Kłykciny płaskie (Condylomata lata) – jeden z objawów kiły

Fot. grinvalds / Getty Images

Kłykciny płaskie (Condylomata lata) to zmiany charakterystyczne dla kiły wczesnej w drugim okresie choroby bądź nawrotowej. Zmiany skórne to nie jedyny objaw, dlatego konieczna jest diagnostyka. Leczenie zmian skórnych jest przyczynowe.

Condylomata lata, czyli kłykciny płaskie, to zmiana skórna charakteryzująca się wykwitami brodawkowatymi w okolicach narządów płciowych. Najczęściej są objawem fazy wtórnej kiły, choroby wywołanej przez Treponema pallidum, czyli krętek blady. Kłykciny płaskie można stwierdzić u około 30% chorych z kiłą wtórną. Są to płaskie zmiany skórne o szerokiej podstawie, najczęściej występujące w wilgotnych okolicach narządów płciowych i krocza. Condylomata lata ma dużą tendencję do przenoszenia się na inne osoby ze względu na bardzo dużą kumulację krętków w obrębie zmian. Choroba ustępuje samoistnie bądź wchodzi w fazę trzeciorzędową.

Kiła jako przyczyna wystąpienia kłykcin płaskich

Kiła to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Może objąć różne tkanki i narządy. Czynnikiem etiologicznym jest krętek blady, a do zarażenia dochodzi wyłącznie przez kontakt z chorym człowiekiem, w tym przez uszkodzenia skóry, błony śluzowe, kontakt z krwią, współżycie, a także przez łożysko. Do czynników ryzyka wystąpienia kiły, a tym samym pojawienia się kłykcin płaskich, predysponują:

  • młody wiek,
  • stan wolny,
  • uzależnienia
  • płeć męska,
  • znacząca aktywność seksualna,
  • posiadanie wielu partnerów seksualnych.

Kiłę dzieli się na wczesną i późną. Zmiany narządowe, które są nieodwracalne, pociągają za sobą szereg objawów i mogą pojawić się dopiero kilka lat po zakażeniu. W zależności od fazy choroby, rozpoznaje się określone symptomy. Kłykciny płaskie są charakterystyczne dla drugiego okresu.

Zobaczcie, jakie są pierwsza objawy kiły:

Zobacz film: Kiła - pierwsze objawy zarażenia. Źródło: Co nas truje

Kłykciny płaskie i inne zmiany skórne w kile

W drugim okresie choroby obserwuje się wystąpienie różnych zmian skórnych, najczęściej o charakterze osutki. Dominują plamy bądź grudki, bardzo obfite, symetrycznie lokalizujące się na ciele bez tendencji do grupowania się czy zlewania. Ustępują bez pozostawienia śladów. Należą do nich:

  • osutka plamista, która pojawia się już podczas wystąpienia wykwitu pierwotnego kiły, lokalizuje się na bocznych powierzchniach tułowia, przyśrodkowych powierzchniach kończyn górnych. Zazwyczaj nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości i pozostaje niezauważalna przez chorego;
  • osutka grudkowa, typowa dla nawrotowej kiły. Lokalizuje się w okolicy narządów płciowych i ma charakter kłykcin płaskich. Występuje też na powierzchni podeszwy stopy i na twarzy, szczególnie na granicy skóry gładkiej i owłosionej;
  • osutka krostkowa, charakteryzuje się twardymi, nacieczonymi zmianami skórnymi, które mogą pojawiać się w kile nawrotowej z pozostawieniem blizn.

Kłykciny płaskie – leczenie

Leczenie kłykcin płaskich należy rozpocząć od właściwego rozpoznania przyczyny choroby. W tym celu należy wykonać badania serologiczne z krwi. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest sprawdzenie odczynu VDRL (venereal diseases research laboratory test). Leczenie kiły wczesnej, czyli I i II okresu, polega na podaniu domięśniowo 2,4 mln j.m. penicyliny benzatynowej. Alternatywę stanowi penicylina prokainowa 600 tys j.m. co 24 godziny przez 14 dni.

Inne schematy leczenia w przypadku np. uczulenia na penicylinę obejmują doksycyklinę bądź azytromycynę.

Jakie choroby można złapać podczas ryzykownych kontaktów seksualnych? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Ryzykowne kontakty seksualne a wirus HIV. Źródło: Co nas truje


Data aktualizacji: 04.10.2018,
Opublikowano: 14.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej