Kawa podczas karmienia piersią: dozwolona, ale w ograniczonych ilościach

Fot: LoloStock / stock.adobe.com

Matki pytające, czy można pić kawę, karmiąc piersią, powinny liczyć spożycie kofeiny w tym szczególnym czasie. Kawa pita z umiarem – 2 do 3 filiżanek dziennie – nie szkodzi ani matce, ani dziecku. Jednak nadmiar kawy w czasie karmienia piersią może powodować u dziecka kolki i problemy ze snem.

W czasie karmienia piersią kawa, herbata, alkohol i inne używki są całkowicie zabronione lub dozwolone w bardzo niewielkiej ilości. Karmiąca matka powinna całkowicie odstawić papierosy, które są bardzo szkodliwe zarówno dla płodu, jak i dla dziecka po przyjściu na świat. Karmiąc piersią, lepiej zrezygnować też z nadmiaru alkoholu, słodyczy, kofeiny czy produktów alergennych, np. orzeszków ziemnych.

Wpływ kofeiny na matkę karmiącą i dziecko

Zawarta w kawie kofeina w nadmiarze jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Dzienna maksymalna dawka dla osoby dorosłej to 600 miligramów kofeiny, a dla ciężarnych i matek karmiących – o połowę mniejsza i wynosi 300 miligramów kofeiny na dobę. Przedawkowanie kofeiny może doprowadzić nawet do problemów z układem krążenia, a długotrwałe przyjmowanie dużych ilości powoduje szereg problemów zdrowotnych. Trudno jest przedawkować kofeinę, ponieważ jej dzienna maksymalna dawka zawiera się w aż pięciu filiżankach kawy. Karmiące piersią kawoszki powinny zwracać uwagę także na inne źródła kofeiny, jak napoje energetyczne, colę czy czarną herbatę.

Zobacz także: Kawa w ciąży oraz w okresie karmienia piersią – dozwolona ilość kofeiny

Kofeina w bardzo niewielkim stopniu przenika do mleka i dla dziecka jest przeważnie niegroźna. Jednak odradza się picie kawy podczas karmienia piersią dziecka poniżej 3. miesiąca życia. Tak młody organizm nie jest w stanie wydalić kofeiny i odkłada ją w tkankach. Objawy tego to:

  • pobudzenie u dziecka, niepokój,
  • kolki,
  • problemy ze snem.

Zobacz film: Kto nie powinien pić kawy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Niewystarczająca ilość bądź jakość snu u niemowlaka może powodować, że dziecko zrobi się płaczliwe i marudne. Zależność kawa a karmienie piersią nie ma znaczenia w przypadku karmienia dzieci powyżej 2. miesiąca życia. Na matkę karmiącą kofeina wpływa tak, jak na inne dorosłe osoby.

Bezpieczne ilości kawy przy karmieniu piersią

Czy można pić kawę podczas karmienia piersią? Tak. Kawa a karmienie piersią to nie wybór albo-albo. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać bezpiecznej dobowej dawki kofeiny, czyli dla kobiet w ciąży i karmiących 300 miligramów. W praktyce oznacza to, że można wypić od 2 do 3 filiżanek kawy dziennie.

Lubisz kawę? Sprawdź, co o niej wiesz!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Warto pamiętać o tym, że nie każda kawa ma tyle samo kofeiny. Dlatego picie kawy przy karmieniu piersią należy nadzorować pod względem ilości i jakości napoju. Najwięcej kofeiny ma kawa rozpuszczalna i raczej odradza się używanie tego typu produktów matkom karmiącym. O wiele lepszym wyborem jest kawa z dodatkiem mleka, np. cappuccino, ale najzdrowsze jest espresso. Powstaje z mielonych ziaren kawy i ma niewiele kofeiny. Jest też najbardziej naturalne.

W pierwszych 2 miesiącach życia dziecka kawa przy karmieniu piersią nie jest wykluczona, należy jednak pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki kofeiny, a najlepiej pić kawę na minimum 4 godziny przed karmieniem. W praktyce – tuż po karmieniu, by przed kolejnym organizm zdążył kofeinę wydalić. W pierwszych tygodniach życia dziecka zachowanie czterogodzinnego odstępu między karmieniami jest niemożliwe, ale wskazówkę tę można stosować już od około 4. tygodnia życia dziecka.

Zobacz film: Kto powinien unikać picia kawy? Źródło: 36,6

Matki karmiące powinny pytać nie tylko o to, czy można pić kawę, karmiąc piersią, ale też o inne napoje i produkty zawierające kofeinę. Pod uwagę należy brać napoje kawowe i energetyczne, gazowane napoje o smaku coli oraz niektóre ciasta, czekoladę, kakao i cukierki. Źródłem kofeiny jest również czarna herbata, ale zawartość w niej kofeiny zależy m.in. od rodzaju herbaty, jej jakości, czasu parzenia czy nawet warunków uprawy. Karmiące piersią matki powinny wystrzegać się napojów z guaraną, ponieważ mogą one zawierać duże ilości kofeiny i naturalne substancje opóźniające jej uwalnianie.

Rozwiązaniem dylematu karmienie piersią a kawa może być kawa bezkofeinowa, zawierająca bardzo niewielką ilość kofeiny, lub kawa zbożowa. Popularna inka jest nie tylko dozwolona, ale nawet zalecana dla kobiet karmiących piersią i dla ciężarnych. Zawiera m.in. błonnik, magnez, selen oraz witaminy z grupy B. Jest to dobra kawa dla karmiącej mamy.

Co powinna jeść młoda mama? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co jeść w czasie ciąży i karmienia piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Picie kawy w ciąży a picie kawy podczas karmienia piersią

Kawa podczas karmienia piersią pita w rozsądnej ilości nie powoduje dotkliwych skutków. Jednak picie kawy w ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku, ponieważ kofeina spożywana przez ciężarną ma bezpośredni dostęp do płodu.

Kofeina w dużych ilościach, znacznie przekraczających 300 miligramów na dobę, może skutkować poronieniem, niską masą urodzeniową noworodka czy przedwczesnym porodem. Kawa w ciąży negatywnie wpływa też na samopoczucie kobiety. Może potęgować zgagę, a pita w nadmiarze ma związek z wypłukiwaniem wapnia w organizmie przez właściwości moczopędne. Negatywnym skutkiem picia dużych ilości kawy w ciąży jest wzrost zagrożenia anemią ciążową – kawa zmniejsza wchłanianie żelaza w organizmie, a jego niedobór jest główną przyczyną niedokrwistości w ciąży.

Picie kawy a karmienie piersią nie jest tak znaczące jak picie kawy w ciąży.

Zobacz film: Jaka kawa jest najzdrowsza? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 06.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej