Koronawirus w Polsce - rząd ogłasza kolejne obostrzenia. Co się zmienia?

Jordan Siemens GettyImages

Kina i teatry będą zamknięte, a w galeriach handlowych czynne będą jedynie sklepy spożywcze, apteki i punkty usługowe - to tylko niektóre z nowych obostrzeń, o jakich poinformowali w środę (4.11.) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany będą obowiązywały od soboty 7 listopada.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 24 692 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 373 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Jest to najwyższy dobowy bilans zakażeń i śmierci od początku epidemii. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 439 536 osób, z których zmarło 6475.

Przed nami arcytrudny czas. Restrykcje są niezbędne

- zapowiedział szef rządu i zaapelował o pozostanie w domach.

O stosowanie się do już obowiązujących, a także nowych obostrzeń  apelował również minister zdrowia Adam Niedzielski:

Zostańmy w domu, aby nie dać wirusowi szansy na rozprzestrzenianie się. Wychodźmy tylko wtedy, gdy musimy iść do pracy, czy na zakupy. (...) Każdy z nas musi te reguły stosować

- podkreślał szef resortu zdrowia.

Kolejne obostrzenia - co się zmieni?

Kolejne restrykcje mają wejść w życie od najbliższej soboty 7 listopada i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada. Co się zmieni?

Lista nowych obostrzeń

  1. Rozszerzenie nauki zdalnej na klasy od 1-3, przedłużenie do końca listopada nauczania zdalnego dla uczniów klas starszych.
  2. Zamknięte kina i teatry, galerie, instytucje kultury.
  3. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.
  4. W galeriach handlowych czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i punkty usługowe.
  5. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Koronawirus w Polsce - kiedy możliwy będzie lockdown?

Jeżeli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli to zostanie wprowadzony lockdown - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jeśli będzie to 70-75 przypadków na 100 tys., to kolejnym etapem jest narodowa kwarantanna, która zakłada m.in. zakaz przemieszczania się. 

Zarówno premier rządu, jak i minister zdrowia przyznali, że jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju pandemii, grozi nam załamanie w służbie zdrowia.

System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności

- powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- To jest czas, żeby włączać hamulec awaryjny. Jeśli będziemy mieć 30 tys. zachorowań dziennie, wzrośnie też liczba zgonów, a system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny

- dodał szef resortu zdrowia.

Data aktualizacji: 04.11.2020,
Opublikowano: 04.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej