Klinika w Poznaniu - jako pierwsza w Polsce - wszczepia pacjentom nowoczesne implanty słuchowe

Fot: SIphotography / gettyimages.com

W klinice otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzono operacje wszczepienia nowoczesnych implantów słuchowych. Placówka jest pierwszą w Polsce, a ósmą w Europie, która wszczepia pacjentom nowoczesne implanty.

Nowoczesne aparaty słuchowe opierają się na aktywnym przetworniku z elementem piezoelektrycznym, wszczepionym w struktury ucha. Odpowiednio przetworzony sygnał trafia tam z ukrytego między włosami pacjenta miniaturowego procesora dźwięku. Do tej pory nowe implanty zostały wszczepione trzem osobom. Operacje przeprowadził zespół otochirurga doc. Wojciecha Gawęckiego, który jest koordynatorem poznańskiego programu leczenia zaburzeń słuchu za pomocą implantów słuchowych. Zdaniem specjalisty nowe implanty są silniejsze, mniejsze, ale przede wszystkim rzadziej się psują.

Nowoczesny implant słuchowy – jak to działa?

W implantach, które wszczepiają lekarze z Poznania część aktywna, wytwarzająca wibracje przenoszone przez kość, jest umieszczona w wewnętrznej części urządzenia. Dzięki temu emisja drgań odbywa siew organizmie człowieka. Procesor zewnętrzny jest mocowany siłami magnetycznymi i nie wpływa to jakość dźwięku.

Jak dbać o słuch? Dowiecie się tego filmu:

Zobacz film: Jak ochronić słuch? Źródło: 36,6

Po wszczepieniu implantu aktywacja sytemu następuję po 5-6 tygodniach. Dopiero po tym czasie będzie wiadomo, czy urządzenie działa prawidłowo i co tak naprawdę słyszy pacjent. Wszczepienie nowoczesnego implantu – w porównaniu z tymi stosowany dotychczas – jest znacznie droższe i zabiegu nie pokrywa Narodowy fundusz Zdrowia. Na szczęście nowe rozwiązanie zostało wpisane na listę świadczeń medycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz także: Eksperyment: Jak hałas wpływa na nasz mózg? Jak ochronić słuch?

Nowoczesne implanty wszczepiane są również we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Poznańska placówka wszczepia implanty słuchowe od 1994 roku. Najczęściej są implanty ślimakowe oraz, w mniejszej liczbie, implanty na przewodnictwo kostne. Z tej metody leczenia skorzystało blisko 2 tys. pacjentów kliniki.

Problemy ze słuchem to problem globalny

Zdaniem specjalistów problemy ze słuchem będzie miało coraz więcej osób. Najnowsze badania pokazują, że nawet miliard ludzi ma problemy ze słuchem, co znacząco utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Dlaczego słyszymy coraz gorzej? Winny jest przede wszystkim hałas. Głośne słuchanie muzyki, hałas docierający z ulicy oraz praca w hałasie - to trzy główne czynniki, z powodu których tracimy słuch.

Zdaniem specjalistów poważnie uszkodzony słuch ma 900 tysięcy Polaków, a ok. 40 tysięcy nie słyszy w ogóle. 

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 13.09.2019,
Opublikowano: 11.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej