Korytarzy życia na autostradzie już nie ma, czyli jak zachowują się kierowcy

Fot.: OgnjenO / Getty Images

Jeszcze kilka lat temu Polska mogła być przykładem – kierowcy z lewego pasa podjeżdżali do lewej strony jezdni, a ci z prawego, do prawej. W ten sposób tworzył się korytarz, którym szybko mogła przejechać karetka. Niestety, z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej jeśli chodzi o zachowanie na drodze.

Ratownicy medyczni zgodnie zaznaczają, że w dotarciu do pacjenta liczy się każda minuta. Czas jest wyjątkowo cenny, gdyż mówimy tu o ratowaniu ludzkiego życia. Jednak kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich zachowanie na drodze ma kluczowe znaczenie dla życia poszkodowanych. O problemie zrobiło się teraz głośno, gdyż w niedzielę 18 marca na autostradzie A2, na wysokości miejscowości Nowostawy Dolne (woj. łódzkie), zderzyły się cztery samochody. Szybko zaczął tworzyć się korek, a kierowcy, zdesperowani by nie stać w długiej kolejce aut, zaczęli zawracać i jechać pod prąd. 

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Ogólny chaos na drodze sprawił, że karetka miała ogromne trudności z przedostaniem się do poszkodowanych w wypadku. Część kierowców jechała środkiem autostrady, czyli właśnie korytarzem życia, miejscem przeznaczonym tylko dla karetki! Jak mówi Adam Stępka, rzecznik prasowy łódzkiego pogotowia, które próbowało dotrzeć do miejsca wypadku w niedzielę:

Z bólem musimy stwierdzić, że z każdym miesiącem jest gorzej. Z naszej perspektywy wygląda to tak, że korytarzy życia na autostradach w Polsce już nie ma.

Niektórzy kierowcy nie mogli ustąpić miejsca lub zjechać karetce, gdyż pobocze było zablokowane przez zawracające auta. Inni, w obawie przed zderzeniem z zawracającymi samochodami, po prostu stali w korku nie wykonując żadnych manewrów, co ekipie medycznej nie pomagało w dotarciu na miejsce.

Warto wiedzieć: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

A jak to wygląda z perspektywy policji oraz kodeksu drogowego? Jak relacjonuje podkom. Kamil Wnukowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w rozmowie z TVN24.pl:

Trzeba zaznaczyć, że tworzenie korytarza życia nie jest skodyfikowane. To znaczy nie ma przepisów, które wymuszałby na kierowcach określone zachowanie. W tym wypadku musimy jednak odnosić się do empatii i wyobraźni kierowców.

Zawracanie na autostradzie jest wbrew przepisom, zatem takie zachowanie kierowców jest niewytłumaczalne. Policyjne statystki mówią same za siebie: tylko w 2016 roku na autostradach doszło do 415 wypadków. Zginęło w nich 50 osób, 607 zostało rannych. 

Film z zachowaniem kierowców na autostradzie znajdziecie na TVN24.pl: "Obyś nie ucierpiał na autostradzie". Ratownicy: korytarzy życia już nie ma

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nadar 03.09.2020r.

Wydaje sie ze w tej sytuacji ajlepszy sposob na utworzenie korytarza zycia jest puszczenie przed karetka ciezkiego plugu snieznego.A Efekt upublicznic w srodkach masowego przekazu.Gwarantuje,ze Efekt bedzie murowany.
Tylko takie metody poskutkuja,Bo niestety obecnie na drogach jest dzieki zachod.Pozdrawiam.Szerokosci.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej