Jak działa komora hiperbaryczna? Prowadzący 36,6°C w nowym sezonie sprawdzili to na własnej skórze!

Zobacz film: Zobacz zapowiedź siódmego sezonu programu 36,6! Źródło: 36,6

Korona hiperbaryczna to jedna z bezpieczniejszych form terapii. Polecana jest osobom, które zmagają się chorobami skóry czy układu nerwowego. Pomaga także pacjentom z otyłością. Jak działa komora hiperbaryczna? Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek - w nowym sezonie programu 36,6°C - sprawdzili to na własnej skórze! 

Komora hiperbaryczna to bardzo szczelnie zamknięte pomieszczenie. Na pacjenta, który znajduje się w komorze działa - pod dużym ciśnieniem - czysty tlen. Dzięki temu komórki ciała są lepiej dotlenione, co ciekawe wysokie ciśnienie, które panuje w komorze hiperbarycznej przenika także do ognisk udarowych, czyli komórek, które w ogóle nie są ukrwione. Zwiększa się również stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym czy limfie.

Komora hiperbaryczna - kiedy jest stosowana?

Korzystanie z komory hiperbarycznej ma na celu usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, tzn. regeneracji tkanek, gojenia się ran, niwelowania stanów zapalnych i infekcji.

Nowoczesne komory hiperbaryczne wyposażone są w cylindry wykonane z przezroczystego akrylu. Podczas zabiegu ciśnienie w komorze jest trzy razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Pacjent podczas zabiegu oddycha czystym tlenem. W jego trakcie może siedzieć lub leżeć. W czasie zabiegu można się zrelaksować, np. poczytać gazetę.

Komora hiperbaryczna - fakty i mity

W internecie wciąż można przeczytać informacje, że komora hiperbaryczna pomaga w odchudzaniu, a także hamuje proces starzenia się organizmu. Czy jest w tym choć ziarno prawdy? Prowadzący program 36,6°C rozprawią się mitami i przedstawią same fakty o działaniu komory hiperbarycznej. Pierwszy odcinek 7 sezonu zostanie wyemitowany już 7 marca o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN!

Komora hiperbaryczna - przy jakich dolegliwościach jest stosowana?

Komara hiperbaryczna szczególnie polecana jest osobom, które mają:

  • trudno gojące się rany, choroby skóry, grzybicę;
  • choroby zapalne i autoimmunologiczne;
  • schorzenia układu nerwowego;
  • depresję;
  • problemy z płodnością; ,
  • bóle głowy i migrenę;
  • obrzęki; 
  • cukrzycę.

Komora hiperbaryczna - przeciwwskazania

Terapia w komorze hiperbarycznej może być niebezpieczna dla osób z:

  • krwotokami;
  • niektórymi chorobami płuc;
  • rozrusznikiem serca;
  • kobiet w ciąży;
  • gorączką;
  • odmą płuc i po zabiegach operacyjnych w obrębie klatki piersiowej;
  • drgawkami;
  • ostrymi chorobami uszu;

Czy to bezpieczne?

Terapia w komorze barycznej jest całkowicie bezpieczna i bez inwazyjna. Jednak u pewnej grupy pacjentów pojawiają się bóle głowy, wymioty zmęczenie. Czy tak jest naprawdę? Tego dowiecie się z programu 36,6°C! Nowy sezon startuje już 7 marca! 

Data aktualizacji: 04.03.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej