Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału?

Fot: djoronimo / fotolia.com

Kłucie w klatce piersiowej kojarzy się przede wszystkim z sercem, tymczasem może być objawem uszkodzenia bądź stanu chorobowego zupełnie innych narządów. Pamiętajmy, że w obszarze klatki piersiowej mieszczą się też żebra, płuca, mięśnie, odcinek piersiowy kręgosłupa i wiele innych narządów.

W zasadzie każdy z narządów w obrębie klatki piersiowej może generować ból i dyskomfort w postaci kłucia. Oczywiście żadnego bólu nie można lekceważyć i jeżeli jest to dolegliwość nawracająca lub utrzymująca się przez dłuższy czas, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Kłucie w klatce piersiowej po lewej stronie – zawał?

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy w przypadku odczuwania kłucia w klatce piersiowej po lewej lub prawej stronie, to zawał. Otóż nie zawsze. Należy pamiętać, że w obrębie klatki piersiowej znajduje się wiele narządów, z których każdy może sygnalizować stan chorobowy bólem, a także charakterystycznym kłuciem, które możemy odczuwać po lewej, jak i po prawej stronie. W przypadku zawału ból jest silny, ma gniotący charakter (bardzo rzadko kłujący) i trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, co ważne trwa również w trakcie spoczynku. Osoby przechodzące zawał skarżą się ponadto na duszności, nudności, a ból może promieniować w kierunku żuchwy, pleców, barków i nadbrzusza.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Kłucie w klatce piersiowej – nerwobóle i ból pourazowy

Kłucie w klatce piersiowej po prawej i lewej stronie znacznie częściej mogą powodować tzw. bóle nerwicowe pojawiające się na skutek wzmożonego lub przewlekłego stresu, a także silnych emocji. Odczuwamy je często w przestrzeni międzyżebrowej. Nerwobóle mogą być związane z neuralgią (zapaleniem nerwu obwodowego) czy neuralgią popółpaścową. W tym drugim przypadku często objawem towarzyszącym są wykwity skórne, co ułatwia określenie przyczyny dolegliwości.

Zdarza się, że zamiast z zawałem mamy do czynienia z tzw. nerwicą serca (inaczej zespół Da Costy). Są to zaburzenia lękowe z objawami podobnymi do zawału. Cierpiące na schorzenie osoby skarżą się na duszności, uczucie przewlekłego zmęczenia i kłucie w okolicy serca.

Kłucie w klatce piersiowej przy oddychaniu – uraz lub zapalenie płuc

Kłucie w klatce piersiowej przy oddychaniu może oznaczać stan zapalny płuc lub opłucnej, a także ich uszkodzenie na skutek doznanego urazu. W przypadku chorób możemy odczuwać ból w formie kłucia połączony z kaszlem, gorączką, dusznościami i ogólnym osłabieniem.

Kłucie może być objawem odmy opłucnowej, która jest przyczyną kaszlu i bólu. Jeśli doznaliśmy urazu w obrębie klatki piersiowej, charakterystyczne kłucie może być właśnie tego następstwem.

Kłucie w klatce piersiowej przy wdechu można powiązać też z układem kostno-szkieletowym i tzw. zespołem Tietzego. Oznacza stan zapalny jednego lub więcej stawów mostkowo-żebrowych. Zespół Tietzego dotyka znacznie częściej kobiet, a dodatkowo predysponowane są osoby po 40 roku życia lub uprawiające wzmożony wysiłek fizyczny. Często dochodzi do niego na skutek urazu. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest wzmaganie się bólu przy wdechu, kaszlu oraz ruchach tułowia.

Kłucie w klatce piersiowej a problemy z przewodem pokarmowym

Zdarza się, że kłucie i ból promieniują do prawej lub lewej strony klatki piersiowej z przewodu pokarmowego. W okolicy prawego łuku żebrowego odczuwamy ból w przypadku kamicy żółciowej i zapalenia woreczka żółciowego. Z kolei ból opasający brzuch może być objawem zapalenia trzustki. Ból i kłucie pod żebrami mogą mieć także kolkowy charakter.

Kłucie w klatce piersiowej w ciąży

Jeżeli na kłucie w klatce piersiowej uskarżają się kobiety w ciąży, zazwyczaj jest to objaw nerwicy, silnego stresu i silnych emocji. Mogą towarzyszyć im nudności i wymioty. Te same objawy są też charakterystyczne dla refluksu, a zgaga jest jedną z częstszych dolegliwości w ciąży. Ból i kłucie w klatce piersiowej mogą wywołać też zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej– powodują je na przykład niedobory magnezu i potasu.

Kłucie w klatce piersiowej u dziecka

Ból i kłucie w obrębie klatki piersiowej dokuczające dzieciom najczęściej towarzyszą chorobom układu oddechowego lub kostno-mięśniowego. Rzadko zdarza się, aby można je było powiązać z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Częściej są objawem astmy, zapalenia tchawicy czy zapalenia płuc. Są także charakterystyczne dla przebiegu chorób przewodu pokarmowego, urazów w obrębie klatki piersiowej, półpaśca czy zapalenia chrząstek żebrowych. Są to schorzenia wymagające konsultacji lekarskiej i podjęcia leczenia, ale nie zagrażają życiu dziecka.

Kłucie w klatce piersiowej – postępowanie

Ból i kłucie w klatce piersiowej zawsze wymagają konsultacji z lekarzem i często przeprowadzenia badania EKG, USG serca oraz oznaczenia markerów zawału serca (troponiny). Badanie zawsze poprzedzone jest wywiadem.

Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej