Koronawirus. Obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji. Co się zmieniło?

damircudic GettyImages

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta to najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie 2 września.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia dotyczące między innymi zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Oba weszły w życie 2 września.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia

Regulacje zakładają między innymi skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni w przypadku osób z deficytami odporności, adekwatnie do stanu zdrowia.

Czytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Teleporada w siódmym dniu izolacji

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "siódmego dnia wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informacją o konieczności skorzystania z teleporady, czyli konsultacji lekarskiej"

- Jeżeli lekarz podczas tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, zwalniani z izolacji jesteśmy na dziesiąty dzień w przypadku pacjenta bezobjawowego, na trzynasty dzień, najczęściej, w przypadku pacjenta objawowego, ale oczywiście może to być szesnasty czy dziewiętnasty dzień, biorąc pod uwagę te trzy dni od ustania objawów

- wyjaśniał Andrusiewicz.

Kwarantanna obowiązkowa przez 10 dni

- Kwarantanna jest obligatoryjna dziesięć dni. W dziesiątym dniu automatycznie jesteśmy z tej kwarantanny zwalniani. W izolacji, jeśli lekarz zaleci podczas teleporady, że powinniśmy zostać w izolacji domowej dłużej, w tej izolacji musimy pozostać - przekazał rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz pytany o ewentualne wątpliwości lekarzy, co do stanu zdrowia pacjenta podczas teleporady, stwierdził, że "teleporada ma to do siebie, że konsultujemy stan zdrowia pacjenta".

- Pamiętajmy, że podczas wizyty w przychodni pacjent również, chociażby biorąc lek przeciwgorączkowy, może zataić pewne objawy. To nie jest tak, że przy przeziębieniach, przy zakażeniach grypowych nie da się zataić nawet podczas wizyty osobistej u lekarza tych objawów

- mówił rzecznik resortu.

Zobacz, co powiedział rzecznik rządu o nowych zasadach kwarantanny i izolacji.

Źródło: X-news

Dodał, że "w interesie nas wszystkich jest to, żeby objawów nie zatajać".

- To, co dzisiaj widzimy, to raczej idziemy w drugą stronę. Większość osób jest uczulona i raczej znajduje u siebie te objawy niż raczej chce się tych objawów pozbyć i zakłamać rzeczywistość. Nie widzimy tu poważnego ryzyka, by pacjenci masowo okłamywali swoich lekarzy - dodał.

Zdaniem rzecznika większym ryzykiem jest skumulowanie wszystkich pacjentów z zakażeniami grypowymi, paragrypowymi i COVID-owymi w jednym miejscu w jednym czasie. Wówczas, jak powiedział Andrusiewicz, możliwość rozwoju epidemii i skoku zakażeń jest dużo większa.

Wizyta pielęgniarska w izolatoriach 

Przepisy rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia stanowią też, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zalecone przez lekarza leki.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

Źródło: TVN 24

Data aktualizacji: 03.09.2020,
Opublikowano: 02.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej