Kiedy farmakologia zawodzi. Jak wygląda leczenie depresji opornej na leki?

Zobacz film: Jak wygląda leczenie depresji? Źródło: 36,6

Depresja to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Może się pojawić nie zależnie od wieku, wykonywanego zawodu czy statusu społecznego. Zazwyczaj w leczeniu depresji łączy się psychoterapię oraz farmakoterapię. Niestety takie połączenie nie zawsze przynosi spodziewane efekty.

Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to wciąż są pacjenci, którzy wstydzą się mówić o swojej chorobie. A szkoda, bo zaburzenie można skutecznie leczyć.

Nie tylko leki

Zazwyczaj u pacjentów z depresją leczenie prowadzi się dwuetapowo. Chorzy chodzą na terapię oraz przyjmują leki, które mają przywrócić równowagę w mózgu, czyli między synapsami a neuroprzekaźnikami. Niestety nie u wszystkich pacjentów taka terapia działa. W takich sytuacjach stosuje się m.in. elektrowstrząsy. Ten sposób leczenia polega na stymulowaniu tkanki mózgowej, w której następuje wyładowanie elektryczne. Warto zaznaczyć, że nie wywołuje ono skurczy mięśni, które często można zobaczyć na filmach.

Elektrowstrząsy stosuje się także u tych pacjentów, którzy mimo leczenia dalej mają myśli samobójcze. Bardzo często leczenie ratuje choremu życie.

Stymulacja nerwu błędnego

Mimo że elektrowstrząsy okazują się bardzo skuteczne w leczeniu depresji, to nie u każdego pacjenta się sprawdzają. Pan Stanisław od czterech lat leczy się na depresje. W jego przypadku ani farmakoterapia, ani elektrowstrząsy nie przyniosły poprawy. Aby ratować życie pacjenta lekarze zdecydowali się umieścić w mózgu pana Stanisława specjalny stymulator nerwu błędnego.

Nerw błędny znajduje się na szyi, ale włókna, z których składa się w 80 proc. docierają do pnia mózgu. Podczas operacji wszczepia się stymulator. Zbudowany jest on z dwóch elektrod, które owijają nerw błędny i małego urządzenia, emitującego impulsy o natężeniu 1 miliampera. Urządzenie umieszcza się w klatce piersiowej pacjenta. Stymulator działa w rymie 30 sekund impulsu, 5 minut przerwy.

Poburzenie nerwu błędnego zmienia ukrwienie mózgu oraz reguluje wydzielanie neuroprzekaźników. Pierwsze efekty leczenia zazwyczaj pojawiają się po upływie kilku miesięcy.

Data aktualizacji: 08.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej