Koronawirus w Wielkiej Brytanii: 106-letnia Angielka pokonała SARS-CoV-2

Getty Images

Connie Titchen nie jest pierwszą stulatką, której udało się pokonać COVID-19. Kobietę można jednak uznać za najstarszą obywatelkę Wielkiej Brytanii, która wygrała z patogenem.

Odkąd dotarły do nas pierwsze informacje na temat koronawirusa, ostrzegano, że SARS-CoV-2 najgroźniejszy jest między innymi dla osób starszych. Niemniej historie z różnych krajów pokazują, że zainfekowanie tym patogenem nie oznacza dla seniora wyroku. Do te pory media obiegały już bowiem informacje o wyzdrowieniach nawet stulatków.

101-letni Włoch i 104-letni Amerykanin to dotąd prawdopodobnie jedni z najstarszych pacjentów, którym udało się pokonać COVID-19. Jednak wczoraj do tego grona dołączyła także 106-latka z Wielkiej Brytanii. Connie Titchen, bo to o niej mowa, opuściła niedawno jeden ze szpitali w Birmingham.

106-letnia Angielka pokonała koronawirusa

Connie pochodzi z Birmingham i do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc przyjęto ją w połowie marca. Badania potwierdziły u niej koronawirusa. Po trzech tygodniach leczenia u pacjentki pojawiła się wyraźna poprawa. Lekarze zatrzymali jednak kobietę w placówce medycznej aż do wtorku. Kiedy dziennikarze pytali 106-latkę o samopoczucie, odpowiadała, że czuje się szczęśliwa i nie może już doczekać, aż zobacz swoją rodzinę. Dodajmy, że Brytyjka przeżyła obie wojny światowe, a także epidemię hiszpanki. W czym tkwi jej tajemnica zdrowia?

Myślę, że jej sekretem jest to, że od zawsze była bardzo aktywna fizycznie. Uwielbiała tańczyć, jeździć na rowerze i grać w golfa. W grudniu przechodziła operację biodra, a po 30 dniach mogła już znów sama chodzić. Jest niesamowita i wiem, że cała rodzina nie może się doczekać, by ją zobaczyć - mówiła w wywiadach Alex Jones, wnuczka Connie Titchen.

Jak się uchronić przed koronawirusem?

Przypomnijmy, że najskuteczniejszą bronią przed SARS-CoV-2 jest utrzymanie izolacji społecznej, czyli ograniczenie kontaktów z innymi do minimum. Ponadto w czasie pandemii trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę rąk. Warto także częściej niż dotychczas dezynfekować w mieszkaniu blaty, podłogi, klamki oraz krany. Dobrze jest także czyścić klucze i ekrany telefonów komórkowych.

Co zrobić, gdy rozpozna się u siebie objawy COVID-19?

W takiej sytuacji należy czym prędzej skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Można również własnym transportem (i z osobami, z którymi miało się już kontakt) udać się do szpitala jednoimiennego lub na oddział zakaźny.

Zobacz film: Jak świat walczy z COVID-19?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 16.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej