Koronawirus może uszkadzać oddechowy ośrodek pnia mózgu
Thomas Tolstrup/getty images
Tak donoszą naukowcy z Indian Institute of Chemical Biology, którzy przeanalizowali potencjał COVID-19 pod względem neuroinwazyjnym. Publikacja ukazała się w czasopiśmie American Chemical Society – Chemical Neuroscience.
Koronawirus infekuje ośrodek mózgu odpowiedzialny za oddychanie
Zdaniem badaczy z Indian Institute of Chemical Biology (IICB) teoria ta mogłaby być wyjaśnieniem, dlaczego w przypadku chorych na Covid-19 dochodzi do tak nagłej niewydolności oddechowej.
Naukowcy tłumaczą, że kiedy groźny patogen przedostaje się do ludzkiego organizmu poprzez jamę nosową, przez obecne tam komórki węchowe dociera do węchowej opuszki mózgu. Tam może dojść do zainfekowania prekompleksu Bötzingera, który jest głównym ośrodkiem w mózgu kontrolującym generowanie rytmu oddechowego.
Zainfekowany mózg
Badania Indian Institute of Chemical Biology (IICB) to pierwsza tego typu publikacja wskazująca na zależność między koronawirusem, a uszkodzeniem pnia mózgu, którego ośrodki kontrolują oddychanie. Dotychczas lekarze skupiali się głównie na infekcjach dolnych dróg oddechowych spowodowanych Sars-Cov-2.
Najnowsze doniesienia z Indii stanowią niejako potwierdzenie tego, że mózg zainfekowany SARS-CoV-2 ulega wielu uszkodzeniom. Przypomnijmy tylko, że kilka miesięcy temu naukowcy z Wuhan badający chorych na Covid-19 wskazywali na takie zaburzenia jak: bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia czucia smaki i zapachu czy udar.
Naukowcy z IICB zapowiedzieli już, że będą przeprowadzać kolejne testy oceniające płyn mózgowo-rdzeniowy na różnych etapach choroby COVID-19.
Zobacz film: Tajemnice ludzkiego mózgu
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 29.06.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?