Koronawirus. Niemcy ogłaszają polskie województwa "strefami ryzyka. Co się zmienia?
Halfpoint Images GettyImages
Niemiecki rząd zaktualizował listę "stref ryzyka". Po raz pierwszy znalazły się na niej polskie województwa. Co to oznacza?
Od soboty (17.10.20) "strefami ryzyka" dla osób, które wjeżdżają z Polski na teren Niemiec będą następujące województwa:
kujawsko-pomorskie,
małopolskie,
podlaskie,
pomorskie,
świętokrzyskie.
Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin) lub poddać się 14-dniowej kwarantannie.
Koronawirus. Jakie kary za łamanie przepisów
Za niepodporządkowanie się temu przepisowi grozi kara do 25 tys. euro. Testowi można poddać się także w samych Niemczech (także na lotnisku albo w pobliżu dworca kolejowego). Testy dla osób przybywających ze stref ryzyka są tu nieodpłatne. Informacje o tym, gdzie można dokonać testu w pobliżu miejsca pobytu, otrzymać można pod numerem telefonu 116 117.
Koronawirus. Kiedy zniesienie kwarantanny?
W przypadku negatywnego wyniku urząd ds. zdrowia decyduje o zniesieniu kwarantanny. Z obowiązku kwarantanny i testów zwolnione są m. in. osoby, które podróżują tranzytem przez Niemcy.
Wraz z częścią polskich województw za obszary ryzyka uznano m. in. całe Niderlandy, Słowację, Maltę i niemal całą Francję.
Liczba dziennych przypadków zakażeń w Niemczech przekroczyła 6 tys. Zobacz, jakie zaostrzenia wprowadziły władze.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?