Koronawirus może rozprzestrzeniać się na większą odległość, niż zakładano?
Getty Images
2 metry - to właśnie tyle do tej pory według ekspertów wynosi bezpieczna odległość, jaką trzeba utrzymać w stosunku do drugiego człowieka. Niemniej według niektórych naukowców, to stanowczo za mały dystans, ponieważ istnieje teoria, że koronawirus może mieć większy "zasięg".
Ponad dwustu naukowców z 32 krajów twierdzi, że SARS-CoV-2 jest w stanie rozprzestrzeniać się drogą powietrzną – w mikroskopijnych aeorozolach – na zdecydowanie większą odległość, aniżeli początkowo zakładano. Co to dla nas oznacza? Duże zagrożenie w zamkniętych pomieszczeniach.
Koronawirus może rozprzestrzeniać się na odległość większą, niż 2 metry?
Koronawirus najłatwiej rozprzestrzenia się wtedy, gdy osoba zarażona kicha, kasze lub wydmuchuje silny strumień powietrza. Jeśli jednak naukowcy mają rację, oznacza to, że w niebezpieczeństwie są nie tylko ci, którzy znajdują się blisko zainfekowanego. Do zakażenia może dojść bowiem również wtedy, gdy będzie zachowana zalecana odległość, a także inne środki ostrożności – jak na przykład częste mycie rąk. Chodzi o to, że aerozole mogą pojawiać się nawet podczas rozmowy.
Jeśli ta teoria okaże się prawdziwa - jak powinniśmy się zachowywać, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych? Kluczowe będzie noszenie maseczek (chronimy siebie przed wdychaniem aerozoli i innych przez wydychanym przez nas powietrzem). Poza tym trzeba zadbać także o odpowiednią wentylację zamkniętych pomieszczeń.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?