Koreańska pielęgnacja sposobem na piękną skórę twarzy – krok po kroku

Fot. CoffeeAndMilk / Getty Images

Koreańskie piękno to nie tylko zasługa dobrych genów. Niezmiernie duże znaczenie ma koreańska pielęgnacja cery, która opiera się na 10 krokach. Ogromne znaczenie mają używane podczas niej kosmetyki – produkty, takie jak kremy i maseczki koreańskie, charakteryzują się specjalnymi właściwościami.

Największe znaczenie w koreańskiej pielęgnacji ma systematyczność i dokładność. Należy pamiętać, że oprócz zewnętrznej pielęgnacji koreańskie zwyczaje pomagające utrzymać cerę w nieskazitelnym stanie obejmują odpowiednią dietę, a także zdrowy styl życia.

Na czym polega koreańska pielęgnacja?

Azjatki, a w szczególności Koreanki, mogą się poszczycić nieskazitelnym stanem cery. Mogą go zawdzięczać genom, ale przede wszystkim koreańskiej pielęgnacji twarzy, która składa się z 10 kroków. Bardzo ważne są również styl życia, unikanie stresu, wysypianie się oraz odpowiednia dieta.

Pielęgnacja koreańska opiera się na systematyczności oraz dokładnym powtarzaniu kolejnych etapów, bez pomijania poszczególnych kroków i z zastosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków. Mają one za zadanie dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń, odpowiednio ją nawilżyć i ochronić przed czynnikami zewnętrznymi.

Kosmetyki koreańskie mają naturalny skład, zawierają substancje, takie jak śluz ślimaka i wyciągi z roślin, a także dodatki witaminowe, komórki macierzyste, a nawet jad pszczeli. Są bogate w składniki aktywne, wyciszające podrażnienia, zapobiegające powstawaniu niedoskonałości. Pozostawiają skórę rozświetloną i zdrowo wyglądającą.

10 kroków koreańskiej pielęgnacji

Najważniejsze w koreańskiej pielęgnacji jest rytualne, dokładne powtarzanie czynności pielęgnacyjnych każdego dnia. Na podstawie doświadczeń wielu Koreanek opracowano dekalog koreańskiej pielęgnacji.

Zobacz film i poznaj sposoby pielęgnacji koreańskiej: 

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak Koreanki dbają o cerę?

  1. Dokładne oczyszczanie oczu oraz ust, zastosowanie olejku myjącego na resztę twarzy, usuwającego makijaż oraz nadmiar sebum.
  2. Zastosowanie kosmetyku na bazie wody, który aplikuje się na cerę okrężnymi ruchami w celu usunięcia resztek zanieczyszczeń.
  3. Peeling (złuszczanie) twarzy ze szczególnym skoncentrowaniem się na nosie oraz policzkach. Może być mechaniczny lub chemiczny. Tego kroku nie trzeba wykonywać codziennie.
  4. Przywrócenie prawidłowego pH skóry oraz jej nawilżenie za pomocą toniku. Ten etap przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów.
  5. Zastosowanie odżywczej i regenerującej esencji, nawilżającej skórę.
  6. Aplikacja serum oraz koncentratów na skórę twarzy. Redukuje zmarszczki oraz przebarwienia.
  7. Nałożenie maseczki w płachcie. Koreańskie maseczki aplikowane są w postaci tkaniny nasączonej substancjami odżywczymi. Nakłada się ją 2 razy w tygodniu lub częściej w przypadku bardziej suchej skóry.
  8. Delikatne wklepanie kremu pod oczy.
  9. Nawilżanie za pomocą kremu, stosowanie nawilżającej maseczki na noc raz w tygodniu. Jest to najważniejszy etap wieczornego rytuału.
  10. Zaaplikowanie filtru przeciwsłonecznego rano, przed wykonaniem makijażu.

Nie wszystkie etapy stosuje się zawsze, ich modyfikacja zależy od pory dnia oraz aktualnego stanu cery. Po takim przygotowaniu cery można wykonać makijaż, trzeba jednak pamiętać o jak najmniejszym obciążeniu skóry twarzy.

Jak przygotować domowy peeling? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zrobić domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Dieta Koreanek

Oprócz standardowego przebiegu pielęgnacji twarzy Koreanek ważna jest znajomość i wprowadzenie ogólnych zasad diety, które stosują na co dzień. Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać w odpowiednich proporcjach składniki odżywcze. Należy wykluczyć z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną oraz słodycze, pamiętać o regularnych posiłkach.

Koreanki spożywają w dużych ilościach produkty bogate w antyoksydanty, które usuwają wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry. Produkty bogate w te związki to: kakao, owoce, warzywa, czystek. Owoce morza oraz ryby dostarczają zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Koreańskie kosmetyki: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W sprzedaży internetowej oraz w niektórych drogeriach stacjonarnych można znaleźć coraz większą ofertę kosmetyków koreańskich, po które warto sięgnąć. Niektóre sklepy sprowadzają produkty z Azji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyku koreańskiego?

Koreańskie oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane w pierwszym kroku za pomocą olejków, natomiast w drugim – kosmetyków na bazie wody. Olejek myjący do twarzy nadaje się również do tłustej cery.

W końcowym etapie pielęgacji (nawilżaniu) zaleca się stosowanie kremu koreańskiego. Kremy koreańskie, które szybko się wchłaniają, są idealną bazą pod makijaż, dostępne są również lekkie kremy BB zastępujące podkłady, zawierające filtr przeciwsłoneczny. Krem ze śluzu ślimaka to kolejna pozycja warta uwagi – nawilża, redukuje blizny oraz przebarwienia po wypryskach, a także poprawia wygląd zmarszczek.

Skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na delikatność i podatność na wysuszenie. Niezwykle istotna jest więc aplikacja kremów pod oczy – koreańskie kremy pod oczy rozświetlają ją oraz zapobiegają powstawaniu cieni, kurzych łapek i nieestetycznych worów.

Bibliografia:

  1. Charlotte Cho - Sekrety urody Koreanek, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2016.
Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 28.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej