Kobiety lepiej chronią się przed zakażeniem koronawirusem - częściej noszą maseczki, myją ręce, utrzymują dystans

EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/getty images

Noszenie maseczki, zachowanie dystansu społecznego i regularne mycie rąk to najlepsze sposoby by ustrzec się przed zakażaniem Sars-Cov-2. Co ciekawe, to kobiety są bardziej skrupulatne i przykładają większą wagę do przestrzegania restrykcji i profilaktyki – wynika z najnowszych amerykańskich badań.

Naukowcy z New York University i Yale University postanowili przyjrzeć się jak w dobie pandemii koronawirusa dbamy o higienę, a także w jakim stopniu stosujemy się do nałożonych odgórnie restrykcji. Jak się okazało, nasze zachowania determinuje płeć. Badacze wyniki swoich obserwacji opublikowali w czasopiśmie "Behavioural Science & Policy".

Ochrona przed koronawirusem

Naukowcy na potrzeby swoich badań przeanalizowali wypełnione ankiety. Obserwowali również codzienne zachowania ludzi na ulicy oraz wykorzystali dane GPS ze smartfonów.

Wyniki ich obserwacji mówią wprost, kobiety bardziej niż mężczyźni przykładają wagę do profilaktyki, dzięki czemu są bardziej skuteczne w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Oprócz tego częściej wyrażają niepokój spowodowany pandemią oraz z uwagą słuchają wypowiedzi ekspertów na ten temat.

W ankiecie, w której udział wzięło 800 osób, kobiety częściej przyznawały, że utrzymują dystans społeczny, nie wychodzą bez potrzeby z domu, często myją dokładnie ręce i chętniej noszą maski.

Kobiety lepiej niż mężczyźni noszą maseczki

Naukowcy z New York University i Yale University w dniach 4-5 maja br. wyszli na ulicę, by sprawdzić, czy faktycznie więcej kobiet niż mężczyzn zakrywa usta i nos. Badanie objęło 127 kobiet i 173 mężczyzn. Jaki był wynik ich obserwacji?

Rzeczywiście, aż 55 proc. obserwowanych kobiet prawidłowo nosiło maski, dla porównania, w przypadku mężczyzn tylko 38 proc. panów poprawnie zakrywało usta i nos.

Kobiety częściej niż mężczyźni utrzymują dystans społeczny

W trzeciej części badania, naukowcy, by zmierzyć to, czy zachowujemy dystans społeczny, wykorzystali dane GPS z 15 milionów smartfonów. Dzięki temu mogli śledzić ogólne ruchy społeczeństwa, jak często wychodzimy z domu i do jakich miejsc. Czy ograniczamy się tylko do sklepów pierwszej potrzeby, czy chodzimy w różne miejsca,  jak np. kluby fitness, spa, centra handlowe. Badacze śledzili dane ze smartfonów w okresie od 9 marca do 29 maja. Wynik tej obserwacji dał jasny obraz. Kobiety utrzymywały na co dzień większy dystans społeczny niż mężczyźni. Rzadziej też wychodziły z domu, nie mając pilnej potrzeby. Różnice te utrzymały się także przy uwzględnieniu takich cech demograficznych jak dochód, wykształcenie i zawód, które mogą mieć wpływ na to, czy ludzie pracowali w domu czy musieli się przemieszczać.

Doktor Irmak Olcaysoy Okten z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Nowojorskiego i główna autorka badań podsumowała, że konieczne jest teraz dopracowanie komunikatu, który lepiej trafiłby do świadomości mężczyzn. Tak, by podobnie jak kobiety zaczęli bardziej przykładać wagę do profilaktyki.

Zobacz film: Jak poprawnie myć ręce?

źródło:x-news

źródło: edition.cnn.com

Data aktualizacji: 09.10.2020,
Opublikowano: 09.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej