Kłucie w brzuchu po prawej stronie, po lewej stronie lub w ciąży – co oznacza?

Fot. Deagreez / Getty Images

Kłucie w brzuchu może sugerować różne stany chorobowe. Określenie, czy dolegliwości pojawiają się po prawej czy lewej stronie, a także czy występują u kobiety w ciąży oraz jakie objawy im towarzyszą, pozwala specjaliście znaleźć ich przyczynę. Do najczęstszych zalicza się m.in. zapalenie woreczka żółciowego, żołądka lub wątroby.

Kłucie w brzuchu jest często bagatelizowane. Wynika to z faktu, że jest to objaw, który powoduje dyskomfort, ale nie jest na tyle uporczywy, by udać się do specjalisty. Czasami faktycznie może być wywołany np. zjedzeniem tłustego posiłku, jednak jeśli nasila się bądź jest regularny, należy go skonsultować z lekarzem. Tym sposobem można uniknąć rozwinięcia się wielu stanów chorobowych, groźnych skutków ubocznych, a nawet zagrażających życiu powikłań. Podczas wizyty u specjalisty należy dokładnie określić lokalizację kłucia oraz poinformować go o objawach towarzyszących.

Kłucie w brzuchu (nadbrzuszu i podbrzuszu) – czy powinno niepokoić?

Kłucie w brzuchu może sugerować wiele chorób. Jeśli dolegliwości pojawiają się w górnej części brzucha i z czasem przeobrażają się w ból, przyczyną może być niedokrwienie mięśnia sercowego. Tego typu objaw wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Inną przyczyną może być ostre zapalenie trzustki, któremu towarzyszą biegunka, wymioty i wysoka gorączka. Dolegliwość może być również wywołana przepukliną rozworu przełykowego bądź występującym rzadko zapaleniem dolnego płata płuca. Z kolei jeśli kłucie w brzuchu pojawia się w podbrzuszu przed okresem, może być to spowodowane endometriozą. Innymi przyczynami tego typu dyskomfortu są m.in. skręt jajnika, skręt jądra, zapalenie pęcherza lub ciąża pozamaciczna.

Czy kłucie w brzuchu w ciąży powinno wzbudzać obawy?

Kłucie w brzuchu jest częstym objawem występującym na początku ciąży. Najczęściej określane jest jako dolegliwość pojawiająca się w okolicach pępka lub lędźwi. Przyszłe matki opisują je jako promieniujące do pachwin, które nasila się w trakcie siedzenia. Ciąża i kłucie w brzuchu to dosyć często występujący duet, gdyż jest związany m.in. z rozciąganiem się ścian macicy, a także ruchami dziecka w łonie matki. Oczywiście należy pamiętać o tym, że silne kłucie może być także objawem stanów chorobowych, dlatego jeśli ciężarna stwierdzi również występowanie objawów towarzyszących, takich jak wymioty, biegunka i ból brzucha, to nie powinna ich bagatelizować i musi skonsultować się ze specjalistą. Kłucie w brzuchu u ciężarnej może być spowodowane kolką jelitową. Jeśli jednak zamienia się w ból, a do tego występuje gorączka i przyspieszone tętno, to może być to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, w przypadku którego konieczna jest szybka interwencja medyczna.

Kłucie w brzuchu po lewej stronie – przyczyny

Kłucie w brzuchu po lewej stronie u góry może być objawem zapalenia żołądka. Jeśli zazwyczaj pojawia się po jedzeniu i w nocy, a ponadto towarzyszy mu uczucie pełności, należy koniecznie udać się do specjalisty. Inną przyczyną tej dolegliwości mogą być choroby śledziony. Z kolei jeśli kłucie pojawia się z lewej strony na dole, to może wskazywać na uwięźnięcie przepukliny.

Co oznacza kłucie w brzuchu po prawej stronie?

Kłucie w brzuchu po prawej stronie może mieć różne przyczyny. Aby je określić, należy również stwierdzić, czy ból występuje u góry czy na dole. W tym pierwszym przypadku źródłem dolegliwości może być kolka żółciowa. Kłucie promieniuje wtedy do pleców, a objawami towarzyszącymi są zazwyczaj nudności, wymioty i wzdęcia. Inną częstą przyczyną bólu w tej okolicy jest zapalenie pęcherzyka żółciowego, które objawia się również wyczuwalnym guzem w miejscu kłucia. Kolejnym źródłem tego symptomu jest pęknięcie wrzodu dwunastnicy. W tym przypadku występuje nagle, po chwili przeradza się w ból, aż wreszcie stan jest na tyle poważny, że wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, w przeciwnym razie może skutkować nawet śmiercią. Inną przyczyną kłującego bólu brzucha u góry z prawej strony może być ropień wątroby. Symptomy nie są swoiste, dlatego gdy pojawi się wysoka gorączka i szybka utrata masy ciała, zalecana jest specjalistyczna diagnostyka. Z kolei jeśli kłucie pojawia się na dole po prawej stronie brzucha, to warto rozważyć, czy jego przyczyną nie jest zapalenie uchyłków bądź zapalenie wyrostka robaczkowego. Zarówno jeden, jak i drugi stan wymagają pilnej interwencji chirurgicznej. Innym źródłem problemu może być uwięźnięcie przepukliny, podczas którego w miejscu dolegliwości wyczuwalny jest mały guzek.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. A. Kaczka, E. Małecka-Panas, Bóle brzucha

2. A. Tołwińska, P. Laudański, Przewlekłe bóle brzucha u kobiet: przyczyny gastrologiczne czy ginekologiczne? Rola lekarza pierwszego kontaktu

Data aktualizacji: 07.11.2019,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej