Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Fot: Kalim / stock.adobe.com

Ból jajników po stosunku dotyka wiele kobiet. Jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej jest spowodowany owulacją i uwolnieniem komórki jajowej z jajnika.

Ból jajników po stosunku powoduje ogromny dyskomfort i brak pełnej satysfakcji z seksu. Ponadto często bywa utożsamiany z zajściem w ciążę. W niektórych przypadkach może oznaczać torbiele lub endometriozę.

Ból jajników i okolicznych narządów po stosunku

Jeżeli ból jajników i okolicznych narządów występuje po stosunku, to zazwyczaj jest spowodowany niewłaściwą, niekomfortową pozycją współżycia. Może wystąpić także przy okazji stosunku odbywanego po długim czasie wstrzemięźliwości. Takim czynnikom towarzyszy kłucie w podbrzuszu. Nie jest to problem wymagający wizyty u lekarza – należy spróbować innej pozycji, a bóle powinny ustąpić.

Ból jajników po i w trakcie stosunku może zaliczać się także do tzw. nerwobóli spowodowanych stresem. Lęk przed zbliżeniem fizycznym może skutecznie pozbawić odczuwania przyjemności z seksu, a w konsekwencji przyczynić się do powstania fobii, wymagającej terapii u seksuologa.

Po stosunku mogą boleć także inne narządy, choć kobiety często mogą mylić je z jajnikami. Bolesne współżycie może być symptomem m.in. mięśniaków macicy pojawiających się w jej trzonie i na ogół niedających objawów. Najczęściej wykrywane są za pomocą USG, a do metod leczenia, na które kobiety zazwyczaj się decydują, należy laparoskopia. Powiększają się w wyniku zwiększenia poziomu estrogenu w organizmie.

Oprócz mięśniaków mogą wystąpić także polipy, których diagnostyka wygląda podobnie jak w przypadku tej pierwszej dolegliwości. Towarzyszy im ból i dyskomfort podczas stosunku i po nim, a także krwawienie z dróg rodnych. Zazwyczaj leczone są hormonalnie, a w przypadku niepowodzenia tej metody wykonywany jest drobny zabieg chirurgiczny.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Ból jajników po stosunku a choroby

Ból jajników po stosunku niekiedy towarzyszy kobietom z powodu różnorakich chorób. Niektóre z nich są trudne do wykrycia z powodu niecharakterystycznych dodatkowych objawów.

Torbiele jajników

Torbiele na jajnikach często powstają, nie dając dodatkowych dolegliwości. Występują w ok. 40 rodzajach i przypominają baloniki wypełnione krwią bądź płynem surowiczym. Czasami osiągają stosunkowo duże rozmiary. Niektóre znajdują się wewnątrz jajnika, inne – w ścianie jajnika lub na zewnątrz, na szypułce.

Torbiele powstają zwykle u kobiet w okresie rozrodczym, co związane jest z intensywną pracą jajników – przed jajeczkowaniem długość przekroju pęcherzyka Graafa wynosi ok. 2,8 cm, po owulacji następuje jego pęknięcie i przekształcenie w ciałko żółte. Zanika ono kiedy kobieta nie zajdzie w ciążę. Czasami pęcherzyk nie pęka, a w konsekwencji osiąga rozmiar powyżej 3 cm i przyjmuje postać torbieli. Mimo to mogą pojawić się w każdym wieku.

Torbiele powstające w konsekwencji zaburzeń hormonalnych na ogół znikają same po kilku cyklach miesiączkowych, jednak kiedy to nie nastąpi, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. O ich istnieniu kobieta zazwyczaj dowiaduje się podczas dopochwowego USG – nie charakteryzują ich konkretne objawy. Może wystąpić uczucie pełności i ciągnięcia w podbrzuszu, kłucie lub opuchnięcie brzucha. Im większa torbiel, tym bardziej uciska na narządy położone w jej pobliżu. Z tego powodu mogą wystąpić zaparcia, wzdęcia i parcie na mocz. Pęknięcie torbieli objawia się nagłym bólem o silnym natężeniu, gorączką, mdłościami i wymiotami.

Endometrioza

Endometrioza również może wiązać się z bólem jajników. Oznacza nieprawidłowości w umiejscowieniu elementów błony śluzowej macicy – są one umieszczone poza jej jamą. Jedną z teorii powstawania endometriozy jest cofanie się krwi miesiączkowej wraz z częścią złuszczonych komórek endometrium do jajowodów, a dalej do jajników, ścian jamy brzusznej, do pęcherza moczowego czy innych narządów. Po wszczepieniu się w danym niefizjologiczny obszarze, dalej podlega cyklicznym zmianom hormonalnym wywołując silne okresowe bóle brzucha.

Może ona przebiegać bezobjawowo, a jeżeli jakieś objawy występują, zazwyczaj są typowe dla wielu schorzeń o podłożu ginekologicznym. O endometriozie mogą świadczyć bolesne stosunki i kłopoty z zajściem w ciążę. Występują także obfite i bolesne miesiączki, plamienia, a także ślady krwi w moczu lub kale – te oznaczają, że komórki endometrium zakotwiczyły się w ścianach pęcherza lub odbytnicy.

Endometrioza, czyli co? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Endometrioza -co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6.

Zapalenie przydatków

Pod terminem zapalenie przydatków kryje się zespół chorób, m.in. zapalenie jajników, błony śluzowej macicy, otrzewnej i jajowodów. Dotyczy głównie młodych kobiet aktywnych seksualnie. Stan zapalny przenosi się z jednych narządów na inne. Zakażenie powstaje na skutek dostania się do organizmu bakterii tlenowych i beztlenowych, najczęściej podczas miesiączki, po porodzie lub poronieniu, a także po założeniu wkładki antykoncepcyjnej. Objawia się bólem jajników podczas stosunku, gorączką, mdłościami, wymiotami i bólem szyjki macicy przy dotyku. Zapalenie przydatków leczone jest antybiotykami.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej