Komarów jest coraz więcej! Jak skutecznie się przed nimi chronić?

Fot: galitskaya / gettyimages.com

Komary potrafią mocno uprzykrzyć i zepsuć wypoczynek. Niestety, ze względu na majowe załamanie pogody tych brzęczących owadów w tym roku jest wyjątkowo dużo. Władze Oświęcimia i Pacanowa mówią już o prawdziwej pladze. Czy są jakieś skuteczne metody walki z komarami?

Wysoka temperatura i wilgoć, z którymi mamy do czynienia od pewnego czasu sprawiły, że w tym roku komarów jest wyjątkowo dużo. Najwięcej problemów z tymi owadami mają mieszkańcy Oświęcimia i Pacanowa. Aby pozbyć się problemu władze Oświęcimia zdecydowały się przeprowadzić odkomarzanie skupisk zieleni, rozlewisk i cieków wodnych. Opryski mają być prowadzone także na osiedlach i w miejskich parkach.

Dlaczego komary gryzą?

Komary przyciąga przede wszystkim ciepło, wilgoć oraz obecny w pocie człowieka kwas mlekowy. Tym samym osoby, które intensywniej się pocą częściej padają ofiarą tych owadów. Warto zaznaczyć, że gryzą tylko samice. W momencie przekłuwania skóry owad wprowadza do krwiobiegu substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ta sama substancja odpowiada za powstanie swędzącego i czerwonego bąbla na skórze.

Komary – jak się przed nimi chronić?

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Najprościej i najbezpieczniej jest kupić w aptece specjalny sprej, który skutecznie odstrasza nie tylko komary. Spora część repelentów chroni także przed kleszczami czy meszkami. Osoby, które nie chcą stosować chemicznych środków mogą sięgnąć po bardziej naturalne metody. Bazylia, anyż, eukaliptus, geranium, goździki, lawenda, trawa cytrynowa, melisa, paczula, rozmaryn lub wrotycz pospolity to rośliny, które skutecznie powinny chronić przed komarami. Wystarczy doniczkę jedną z nich postawić na parapecie lub na balkonie, aby raz na zawsze pozbyć się brzęczącego problemu. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w domu. Jeśli planujemy wyjście lub chcemy spędzić wieczór na łonie natury z każdej z roślin można przygotować specyfik, który skutecznie odstraszy komary. Do jego sporządzenia nie potrzeba żadnych specjalnych substancji ani umiejętności. Wystarczy rozdrobnić jedno z ziół i natrzeć nim skórę lub ubranie. Zioła można także zaparzyć i używać do spryskiwania.

Komary powinien odstraszyć także czosnek. Jego zjedzenie sprawia, że do potu, który przyciąga komary przedostaje się jego specyficzny zapach, a ten skutecznie odstrasza owady. Podczas grilla lub ogniska warto do gasnącego paleniska włożyć kilka gałązek tymianku, rozmarynu lub lawendy.

Zobacz film i poznaj naturalne metody walki z komarami i nie tylko:

Zobacz film: Rośliny, które chronią przed insektami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Komary – jak się pozbyć komarów z ogrodu lub działki?

Wymienione wyżej rośliny można także zasadzić w ogrodzie czy na działce. Ich obecność powinna skutecznie odstraszyć owady. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji, gdy komarów jest bardzo dużo, to te naturalne metody niewiele pomogą. Jak sobie pomóc? Najlepiej zrobić oprysk. Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie trzeba zatrudniać firmy, która się tym zajmuje. Wystarczy nabyć w sklepie ogrodniczym specjalny preparat oraz sprzęt do rozpylania. Przed rozpoczęciem oprysków należy zaopatrzyć się w specjalną maseczkę, która uchroni organizm przed wniknięciem środka do organizmu. Mimo że są one całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi i zwierząt, to w dużej ilości mogą być niebezpieczne. Jeden oprysk powinien działać od czterech do siedmiu tygodni.

Jak pozbyć się komarów z oczka wodnego? Na rynku dostępne są specjalne preparaty, np. w postaci tabletek, które wrzuca się do wody. To, ile środka trzeba użyć zależy przede wszystkim od czystości, ilości, temperatury wody oraz intensywności opadów. Szacuje się, że preparat działa od dwóch do czterech tygodni. Przy stosowaniu tego rodzaju preparatów trzeba zachować szczególną ostrożność. Są one niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Komary – co zrobić, gdy ugryzie komar?

Mimo że ugryzienie komara (przynajmniej w naszej strefie klimatycznej) nie jest niebezpieczne, to bąbel, który pojawia się na skórze po ugryzieniu często boli i swędzi. Jak sobie tym poradzić? Metod na złagodzenie dolegliwości jest kilka. W aptece (zazwyczaj bez recepty) można dostać gotowe kremy lub maści, które złagodzą świąd i przyspieszą wchłanianie się bąbla. Możemy także skorzystać z bardziej naturalnych sposób. Miejsce ugryzienia można posmarować sokiem z aloesu, cytryny lub przyłożyć plasterek ogórka. Zawarte w nich związki łagodzą obrzęk, swędzenie, a także przyspieszają gojenie się skóry.

Bardziej troskliwej opieki mogą wymagać osoby, które są uczulone na jad komara. Poza smarowaniem skóry sokiem z aloesu czy cytryny zaleca się także zimne okłady, które przyspieszają schodzenie opuchlizny. Pomocne może być także smarowanie skóry wodą różaną. Osoby uczulone powinny także przyjąć dodatkową dawkę leku przeciwhistaminowego.

Zobacz także:  Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Data aktualizacji: 12.06.2019,
Opublikowano: 12.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej