Koronawirus w USA - liczba śmiertelnych przypadków przekroczyła już 10 000
Getty Images
Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest trudna. Tylko minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 1150 ludzi. Amerykańskie władze twierdzą, że najgorsze jeszcze przed nimi, a najbliższe dwa tygodnie z pewnością przyniosą wiele kolejnych ofiar.
Koronawirus w USA
Ponad 1000 zgonów w ciągu jednej doby. Niestety nie jest to pierwszy raz, gdy amerykańskie media podają takie statystyki. Na ten moment zarażonych SARS-CoV-2 jest blisko 370 000 ludzi, z czego 10 986 osób zmarło. Najtrudniejsza sytuacja jest w stanie Nowy Jork, który uważa się za epicentrum tego patogenu. I choć amerykańską gospodarkę można było do tej pory uznać za jedną z największych i najlepiej prosperujących, w tej chwili kraj ten prowadzi bardzo nierówną walkę z koronawirusem. W USA, tak jak i zresztą na całym świecie, brakuje odzieży ochronnej dla personelu medycznego, respiratorów, miejsc w szpitalach, a także w kostnicach. Dodatkowo miliony ludzi tracą tam pracę. Rządowe modele przewidują, że w wyniku zarażeń SARS-CoV-2 życie może stracić nawet 500 000 amerykańskich obywateli.
Koronawirus w Polsce
Sytuacja w Polsce wygląda nieco bardziej optymistycznie, choć Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski – ostrzega, że najgorsze jest jeszcze przed nami, a szczyt zachorowań może nastąpić na przełomie maja i czerwca. W tej chwili odnotowano 4532 przypadki zarażenia SARS-CoV-2, z czego 111 pacjentów zmarło, a 191 uznano za zdrowych.
Jak się chronić przed koronawirusem?
Najskuteczniejszą bronią jest izolacja społeczna, czyli ograniczenie do minimum kontaktów z innymi ludźmi. Poza tym kluczowa jest także odpowiednia higiena – w tym przede wszystkim rąk. Warto również częściej niż zazwyczaj czyścić ekran telefonu komórkowego, podłogę, blaty, krany i klamki.
Zobacz film: Raport – koronawirus w USA
Źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 07.04.2020,
Opublikowano: 07.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?