Kość piszczelowa – budowa, urazy, jak długo się zrasta? 

Fot. PALMIHELP / Getty Images

Kość piszczelowa to większa z dwóch kości goleni. Jej urazy wymagają specjalistycznego leczenia i dobrze dobranej, indywidualnej rehabilitacji. Nieprawidłowo wygojone złamania mogą być przyczyną zaburzeń chodzenia, obrzęków, zapalenia żył głębokich goleni oraz silnych dolegliwości bólowych.

Kość piszczelowa (łac. tibia) wraz z kością strzałkową to kości goleni (podudzia). Przenoszą one bardzo duże siły, zarówno podczas stania, jak i w trakcie ruchów związanych z chodzeniem, bieganiem czy skakaniem.

Kość piszczelowa i strzałkowa – anatomia

Goleń to część kończyny dolnej zbudowana z dwóch kości – piszczeli i strzałki. Pierwsza z nich tworzy dolne piętro stawu kolanowego, a obie – w swej obwodowej części – powierzchnie stawowe dla kości skokowej oraz kostki: boczną i przyśrodkową stawu skokowego górnego.

Budowa kości piszczelowej to w uproszczeniu: nasada bliższa, trzon i nasada dalsza. Kość piszczelowa w swojej górnej (bliższej tułowiowi) części tworzy dwa kłykcie stawowe – przyśrodkowy i boczny – które (za pośrednictwem łąkotek) łączą się z kością udową. Są to rozszerzenia o wypłaszczonej górnej powierzchni, pokrytej chrząstką stawową. Pomiędzy kłykciami znajdują się guzki, do których przyczepiają się więzadła stawu kolanowego.

Poniżej nasady dalszej, na przedniej powierzchni kości, znajduje się guzowatość piszczeli, do której przytwierdzone jest więzadło rzepki. Przenosi ono siły z mięśnia czworogłowego uda. W pobliżu kłykcia bocznego znajduje się powierzchnia stawowa dla głowy strzałki – mniejszej i słabszej kości goleni.

W stawie kolanowym wykonywane są ruchy prostowania i zginania. Jeśli znajduje się on w zgięciu, możliwa jest też rotacja wewnętrzna i zewnętrzna goleni. Staw skokowy w swojej górnej części umożliwia przede wszystkim zgięcie podeszwowe i grzbietowe stopy.

Zobacz film i sprawdź jakie funkcje pełni układ kostny: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Kość piszczelowa – objawy pęknięcia, złamania lub stłuczenia

Urazy kości piszczelowej są częste ze względu na jej duże obciążenie oraz położenie – w przedniej części goleni, tuż pod skórą. Najczęściej spotykaną zmianą jest stłuczenie – powstające np. przy kopnięciu czy uderzeniu w ciężki mebel. W miejscu urazu powstaje obrzęk, krwiak, zapalne pogrubienie okostnej, niekiedy powierzchowna rana. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach. Szczególnie u ludzi starszych, z cukrzycą i zaawansowaną miażdżycą, niezmiernie ważne jest prawidłowe zdezynfekowanie i wygojenie powstających uszkodzeń powłok (nawet niewielkich zadrapań czy otarć). Ich zakażenie może prowadzić do powstania zmian zakrzepowych oraz niegojących się owrzodzeń goleni.

Złamanie kości piszczelowej powoduje objawy, takie jak upośledzenie ruchomości w stawie skokowym, obrzęk, powstanie krwiaka, silny ból – pojawiający się szczególnie przy próbach obciążania kończyny. Niezbędnym działaniem jest wtedy całkowite odciążenie i unieruchomienie miejsca urazu, by zapobiec przemieszczeniom lub powstaniu złamania otwartego. Stany te komplikują przebieg leczenia.

Leczenie złamania kości podudzia

Złamania kości piszczelowej leczy się zachowawczo lub chirurgicznie. W pierwszym przypadku niezbędne jest unieruchomienie za pomocą opatrunku lekkiego (z tworzywa sztucznego), gipsowego albo (o ile nie ma przeciwwskazań) ortezy (stabilizatora).

Powikłane złamania kości piszczelowej leczy się operacyjnie, odtwarzając fizjologiczną pozycję odłamów kostnych i dokonując ich zespolenia. Taka terapia skraca okres rehabilitacji i umożliwia szybszy powrót do normalnej aktywności.

Jak długo zrasta się kość piszczelowa?

Złamania kości piszczelowej wymagają unieruchomienia, które zwykle zakłada się na okres 6–8 tygodni. Po dokonaniu chirurgicznego zespolenia odłamów czas ten może być krótszy, a decyzja jest podejmowana przez zespół lekarski na podstawie stanu wyjściowego po złamaniu i zastosowanej techniki operacyjnej. Proces gojenia kości i przebudowy jej struktury w miejscu złamania trwa zwykle kilka miesięcy, a w przypadku niektórych stanów chorobowych (np. osteoporozy) – znacznie dłużej.

Po okresie unieruchomienia zaleca się choremu w niezbędnych przypadkach ograniczenie aktywności i odciążenie kończyny (poprzez stosowanie np. kul pachowych, łokciowych lub laski). Proces powrotu do pełnej sprawności związany jest też z wdrożeniem rehabilitacji, której schemat ustalany jest pomiędzy lekarzami a rehabilitantami. Ważne jest wczesne wdrożenie fizykoterapii i ćwiczeń biernych, co podnosi ogólną sprawność chorego, zapobiega powstawaniu przykurczów, zmniejszeniu ruchomości w stawach i osłabieniu siły mięśniowej. Unika się też wtedy zastoju żylnego w obrębie złamanej kończyny, co zmniejsza prawdopodobieństwo zapalenia żył i powikłań zakrzepowo-zatorowych. W źródłach medycznych dodatkowo podkreślane jest znaczenie wzmocnienia mięśni stabilizujących staw skokowy, gdyż ich słabość może zwiększyć podatność na kolejne urazy (skręcenia, zwichnięcia lub złamania).

Choroby kości piszczelowej

Wśród chorób kości piszczelowej należy wymienić:

  • zapalenie kości – pierwotne albo pojawiające się w przebiegu zakażeń miejscowych lub uogólnionych,
  • przerzutowe lub pierwotne nowotwory kości,
  • jałową martwicę guzowatości piszczeli (czyli tzw. chorobę Osgooda-Schlattera) – występującą w wieku rozwojowym, powodującą silne dolegliwości bólowe, lecz zwykle niepozostawiającą trwałych następstw.
Data aktualizacji: 15.01.2019,
Opublikowano: 14.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej