Kobieta urodziła martwe dziecko na podłodze w szpitalu. Co na to sąd?

Fot. Anke Thomass / stock.adobe.com

Na początku listopada 2016 roku do szpitala w Starachowicach zgłosiła się kobieta w ósmym miesiącu ciąży. Powodem przyjazdu był brak ruchów dziecka. Kiedy rozpoczęła się akcja porodowa kobiecie nie udzielono pomocy. Urodziła na podłodze w szpitalu.

Ówczesny dyrektor szpitala Grzegorz Fitas zdecydował o rozwiązaniu umowy z ośmioma osobami, które tego dnia miały dyżury na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala. Jednak sześć położnych, ordynator i lekarz rezydent odwołali się od tej decyzji do sądu. Teraz znane są już wyroki - położna pracująca bezpośrednio z pacjentką nie wróci do pracy, ale otrzyma 10 tysięcy odszkodowania za zwolnienie oraz zwrócone jej będą koszty procesu.

Pozostałe sprawy

Trzy położne doszły do porozumienia z pracodawcą: zwarto ugody, a kobiety miały wrócić do pracy w lecznicy na dotychczasowych stanowiskach. Sąd przywrócił do pracy w lecznicy szefową związku zawodowego pielęgniarek i położnych w szpitalu oraz dotychczasową oddziałową. Kobiety miały otrzymać też pensje za czas pozostawania bez pracy. 

Sąd uznał za niesłuszne zwolnienie bez wypowiedzenia ordynatora oddziału ginekologii szpitala i zasądził odszkodowanie na rzecz lekarza. W przypadku lekarki rezydentki sąd zadecydował o przyznaniu jej odszkodowania.

Kontrola w szpitalu

W szpitalu przeprowadzono liczne kontrole oraz śledztwo. Ustalono, że nie zostały naruszone procedury medyczne, a jedynie zabrakło empatii.

Cały opis sprawy znajdziecie na TVN24.pl: Poród na podłodze. Sąd: położna do pracy nie wróci, ale dostanie odszkodowanie 

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6

Objawy porodu

Pierwsze objawy porodu mogą wystąpić na kilka tygodni przed terminem. Początkowo są to obniżenie dna macicy i skurcze przepowiadające. W odróżnieniu od skurczów porodowych nie nasilają się, a po zażyciu leków uspokajających albo rozkurczowych prawie ich nie czuć. W ostatnich tygodniach przed porodem skraca się i rozwiera szyjka macicy. Może także dojść do wydalenia tzw. czopa śluzowego. 

Polecamy: Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

Po czym poznać poród?

Pierwszym objawem porodu jest pojawienie się skurczy - coraz częstszych i mocniejszych, w regularnych odstępach czasu. Drugim objawem jest odejście wód płodowych - wtedy należy niezwłocznie udać się do szpitala. 

Warto wiedzieć: Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?

Fazy porodu naturalnego

Poród naturalny przebiega w czterech fazach: pierwsza przebiega od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (czyli do osiągnięcia 10 cm rozwarcia). Druga faza porodu to okres wydalania, czyli od momentu całkowitego rozwarcia aż do urodzenia dziecka. Trzecia faza porodu to okres łożyskowy. Czwarta faza obejmuje dwugodzinny okres nadzoru po porodzie.

Więcej: Fazy porodu naturalnego – przebieg, czas trwania

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 29.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej