Koronawirus. Natłok informacji prowadzi do wyczerpania psychicznego. Jak sobie z nim radzić?

Fot: Chinnapong / gettyimages.com

Każdego dnia jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 . Zdaniem naukowców ich nadmiar może doprowadzić do wyczerpania. Na czym ono polega i jak sobie z nim poradzić?

Telewizja, internet i gazety każdego dnia zalewają nas informacjami o rozwoju pandemii czy aktualnej sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Na część z nich natykamy się przypadkiem serfując po internecie, a niektóre wyszukujemy sami. Bez względu na to, w jaki sposób do nich docieramy, ich nadmiar może wywołać zmęczenie, stres, a w końcu wyczerpanie.

Zobacz także:

Strach przed koronawirusem

Ciągłe śledzenie czy trafianie na informacje o tym, co aktualnie dzieje się na świecie, może wywoływać niepokój. To właśnie on zdaniem badaczy wywołuje najwięcej szkody. Rosnąca liczba zakażeń, brak skutecznego lekarstwa sprawiają, że coraz bardziej obawiamy się o naszą przyszłość.

Z badań przeprowadzonych przez Deloitte Global State of the Consumer Tracker strach przed koronawirusem i konsekwencjami, które pociąga za sobą pandemia odczuwa 34 proc. badanych Polaków. To najwyższy odsetek w Europie. Czego boimy się najbardziej? Przede wszystkim utraty pracy i płynności finansowej oraz tego, że ktoś z naszych bliskich zachoruje.

Problem mogą pogłębiać niepokoje społeczne, które daje się zauważyć niemal na całym świecie. Protestujący domagają się zniesienia obostrzeń i ponownego uruchomienia gospodarki. Są też tacy, którzy właśnie teraz walczą o wolność i prawo do samostanowienia. Ale to nie wszystko...

Fałszywe informacje o koronawirusie

Naukowcy zwracają uwagę, że od pewnego czasu w mediach pojawia się bardzo dużo fake newsów. Nie każdy z nas posiada specjalistyczną wiedzę, aby umieć odróżnić, które informacje są prawdziwe, a które wyssane z palca. Taka dezinformacja również może sprawić, że czujemy się jeszcze bardziej zestresowani i wyczerpani.

Koronawirus. Jak sobie poradzić ze stresem?

Wybuch pandemii sprawił, że nasze życie stanęło na głowie. Po części straciliśmy nad nim kontrolę, nie możemy nawet zaplanować wypoczynku, bo jakiekolwiek wyjazdy zależne są tego, jak szybko będzie rosła liczba nowych zakażeń

Jak w tej sytuacji zminimalizować lęk i stres? Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne sugeruje, aby ograniczyć konsumpcję wiadomości i skupić się na sprawach, nad którymi mamy kontrolę.
Warto też wypróbować techniki relaksacyjne, które każdy może wykonać samemu w domu. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki YouTube nazwę treningu relaksacyjnego, by bez trudu odnaleźć odpowiedni filmik z nagrana ścieżką dźwiękową i instrukcją krok po kroku, jak go wykonać.

Sprawdzone i proste techniki relaksacyjne:

  • trening Jacobsona – technika zwana progresywną relaksacją mięśni, polegająca na celowym napinaniu, a następnie rozluźnianiu ich poszczególnych partii;
  • trening autogenny Schulza – wywoływanie pożądanych odczuć (np. ciepła, ciężkości) w poszczególnych partiach ciała poprzez autosugestię;
  • trening uważności (mindfulness) – całkowita koncentracja uwagi na tym, czego doświadcza się w chwili obecnej, bez ocen, wspomnień czy wybiegania w przyszłość;
  • wizualizacja – wyobrażanie sobie ze szczegółami ulubionego, bezpiecznego miejsca, w którym można się całkowicie odprężyć.

W redukcji stresu i napięcia pomogą także ćwiczenia oddechowe. Zdaniem psychologów to najprostszy sposób radzenia sobie ze stresem. Wystarczy zamknąć oczy i całkowicie skupić się na wdechu i wydechu. Po kilku minutach powinna pojawić się ulga. Jakie są jeszcze inne ćwiczenia oddechowe? Tego dowiecie się z naszego materiału: Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?

Jak sobie radzić ze stresem i napięciem w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak sobie radzić ze stresem i napięciem w czasie pandemii? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 22.11.2020,
Opublikowano: 20.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej