łagodzące podrażnienia skóry. W doborze preparatu warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, żeby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Sporą popularnością cieszą się kosmetyki z serii Acnerose.

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Krem do cery z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty jest częstą dermatozą zapalną twarzy, która występuje przeważnie u kobiet o jasnej karnacji (I i II fenotyp według Fitzpatricka). Leczenie tej przypadłości ma charakter ogólny i miejscowy. Oprócz specjalistycznych środków zastosowanie znajdują także kremy na trądzik różowaty bez recepty. Można je kupić zarówno w aptece, jak i sklepie z kosmetykami. Ich regularne stosowanie wspomaga powrót skóry do zdrowia i zmniejsza jej zaczerwienienie. Koszt dobrego kremu do cery z trądzikiem różowatym bywa różny. Ceny zaczynają się od około 20 zł i sięgają nawet 250 zł. Taka rozbieżność zależy przede wszystkim od producenta i składników kremu.

Najlepiej skonsultować się ze swoim dermatologiem, który powinien wskazać odpowiedni krem dla cery trądzikowej. Dość popularna jest seria Acnerose, w której znajduje się płyn oczyszczający, dwa kremy oraz pasta. Można też osobno nabyć poszczególne elementy z serii. Równolegle z farmakoterapią i stosowaniem kremów wskazana jest zmiana trybu życia obejmująca unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne.

Działanie kremów na trądzik różowaty

Kremy na trądzik różowaty powinny być pozbawione barwników, parabenów, silikonów, substancji zapachowych i innych silnie działających dodatków. Dużą zaletą tych produktów jest lekkość, niezatykanie porów i szybkie wchłanianie. Krem do cery z trądzikiem różowatym powinien wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, kojące i łagodzące podrażnienia skóry. Dodatkowo preparaty te skutecznie ujędrniają i podnoszą owal twarzy. Wzmacniają naturalną ochronę skóry, jaką stanowi płaszcz lipidowy, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, promieniowania UV czy substancji drażniących. Dobre kremy na trądzik różowaty zapobiegają degradacji E-kadheryny indukowanej promieniowaniem UV. Kadheryna nabłonkowa warunkuje właściwe wzajemne przyleganie komórek nabłonka.

Przykładowe składniki kremu do twarzy z trądzikiem różowatym

Krem do twarzy z trądzikiem różowatym bardzo często posiada w swoim składzie kwas azelainowy. Związek ten wspomaga proces regeneracji, poprawia elastyczność skóry i przeciwdziała nadmiernej utracie wody. Działa na głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu reguluje proces wydzielania sebum i wpływa na florę bakteryjną na powierzchni skóry. Kwas azelainowy ma właściwości przeciwbakteryjne i zmniejsza nadmierną keratynizację. Ponadto hamuje melanogenezę, przez co zapobiega występowaniu przebarwień pozapalnych i zmniejsza je. Stosuje się głównie stężenie 15%.

Innym dość powszechnym składnikiem kremu na trądzik różowaty jest ekstrakt z lukrecji, który doskonale odświeża skórę. Kwas glicyryzynowy pozyskiwany z tej rośliny uszczelnia naczynka krwionośne i ogranicza zaczerwienia skóry. Polecane są preparaty zawierające witaminę K, B3, E, PP oraz wyciąg z rumianku, sok z aloesu i ekstrakt z kwiatu nagietka lekarskiego, które przyspieszają proces gojenia oraz likwidują dyskomfort związany z pieczeniem i napięciem skóry.

Warto szukać produktów bogatych w naturalne olejki i wyciąg z zielonej herbaty o właściwościach łagodzących i normalizujących skórę. Zielona herbata znakomicie usuwa toksyny. Powszechnie nazywa się ją rośliną młodości. Krem z zielonej herbaty na trądzik różowaty zwalcza zaczerwienienia i ma właściwości antyoksydacyjne, a jego delikatny zapach wprowadza w stan odprężenia.

Trądzik różowaty a krem z filtrem

U osób zmagających się z trądzikiem różowatym konieczne jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Maści lub kremy z filtrami należy aplikować w każdy słoneczny dzień, także zimą przed wyjściem z domu. Wskazane jest stosowanie do cery z trądzikiem różowatym kremów z filtrem SPF50. Zalecenia takie potwierdzają wszystkie konsensusy dotyczące leczenia trądziku różowatego.

Specjalistyczne kremy na trądzik różowaty

Formę kremów posiadają niektóre środki o działaniu miejscowym wykorzystywane w specjalistycznym leczeniu trądziku różowatego. Najbardziej powszechnym składnikiem jest metronidazol, który nie przekracza stężenia 0,75–1%. Związek ten oddziałuje na zmiany zapalne (grudki, krosty), co potwierdzono w licznych badaniach. Należy do chemioterapeutyków z grupy pochodnych nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje beztlenowe, zarówno pierwotniaki, jak i bakterie. Preparat aplikuje się na skórę zmienioną chorobowo 2 razy dziennie.

Przeciwzapalne działanie wykazuje też krem z 1% iwermektyną. Związek hamuje produkcję szeregu cytokin prozapalnych, a ponadto działa przeciwpasożytniczo, w tym na Demodex. Z kolei sulfacetamid sodu 10% i siarka 5%, dostępne w postaci kremów, wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Dostępne są też kremy zawierające antybiotyki takie jak tetracyklina oraz erytromycyna.

Na koniec zapoznajcie się z domową metodą, jaką jest parówka na trądzik:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Placek W., Wolska H., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, „Przegląd Dermatologiczny”, 2016, 103, s. 387–399.

2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2010, 64, s. 439-450.

3. Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(4), s. 263–272.

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 27.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

edyta 27.08.2019r.

no tak ale warto wlasnnie to laczyc - i diete i piellegnacje. ja z dieta nie mialam problemu,ze znalezieniem odpowiedniego kremmu gorzej, ale mam acneroze teraz i juz sie unormowalo o wszystko

kamilla 16.07.2019r.

sam krem nie wystarczy! zawsze trzeba ogarnąć diete na początku, bo to totalna podstawa, a później zadbać o odpowiednią pielęgnacje - i to całościowo, a nie tylko o krem. Tradzik rozowaty jest duzo bardziej zlozonym problemem.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej