Kosmetyki z Morza Martwego – jak stosować sól czy błoto?

Fot: alisafarov / gettyimages.com

Korzyści ze stosowania kosmetyków z Morza Martwego obejmują przede wszystkim możliwości lecznicze, jak i pielęgnacyjne skóry. Kąpiele w soli z Morza Martwego czy stosowanie błota może sprawdzić się również w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego.

Morze Martwe to źródło zdrowia i urody. Kąpiele w soli czy błoto pochodzące z Morza Martwego to prawdziwa uczta dla ciała. Morze Martwe stanowi bardzo popularne źródło dla naturalnej kosmetyki. Znane ze swoich cudownych właściwości jest już od czasów starożytnych. Z dobrodziejstw Morza Martwego można skorzystać zarówno u samego źródła, jak i poprzez stosowanie kosmetyków naturalnych z Morza Martwego.

Naturalne kosmetyki z Morza Martwego

Kosmetyki z minerałami pochodzącymi z Morza Martwego to bardzo szeroka gama produktów. Należą do nich mydła, sole, maski, kremy, błota, peelingi czy różnego rodzaju serum. Kosmetyki z Morza Martwego działają leczniczo na skórę, mają właściwości oczyszczające, regenerujące. Wspomagają leczenie zmian zapalnych skóry, w szczególności zmian trądzikowych czy łuszczycowych. Część mikroskładników zostaje wchłonięta przez skórę. Wykazano przez to korzystny wpływ kąpieli w Morzu Martwym na schorzenia reumatyczne i objawy przewlekłe, jak bóle kostno-stawowe. W celach kosmetycznych wykorzystuje się wodę, sól oraz błoto z Morza Martwego. Należy zwrócić uwagę, by kosmetyki zawierały jak najwięcej naturalnych składników, a nie laboratoryjnych substytutów. Dzięki odpowiedniej proporcji mikroskładników skóra bardzo szybko odzyskuje blask, sprężystość. Chemiczny skład Morza Martwego ulega stałym zmianom w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne, jak temperatura, głębokość wody czy pora roku.

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Błoto z Morza Martwego

Jednym z najwyżej cenionych kosmetyków naturalnych jest błoto z Morza Martwego. Poza cudownymi właściwościami wpływającymi na wygląd skóry pod kątem urody, jest znane ze swoich leczniczych właściwości. Zastosowanie błota z Morza Martwego w chorobach skóry, typu łuszczyca, alergia, zmiany łojotokowe, wypryski, stany zapalne, to tylko niektóre wskazania, w których błoto z Morza Martwego może się doskonale sprawdzić. Warto też zwrócić uwagę na jego zastosowanie w przypadku chorób układu kostno-stawowego. Właściwości błota z Morza Martwego to przede wszystkim:

  • wzmacnianie włosów, zwalczanie łupieżu i wypadania włosów,
  • leczenie łuszczycy, zmian łojotokowych, atopowego zapalenia skóry i innych stanów zapalnych skóry,
  • odżywienie skóry,
  • regeneracja skóry, jej ujędrnienie i wygładzenie,
  • walka z redukcją tkanki tłuszczowej i cellulitem,
  • pobudzenie układu krążenia,
  • łagodzenie bólu mięśni i stawów.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Jak stosować błoto z Morza Martwego?

Błoto można aplikować na owłosioną skórę głowy, rozrabiając je z wodą. Po ok. 15 min należy je zmyć. Zabieg można stosować 2–3 razy w tygodniu. Błoto z Morza Martwego, rozgrzane wcześniej do około 40℃, można ponadto nanieść na oczyszczoną skórę nóg. Nogi należy wówczas owinąć folią i kocem i trzymać w cieple przez 20 minut. Seria takich zabiegów sprzyja redukcji dolegliwości nóg, w postaci np. obrzęków. Zabieg można stosować wymiennie z kąpielą, nawet codziennie. Błoto z Morza Martwego przydaje się również w formie płukanek działających przeciwbakteryjnie, a także masek nakładanych miejscowo na problematyczne strefy ciała, np. na brzuch. Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu.

Sól z Morza Martwego

Bardzo bogate właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ma sól z Morza Martwego. Poniekąd zawdzięcza to wysokiej zawartości minerałów w postaci związków wapnia, bromu, krzemu, magnezu, żelaza, fluoru, jodu i wielu innych pierwiastków wpływających na doskonały wygląd skóry. Bardzo skutecznie łagodzi podrażnienia, podobnie jak błoto działa wspomagająco na walkę z chorobami zapalnymi skóry. Kąpiel w wodzie z solą z Morza Martwego stanowi doskonałą formę odnowy biologicznej. Oczyszcza naskórek, absorbuje niepożądane substancje przez skórę, a także pobudza układ krążenia, co również przyczynia się do szybszego oczyszczania organizmu ze związków toksycznych. Regularne korzystanie z dobrodziejstw Morza Martwego zapobiega naturalnym procesom starzenia się. Woda do kąpieli powinna wynosić około 38℃. Rozpuszcza się w niej sól w odpowiedniej koncentracji. Kąpiel nie powinna przekraczać 20 minut.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 28.05.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej