Kordocenteza, czyli badanie krwi płodu z żyły pępowinowej

Fot: LightFieldStudios / gettyimages.com

Kordocenteza polega na pobraniu przez lekarza krwi z żyły pępowinowej. Jest bardziej niebezpiecznym badaniem w porównaniu z innymi inwazyjnymi badaniami prenatalnymi,jednak koniecznym w przypadku podejrzenia ciężkiej anemii i obrzęku płodu. Pozwala na wdrożenie wczesnej terapii.

Kordocenteza jest inwazyjną metodą diagnostyczną polegającą na analizie krwi płodowej z żyły pępowinowej. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wkłuwa długą igłę przez powłoki brzusznej, a kiedy dociera do pępowiny, pobiera z żyły pępowinowej krew do analizy. Pępowina stanowi swego rodzaju przewód łączący płód z matką. Z jednej strony zakończona jest pępkiem dziecka, a z drugiej łączy się z łożyskiem. Zawiera trzy naczynia – dwie żyły i jedną tętnicę. Po porodzie pępowina zostaje odcięta i pozostaje po niej jedynie kikut, który odpada do około 3 tygodni.

Na czym polega kordocenteza?

Kordocenteza jest inwazyjnym badaniem prenatalnym, które trwa krótko, bo około kilkunastu minut. Jednak po nim, jeszcze przez kilka godzin, ciężarna pozostaje pod obserwacją. Wyniki badania otrzymuje się po tygodniu. Podczas badania pod kontrolą ultrasonografu (USG) lekarz wprowadza cienką, długą igłę przez powłoki brzuszne i pobiera około 2 ml krwi z naczyń pępowinowych. Badanie powinno zostać wykonane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza, który został przeszkolony odpowiednio w tym kierunku.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Kordocenteza może zostać wykonana po 18. tygodniu ciąży. Jest to właściwie najtrudniejsze do wykonania i obarczone największym ryzykiem powikłań badanie prenatalne w porównaniu z amniopunkcją czy biopsją kosmówki. Ryzyko dodatkowo wzrasta, jeśli łożysko zlokalizowane jest na tylnej ścianie macicy, a także gdy badanie jest wykonywane przed 18. tygodniem ciąży.

Jakie są wskazania do wykonania kordocentezy?

Ze względu na wysokie ryzyko powikłań, wykonanie kordocentezy powinno być dobrze przemyślane i przeprowadzone wyłącznie według określonych wskazań. Zaliczają się do nich:

  • niepowodzenie w otrzymaniu wyników innych badań inwazyjnych jak biopsja kosmówki czy amniopunkcja,
  • wady płodu widoczne w badaniu USG,
  • obrzęk płodu,
  • nieznana przyczyna zaburzeń wzrostu i rozwoju płodu,
  • podejrzenie występowania potencjalnie uleczalnych wad wrodzonych,
  • wskazania do wykonania amniopunkcji, jednak zbyt późne zgłoszenie się do badania uniemożliwiło wybór tej metody diagnostyki.

Co wykrywa kordocenteza?

Kordocenteza stanowi badanie diagnostyczne konfliktu serologicznego. Pozwala na zdiagnozowanie anemii u płodu i obecności przeciwciał matki doprowadzających do niszczenia czerwonych krwinek płodu. Kiedy liczba przeciwciał jest zbyt duża, konieczne jest wykonanie przetoczenia krwi jeszcze przed porodem, wewnątrzmacicznie. Transfuzja wewnątrzmaciczna wykonywana jest przy zdiagnozowaniu ciężkiej niedokrwistości i obrzęku płodu. Zabieg wykonywany jest co kilkanaście dni. Po 35. tygodniu ciąży rozważa się zakończenie ciąży. Poza konfliktem serologicznym kordocenteza jest badaniem pozwalającym ustalić zestaw chromosomów dziecka, dzięki czemu można stwierdzić, jaką chorobą genetyczną obarczone jest dziecko.

Jakie są zalecenia po wykonaniu kordocentezy?

Kordocenteza jest zabiegiem, przy którym należy liczyć się z różnymi powikłaniami. Należą do nich:

  • krwiak,
  • uszkodzenie błon płodowych,
  • zakażenie,
  • poronienie.

Ryzyko powikłań wynosi około 2%, a więc jest wyższe niż w przypadku innych badań prenatalnych. Kobieta ciężarna po wykonaniu zabiegu powinna odpoczywać przez co najmniej 3–5 dni. W przypadku bólu brzucha konieczne jest podanie leków rozkurczowych. Przy nasilonym bólu, krwawieniu z dróg rodnych czy wystąpieniu innych objawów niepokojących, jak gorączka, dreszcze, konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Zobacz film: Krew pępowinowa - czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.05.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej