Kości czaszki – anatomia, połączenia, rak kości czaszki

Fot: praisaeng / stock.adobe.com

Kości czaszki tworzą szkielet głowy, którego rolą jest osłona mózgu oraz innych narządów, które znajdują się w głowie. Czaszka najbardziej rozrasta się przez pierwsze 3 lata życia. Kości czaszki człowieka dzieli się na mózgoczaszkę i trzewioczaszkę, nazywaną także twarzoczaszką.

Kości czaszki tworzą puszkę kostną, której zadaniem jest ochrona mózgowia oraz narządu słuchu, wzroku, równowagi i smaku. Czaszka jest zbudowana z kości zespojonych połączeniami wolnymi i ścisłymi. Ścisłe połączenia kości czaszki to przede wszystkim więzozrosty, a połączenia wolne to stawy. Przez otwory w kościach czaszki biegną naczynia i nerwy, a przez największy z nich przechodzi rdzeń kręgowy.

Kości czaszki – anatomia

Czaszka dzieli się na dwie podstawowe części – mózgoczaszkę i trzewioczaszkę. Mózgoczaszka nazywana jest także czaszką właściwą, a jej zadaniem jest ochrona mózgowia. Trzewioczaszka jest twarzową częścią czaszki i stanowi podporę oraz ochronę narządów zmysłu, a także początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego.

Mózgoczaszka przypomina kulistą puszkę, a jej kości są połączone ściśle za pomocą szwów. Składa się z kości parzystych, do których zalicza się kości skroniowe i ciemieniowe, oraz kości nieparzystych, czyli kości potylicznej, klinowej, czołowej i sitowej. Kość skroniowa ochrania mózg po bokach i stanowi ochronę dla narządu równowagi i słuchu. Kość czołowa osłania mózgowie od przodu i współtworzy oczodoły, a kość potyliczna łączy kanał kręgowy z mózgoczaszką.

Trzewioczaszka składa się z kości parzystych i nieparzystych. Kości parzyste to kości nosowe, łzowe, jarzmowe, podniebienne, szczękowe oraz małżowiny nosowe dolne. Nieparzyste kości czaszki to żuchwa, lemiesz i kość gnykowa. Żuchwa jest ruchomym elementem trzewioczaszki, którą z kośćmi skroniowymi łączy staw żuchwo-skroniowy. Kością ruchową jest także kość gnykowa, która nie łączy się z innymi kośćmi i leży poza czaszką.

W czaszce znajdują się także zatoki. Są to przestrzenie w kościach wysłane błoną śluzową i wypełnione powietrzem. Zatoki dzieli się na klinowe, sitowe, czołowe oraz szczękowe. Kształt poszczególnych elementów czaszki zależy od płci, rasy i wieku człowieka.

Złamania kości czaszki

Najczęstsze przyczyny złamań kości czaszki to urazy powstałe w wyniku uderzenia głową o twardą powierzchnię, wybuchu lub innej sytuacji, w której dochodzi do naruszenia kości. Złamania dzieli się w zależności do lokalizacji na:

  • złamania trzewioczaszki, czyli twarzowej części czaszki,
  • złamania mózgoczaszki, czyli części otaczającej mózg – dzieli się je na złamania sklepienia czaszki i złamania podstawy czaszki.
Niekiedy dochodzi do złamań kombinowanych obu części czaszki.

Złamania kości czaszki można podzielić także na otwarte i zamknięte oraz na:

  • stabilne, nazywane linijnymi, w których nie dochodzi do przemieszczenia odłamków,
  • niestabilne, nazywane wgłobionymi, w których odłamy kostne przemieściły się w głąb jamy czaszki.

Przerwanie ciągłości kości czaszki może prowadzić do uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej, czepca i okostnej, a także naczyń tętniczych i żylnych oraz struktur wewnątrzczaszkowych. Urazy wewnątrzczaszkowe mogą powodować obrzęk mózgu lub powstanie krwiaka śródczaszkowego – zmiany te stanowią niekiedy zagrożenie życia.

Objawy oczywiste, wskazujące na złamanie kości czaszki, to:

  • krwawienie z rany spowodowanej urazem oraz widoczne na skórze krwiaki, szczególnie jeśli występują wokół oczu, w okolicach nasady nosa czy za uchem,
  • wyciek lekko krwistej lub przezroczystej treści z rany, co może wskazywać na uszkodzenie opon mózgowych i wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • ból w miejscu urazu,
  • obrzęk wokół miejsca urazu, zwłaszcza za uchem lub w okolicach oczu,
  • zaczerwienienie oraz podwyższona temperatura tkanek znajdujących się w okolicy miejsca urazu.

Objawy nieoczywiste, które mogą wskazywać na złamanie kości czaszki, to:

  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • niewyraźne widzenie,
  • sztywność karku,
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia orientacji,
  • splątanie, czyli inkoherencja myślenia z dezorientacją,
  • niewłaściwa reakcja źrenic na światło.

W diagnostyce złamań kości czaszki stosuje się głównie tomografię komputerową, choć w przypadku złamań otwartych nie jest to konieczne.

Co wiesz na temat układu kostnego? Odpowiedz na nasze pytania i sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rak kości czaszki

Rak kości czaszki bardzo często jest efektem przerzutów nowotworowych z innych narządów. Punktem wyjścia zmian nowotworowych zwykle są guzy płuc, sutka, szyi, jamy nosowo-gardłowej czy gruczołu krokowego. Główne objawy raka kości czaszki to ból oraz zapalenie kości czaszki.

W czaszce mogą występować także guzy złośliwe, do których zalicza się:

  • chrzęstniakomięsaki – zmiany złośliwe występujące głównie w zatokach przynosowych i kościach podstawy czaszki, występujące zwykle u mężczyzn po 40. roku życia,
  • kostniakomięsaki – zmiany o dużej złośliwości, występujące u osób między 12. a 20. rokiem życia, powodujące przerzuty do płuc.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.03.2019,
Opublikowano: 16.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej