Klimatyzacja – jak działa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Fot: KangeStudio / gettyimages.com

Coraz cieplejsze lata sprawiają, że chętniej decydujemy się na zakup klimatyzacji. Mimo że przynosi ulgę i pomaga przetrwać w upalne dni, to używana niewłaściwe może przysporzyć sporych problemów ze zdrowiem. Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji i jak bezpiecznie z niej korzystać?

Klimatyzacja znajduje się praktycznie w każdym biurze. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniu stałej temperatury. Klimatyzacja pobiera powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Następnie schładza je, nawilża i ponownie wtłacza. Dodatkowo zapewnia właściwy przepływ powietrza i właściwą wentylację pomieszczenia.

Po co klimatyzacja?

Posiadanie klimatyzacji to nie tylko ratunek w bardzo upalne dni. Bardziej nowoczesne klimatyzatory posiadają specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu czy grzybów, które osobom uczulonym mogą mocno uprzykrzyć życie. Ale klimatyzacja przyda się nie tylko w domu, w którym mieszka alergik. O zakupie takiego urządzenia powinny pomyśleć także osoby starsze. Ich organizm znacznie gorzej znosi upały, tym samy – tak jak dzieci – są zagrożone udarem cieplnym. Montaż klimatyzacji ułatwi im codzienne funkcjonowanie, kiedy z nieba leje się żar.

Temperatura ma znaczenia

Mimo że podstawowym zadaniem klimatyzacji jest dawanie ochłody, to z chłodzeniem nie można przesadzać. Bezpieczna dla zdrowia temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzacja powinna być tylko o 6 stopni niższa od tej, która panuje aktualnie na zewnątrz. Zbyt duża różnica może doprowadzić do szoku termicznego (to ostra reakcja organizmu na nagłą zmianę temperatury, może prowadzić do omdlenia, a nawet zatrzymania oddechu), ale przede wszystkim zaburzyć działanie układu immunologicznego, co znacząco zwiększa podatność na infekcje.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o klimatyzacji:

Zobacz także: Klimatyzacja - tak czy nie/klimatyzacja dobro czy zło? Źródło: X-Bank Gallery

Grzyby i nie tylko

Klimatyzacja nie będzie działa właściwie jeśli nie będzie czyszczona. W niekonserwowanych urządzeniach mogą rozwijać się groźne dla zdrowia grzyby i bakterie. Grzyby bardzo dobrze czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach, a ich obecność ma wpływ nie tylko na pracę samego urządzenia, ale także na zdrowie. Ich obecność może zaostrzyć alergię lub astmę. A co z bakteriami? Szczególnie niebezpieczna może być Legionella pneumophila, która odpowiada za rozwój legionellozy. To ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po około dwóch tygodniach od zakażenia. Chorzy w pierwszej kolejności mają objawy grypopodobne (tj. gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, kaszel). Z czasem pojawiają się wymioty, biegunka, krwioplucie, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego (np. drgawki, halucynacje, splątanie). 

Za sucho

Klimatyzacja powinna także nawilżyć powietrze. Jeśli tego nie robi mogą pojawić się problemy ze skórą, oczami czy chrypka. W przypadku skóry i problemów z gardłem, jeśli te ostanie nie są spowodowane żadną infekcją, można ratować się wodą. Popijanie wody (najlepiej małymi łykami) nawilża gardło, dzięki temu suche powietrze nie podrażni go i nie wywoła chrypki. Dodatkowo woda nawilży i odżywi skórę. 

Klimatyzacja – jak ją czyścić?

Klimatyzację należy serwisować dwa razy w roku. W kwietniu, czyli przed starem sezonu i we wrześniu na jego zakończenie. Filtry zaleca się czyścić raz w miesiącu, a wymieniać raz na trzy miesiące. Trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest inne i może wymagać innego czyszczenia. Do serwisowania większych systemów wentylacyjnych warto wynająć firmę, która świadczy tego rodzaju usługi.

Czy masz w domu zainstalowaną klimatyzację?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 29.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej