Kiedy można założyć protezę po usunięciu zębów?

Fot: yoh4nn / gettyimages.com

Nie jest tajemnicą, że większość z nas zapomina o codziennej higienie jamy ustnej. W konsekwencji w najlepszym wypadku mamy „tylko” próchnicę, w najgorszym konieczne będzie wyrwanie zębów i zastąpienie ich implantami lub protezą. W jakich sytuacjach uratowanie zębów nie jest już możliwe?

Bakterie, które siedzą w zaniedbanej jamie ustnej mogą być bardzo niebezpieczne. Czasem zdarza się, że „wędrują” po całym organizmie i wywołują np. zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego dbanie o zęby jest tak ważne. Choć obecna stomatologia potrafi zdziałać cuda i uratować to, co wydaje się nie do uratowania, to ciągle zdarzają się sytuacje, kiedy usunięcie zębów jest jedynym rozwiązaniem.

Kiedy trzeba usunąć zęby?

Najczęstszą przesłanką do usunięcia zębów jest po prostu ich rozległe zniszczenie. Jeśli nie da się odbudować tego, co zniszczyła np. próchnica i leczenie zachowawcze nie jest już możliwe. Lepszym rozwiązaniem będzie wyrwanie zęba i zastąpienie go implantem.

Wyrwanie zębów może być konieczne u osób chorujących na parodontozę. Za rozwój choroby odpowiedzialny jest kamień nazębny. Jeśli zęby nie są prawidłowo czyszczone kamień zaczyna coraz mocniej „wciskać” się między zęby a dziąsła. W konsekwencji zęby tracą podparcie i zaczynają się ruszać, a dziąsła – krwawić.

W niektórych przypadkach przyczyną usunięcia zębów jest ostry stan zapalny. Pojawia się on zazwyczaj wskutek silnego zakażenia bakteryjnego. Przechodzone i pozostawione samo sobie prowadzi do całkowitego zniszczenia jednego lub kilku zębów.

Czasem do trwałego uszkodzenia zębów dochodzi podczas wypadku czy silnego urazu. Jeśli uszkodzona została korona lub korzeń zębów, trzeba jej usunąć, a na ich miejsce wstawiane są implanty bądź protezy.

Protezy zębowej będą potrzebowały też osoby starsze, które w skutek naturalnego procesu starzenia się organizmu straciły swoje zęby.

Jaką protezę wybrać?

W protetyce stosuje się dwa rodzaje protez – stałe i ruchome. Pierwsze, z pomocą specjalnego cementu, przymocowane są na stałe i nie da się ich samodzielnie zdjąć czy wyjąć. Tego rodzaju protezą są np. mosty lub wkłady koronowe. Drugie, czyli ruchome pacjent zakłada i zdejmuje samodzielnie. Tak proteza przymocowana jest do specjalnego łuku, który został dopasowany do kształtu szczęki pacjenta.

Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj protezy trzeba pamiętać o higienie jamy ustnej. Na sztucznych zębach także będzie zalegał osad i resztki jedzenia. Mimo że nie grozi im próchnica, to dalej przyciągają do siebie bakterie, które mogą zafundować nam spore problemy. Dobrze jest raz na dwa tygodnie przepłukać protezę płynem antyseptycznym i bakteriobójczym. Trzeba o tym pamiętać podczas każdej infekcji, szczególnie tej skupionej wokół jamy ustnej. Dlatego jeśli mamy skłonność do opryszczki, aft, angin czy zapalenia zatok, trzeba się bardzo pilnować, w przeciwnym razie problemy będą powracały znacznie częściej.

Proteza – ile to kosztuje?

Niestety protezy zębowe to niemały wydatek. W zależności od tego jak rozległe są zmiany i czy lekarz dentysta zdecyduje, że lepsza będzie proteza częściowa czy całościowa trzeba się liczyć z wydatkiem w przedziale od 150 do nawet 1000 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że każda proteza dobierana jest indywidualnie tak, aby spełniała oczekiwania pacjenta. Tym samym podane ceny mogą się różnić od tych, które obowiązują w poszczególnych gabinetach.

Niektóre rodzaje protez zębowych są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli leczymy się w gabinecie, który ma podpisaną umowę z funduszem, warto zapytać dentystę, które z nich można otrzymać bezpłatnie.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 11.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej