Koronawirus w Polsce. W przyszłym tygodniu może być nawet 15-20 tysięcy zachorowań dziennie?

xavierarnau GettyImages

Zagrożenie z powodu koronawirusa w Polsce cały czas rośnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski, zaapelował w poniedziałek (19.10.) o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń i ostrzegł, że "w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zachorowań dziennie". Jak rząd planuje zwiększyć dostępność łóżek w szpitalach?

Resort zdrowia przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze - przyznał na poniedziałkowej konferencji Adam Niedzielski. Minister zdrowia poinformował, jakie dalsze kroki rząd planuje podjąć w kontekście walki z epidemią COVID-19.

Czytaj więcej:

COVID-19. Liczba łóżek w szpitalach

W tej chwili w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa ponad 8300 pacjentów. Co zamierza zrobić rząd, aby było więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19?

- Powiększymy infrastrukturę o 10 tysięcy łóżek, ale oczywiście nie same łóżka leczą. Tutaj mówimy także o dedykowaniu personelu pracującego w szpitalach powiatowych właśnie zagadnieniom covidowym

- wyjaśniał szef resortu zdrowia. Minister wskazał trzy rozwiązania:

  • Przekształcenie szpitali powiatowych w szpitale przeznaczone dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
  • Przekształcenie oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich (w całości lub w części) na potrzeby covidowe.
  • Zaangażowanie się szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem utworzenia tak zwanych łóżek covidowych.

Koronawirus w Polsce - szpitale tymczasowe w każdym województwie

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował również o decyzji budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mają one uzupełnić istniejącą infrastrukturę i zwiększyć dostępność łóżek.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa: mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie.

To są miejsca, w których te projekty będą w pierwszej kolejności realizowane

- przekazał Niedzielski. Plany dotyczące szpitali tymczasowych będą doprecyzowane w perspektywie tygodnia, dwóch.

W pierwszej kolejności analizujemy puste budynki po szpitalach, bądź hale wystawowe. Mamy bardzo dokładny przegląd infrastruktury, który był robiony przez cały weekend przez wojewodów i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ

- powiedział minister.

Koronawirus w Polsce:  szpital na Stadionie Narodowym

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym - prace już się rozpoczęły. Szpital będzie mieścił 500 łóżek, w tym 50 OIOM-owych - zapowiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak podkreślił, nie można mówić, że to będzie szpital polowy, ponieważ te kojarzą się między innymi z instalacjami wojskowymi.

A to jest tymczasowy, budowany w pomieszczeniach konferencyjnych. W jednej sali jest między 250 a 300 łóżek. Prace się rozpoczynają, są doprowadzane niezbędne media

– mówił w Radiu Zet. Szef KPRM powiedział też, że chciałby, aby "ćwierć tysiąca łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia".

Walka z koronawirusem - wojsko wesprze medyków

Żołnierze będą zastępować personel medyczny w mobilnych punktach pobrań - zapowiedział minister zdrowia. Planowane są między innymi zmiany w organizacji mobilnych punktów pobrań próbek do diagnozowania zakażeń koronawirusem.

Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować w punktach drive thru personel medyczny, który będzie mógł wrócić do swoich standardowych obowiązków w szpitalach, w których jest zatrudniony. To będzie realne wzmocnienie

- powiedział Niedzielski, dodając, że czas pracy tych punktów będzie równocześnie w miarę potrzeb wydłużany.

Koronawirus w Polsce - możliwe kolejne obostrzenia

Zasada zero tolerancji na pewno będzie przez policję stosowana - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, podkreślając, jak bardzo ważne jest przestrzeganie obostrzeń w kontekście stałego wzrostu zakażeń.

- Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń dziennie. Dlatego z tego miejsca apeluję do wszystkich państwa o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń, które wprowadzamy systematycznie od dwóch tygodni

- oświadczył minister.

Podkreślał, że noszenie maseczek "jest wymogiem podstawowym", a "ten, kto tej maseczki nie nosi, jest osobą nieodpowiedzialną, generuje ryzyko nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa innych".

Z kolei premier rządu Mateusz Morawiecki nie wykluczył wprowadzenia za klika dni kolejnych obostrzeń:

Jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to te obostrzenia za dwa, trzy dni ogłosimy. One będą skonstruowane w taki sposób, żeby ogromna część naszej gospodarki ucierpiała w jak najmniejszym stopniu. Bo obrona miejsc pracy, obrona możliwości świadczenia pracy, dla przedsiębiorców, jest fundamentalnym warunkiem powodzenia walki z epidemią

- zapewniał w poniedziałek (19.10.) szef rządu.

Źródło:TVN 24/PAP

Zobacz relacje krakowskich lekarzy o sytuacji w szpitalach.

Źródło: TVN 24

Data aktualizacji: 19.10.2020,
Opublikowano: 19.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej