Kiedy można wypić piwo po antybiotyku?

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Piwo i antybiotyk spożywane jednocześnie wywołują dużo więcej efektów ubocznych niż im się przypisuje. Wypicie piwa w dniu spożycia antybiotyku nie musi doprowadzić do powstania niebezpiecznych reakcji, jednak może wpływać na jakość i skuteczność terapii.

Antybiotyki dzieli się na takie, które wchodzą w interakcje z alkoholem, oraz na takie, które z nim nie reagują. Należy jednak pamiętać, że zarówno antybiotyki, jak i alkohol wywierają negatywny wpływ na zdrowie. Wynika to z możliwych działań niepożądanych wywoływanych przez te związki. Interakcja pomiędzy antybiotykiem a piwem jest zależna od dawki alkoholu i czasu pomiędzy spożyciem piwa a antybiotyku.

Zobacz film: Prawda czy mit. Alkohol po antybiotyku jest groźny? Źródło: 36,6.

Piwo i antybiotyk – niebezpieczne połączenie?

Antybiotyki, które wchodzą w reakcję z alkoholem, mogą wywołać niebezpieczną dla życia reakcję disulfiramową. Jest to reakcja przyczyniająca się do podniesienia się poziomu aldehydu octowego we krwi. Objawy reakcji disulfiramowej, czyli objawy mogące pojawić się po spożyciu piwa i antybiotyku, to:

  • zaczerwienienie twarzy,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie,
  • niewydolność oddechowa,
  • utrata przytomności,
  • wewnętrzne uczucie lęku.

Nazwa reakcji disulfiramowej pochodzi od nazwy leku „disulfiram”, stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Po jego spożyciu, a jednoczesnym wypiciu alkoholu, dochodzi do wzrostu poziomu aldehydu octowego w organizmie i wywołania nieprzyjemnych objawów. Po piwie i antybiotyku reakcja jest podobna. Im większa jest ilość wypitego alkoholu, tym większe są skutki uboczne i niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, w postaci np. zawału serca.

Innymi mechanizmami reakcji pomiędzy antybiotykiem a piwem mogą być upośledzenie wchłaniania antybiotyku bądź nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego. Upośledzenie wchłaniania antybiotyku po spożyciu piwa obserwuje się przy leczeniu doksycykliną. Wzrost ciśnienia krwi po piwie obserwuje się przy terapii linezonidem.

Ze względu na to, że antybiotyki dzieli się na różne grupy, obserwuje się różnice w metabolizmie tych związków. Dlatego też zawsze przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z informacją na ulotce odnośnie do możliwych interakcji pomiędzy lekiem a innymi substancjami. Piwo osłabia funkcje wątroby, co nasila skutki uboczne antybiotyków i opóźnia powrót do zdrowia. Może również dojść do sytuacji, w której piwo wpływa na enzymy wątrobowe, co wpływa na przyspieszenie eliminacji antybiotyku z organizmu. To z kolei przekłada się na spadek dawki terapeutycznej i brak skuteczności leczenia. Prawdę mówiąc, nie wolno nadużywać alkoholu podczas antybiotykoterapii.

Antybiotyki przeciwwskazane przy piwie

Do antybiotyków absolutnie przeciwwskazanych przy piwie należą m.in. metronidazol, tinidazol, izoniazyd, chloramfenikol, niktrofurantoina, ketokonazol. Antybiotykoterapia trwa średnio 5–10 dni, można zatem przez ten czas powstrzymać się od picia piwa i innych alkoholi. Mimo że nie wszystkie leki prowadzą do powstania reakcji disulfiramowej, to jednak alkohol wpływa na wchłanianie antybiotyku i zaburza wiele innych procesów. To z kolei zmniejsza efekty terapii.

Kiedy można wypić piwo po antybiotyku?

Antybiotyki niewywołujące z alkoholem reakcji disulfiramowej można przyjmować mimo wypitego piwa (np. podstawowe antybiotyki beta-laktamowe). Należy jednak pamiętać, że nie jest to przyzwolenie na spożywanie alkoholu podczas antybiotykoterapii, a jedynie stwierdzenie braku istotnego niebezpieczeństwa. Opuszczenie dawki leku przyczynia się do lekooporności bakterii i osłabienia skuteczności terapii. Wobec tego nie wolno pominąć dawki antybiotyku na rzecz wypicia piwa. Umiarkowane spożycie piwa (1–2) z antybiotykiem niewchodzącym z nim w interakcje najczęściej nie wywołuje żadnych objawów. Ponadto piwo jako niskoprocentowy alkohol wywiera mniejsze szkody niż alkohole wysokoprocentowe. Nie wolno go jednak pić w tym samym czasie, w którym przyjmuje się dawkę antybiotyku. Powinno się zachować co najmniej 3–4 godzinną przerwę przed połknięciem antybiotyku i po nim.

Zobacz film: Działanie uboczne antybiotyków. Źródło: Stylowy Magazyn.

Pomiędzy antybiotykami wywołującymi niebezpieczną reakcję disulfiramową a wypiciem piwa należy zachowywać większy odstęp. Alkohol po ostatniej dawce metronidazolu może być spożyty po co najmniej 48 godzinach. Drugim lekiem jest tinidazol, w przypadku którego odstęp nie powinien być krótszy niż 3 dni.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bobec 29.12.2019r.

Ile godzin po antybiotyku można wypić piwo 0

Janusz 02.11.2018r.

Walnąłem 6 i jest git :-)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej