Krem do cery z trądzikiem różowatym – jaki wybrać?

Fot. moodboard / Getty Images

Krem na trądzik różowaty bez recepty pełni funkcję wspierającą wobec leczenia specjalistycznego opracowanego przez dermatologa. Chorzy na trądzik różowaty powinni wybierać kremy wykazujące działanie nawilżające, regenerujące, kojące, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Krem na trądzik różowaty powinien wykazywać przede wszystkim właściwości nawilżające, wzmacniające naczynka, regulujące pracę gruczołów łojowych i łagodzące podrażnienia skóry. W doborze preparatu warto skorzystać ze wsparcia specjalisty, żeby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Sporą popularnością cieszą się kosmetyki z serii Acnerose.

Jak sobie radzić z trądzikiem różowatym? Zobaczcie co radzi dermatolog na filmie:

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Krem do cery z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty jest częstą dermatozą zapalną twarzy, która występuje przeważnie u kobiet o jasnej karnacji (I i II fenotyp według Fitzpatricka). Leczenie tej przypadłości ma charakter ogólny i miejscowy. Oprócz specjalistycznych środków zastosowanie znajdują także kremy na trądzik różowaty bez recepty. Można je kupić zarówno w aptece, jak i sklepie z kosmetykami. Ich regularne stosowanie wspomaga powrót skóry do zdrowia i zmniejsza jej zaczerwienienie. Koszt dobrego kremu do cery z trądzikiem różowatym bywa różny. Ceny zaczynają się od około 20 zł i sięgają nawet 250 zł. Taka rozbieżność zależy przede wszystkim od producenta i składników kremu.

Najlepiej skonsultować się ze swoim dermatologiem, który powinien wskazać odpowiedni krem dla cery trądzikowej. Dość popularna jest seria Acnerose, w której znajduje się płyn oczyszczający, dwa kremy oraz pasta. Można też osobno nabyć poszczególne elementy z serii. Równolegle z farmakoterapią i stosowaniem kremów wskazana jest zmiana trybu życia obejmująca unikanie czynników zaostrzających zmiany skórne.

Działanie kremów na trądzik różowaty

Kremy na trądzik różowaty powinny być pozbawione barwników, parabenów, silikonów, substancji zapachowych i innych silnie działających dodatków. Dużą zaletą tych produktów jest lekkość, niezatykanie porów i szybkie wchłanianie. Krem do cery z trądzikiem różowatym powinien wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, kojące i łagodzące podrażnienia skóry. Dodatkowo preparaty te skutecznie ujędrniają i podnoszą owal twarzy. Wzmacniają naturalną ochronę skóry, jaką stanowi płaszcz lipidowy, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, promieniowania UV czy substancji drażniących. Dobre kremy na trądzik różowaty zapobiegają degradacji E-kadheryny indukowanej promieniowaniem UV. Kadheryna nabłonkowa warunkuje właściwe wzajemne przyleganie komórek nabłonka.

Przykładowe składniki kremu do twarzy z trądzikiem różowatym

Krem do twarzy z trądzikiem różowatym bardzo często posiada w swoim składzie kwas azelainowy. Związek ten wspomaga proces regeneracji, poprawia elastyczność skóry i przeciwdziała nadmiernej utracie wody. Działa na głębsze warstwy naskórka, dzięki czemu reguluje proces wydzielania sebum i wpływa na florę bakteryjną na powierzchni skóry. Kwas azelainowy ma właściwości przeciwbakteryjne i zmniejsza nadmierną keratynizację. Ponadto hamuje melanogenezę, przez co zapobiega występowaniu przebarwień pozapalnych i zmniejsza je. Stosuje się głównie stężenie 15%.

Innym dość powszechnym składnikiem kremu na trądzik różowaty jest ekstrakt z lukrecji, który doskonale odświeża skórę. Kwas glicyryzynowy pozyskiwany z tej rośliny uszczelnia naczynka krwionośne i ogranicza zaczerwienia skóry. Polecane są preparaty zawierające witaminę K, B3, E, PP oraz wyciąg z rumianku, sok z aloesu i ekstrakt z kwiatu nagietka lekarskiego, które przyspieszają proces gojenia oraz likwidują dyskomfort związany z pieczeniem i napięciem skóry.

Warto szukać produktów bogatych w naturalne olejki i wyciąg z zielonej herbaty o właściwościach łagodzących i normalizujących skórę. Zielona herbata znakomicie usuwa toksyny. Powszechnie nazywa się ją rośliną młodości. Krem z zielonej herbaty na trądzik różowaty zwalcza zaczerwienienia i ma właściwości antyoksydacyjne, a jego delikatny zapach wprowadza w stan odprężenia.

Trądzik różowaty a krem z filtrem

U osób zmagających się z trądzikiem różowatym konieczne jest stosowanie preparatów zawierających filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Maści lub kremy z filtrami należy aplikować w każdy słoneczny dzień, także zimą przed wyjściem z domu. Wskazane jest stosowanie do cery z trądzikiem różowatym kremów z filtrem SPF50. Zalecenia takie potwierdzają wszystkie konsensusy dotyczące leczenia trądziku różowatego.

Specjalistyczne kremy na trądzik różowaty

Formę kremów posiadają niektóre środki o działaniu miejscowym wykorzystywane w specjalistycznym leczeniu trądziku różowatego. Najbardziej powszechnym składnikiem jest metronidazol, który nie przekracza stężenia 0,75–1%. Związek ten oddziałuje na zmiany zapalne (grudki, krosty), co potwierdzono w licznych badaniach. Należy do chemioterapeutyków z grupy pochodnych nitroimidazolu. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje beztlenowe, zarówno pierwotniaki, jak i bakterie. Preparat aplikuje się na skórę zmienioną chorobowo 2 razy dziennie.

Przeciwzapalne działanie wykazuje też krem z 1% iwermektyną. Związek hamuje produkcję szeregu cytokin prozapalnych, a ponadto działa przeciwpasożytniczo, w tym na Demodex. Z kolei sulfacetamid sodu 10% i siarka 5%, dostępne w postaci kremów, wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i keratolityczne. Dostępne są też kremy zawierające antybiotyki takie jak tetracyklina oraz erytromycyna.

Na koniec zapoznajcie się z domową metodą, jaką jest parówka na trądzik:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Placek W., Wolska H., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, „Przegląd Dermatologiczny”, 2016, 103, s. 387–399.

2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2010, 64, s. 439-450.

3. Brzeziński P., Leczenie miejscowe w trądziku różowatym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(4), s. 263–272.

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 27.10.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

edyta 27.08.2019r.

no tak ale warto wlasnnie to laczyc - i diete i piellegnacje. ja z dieta nie mialam problemu,ze znalezieniem odpowiedniego kremmu gorzej, ale mam acneroze teraz i juz sie unormowalo o wszystko

kamilla 16.07.2019r.

sam krem nie wystarczy! zawsze trzeba ogarnąć diete na początku, bo to totalna podstawa, a później zadbać o odpowiednią pielęgnacje - i to całościowo, a nie tylko o krem. Tradzik rozowaty jest duzo bardziej zlozonym problemem.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej