Kaszak na powiece – charakterystyka, przyczyny powstawania i usuwanie

Fot: dobok / fotolia.com

Kaszak na powiece to stan wymagający interwencji. Ewentualne zakażenie jego zawartości powoduje powstanie ropnia, który może zagrażać rozprzestrzenieniem się infekcji na otaczające tkanki, w tym na oko. Możliwe jest też przeniesienie bakterii do mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Kaszak powstaje wskutek zatkania ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Wydzielina (masy keratynowe lub wydzielina komórek gruczołowych) gromadzi się sukcesywnie w zamkniętej przestrzeni i nie mając możliwości odpływu, tworzy torbiel skórną.

Kaszaki na powiekach – przyczyny występowania

Skóra powiek zawiera liczne gruczoły łojowe (których wydzielina zapewnia prawidłowe zwilżenie powierzchni rogówki) oraz mieszki włosowe rzęs. Kaszak powieki powstaje, wówczas gdy stan zapalny spowoduje utrudnienie odpływu wytwarzanych w nich substancji. Najbardziej banalną przyczyną zamknięcia ujścia mieszka lub gruczołu jest obrzęk tkanek, będący objawem zapalenia. Powodem mogą być też inne stany chorobowe, takie jak zmiany trądzikowe, nadmierna ekspozycja na słońce, wysuszenie powiek, związane z pracą w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w miejscach o małej wilgotności. Inne możliwe przyczyny to zaniedbanie higieny twarzy, duże zapylenie powietrza, a u kobiet również nadużywanie kosmetyków, tłustych kremów lub niezmywanie makijażu. U osób cierpiących na zespół suchego oka kaszak powieki może powstać na skutek nadmiernego wysuszenia spojówek i brzegów powiek, co sprzyja odkładaniu się na skórze złuszczających się komórek nabłonka i blokowaniu gruczołów lub mieszków włosowych.

Jak powstają kaszaki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kaszaki - czym są, skąd się biorą. Usuwanie zmian. Źródło: 36,6

Zobacz także: Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Klinicznie kaszak różnicuje się z tłuszczakami, ropniami oraz nerwiakowłókniakami (choć te ostatnie występują zwykle w większej ilości). U młodzieży w wieku pokwitania pojawienie się większej ilości kaszaków (w tym również na powiekach) może być jednym z objawów zespołu Gardnera. Jest to uwarunkowana genetycznie (dziedziczna) choroba, w której stwierdza się skłonność do bardzo częstego występowania nowotworów tkanek miękkich (w tym skóry).

Jak wygląda kaszak na powiece?

Kaszak częściej tworzy się na powiece górnej. Wynika to z faktu, że znajduje się w niej większa ilość gruczołów łojowych niż w dolnej. Podstawowym objawem jest tworzenie się powiększającego się guzka, który jest gładki, miękki, przesuwalny wraz ze skórą i (w miarę zwiększania objętości) przyjmuje barwę białawą lub jasnożółtą. W miejscu, gdzie znajduje się zablokowane ujście, może być widoczny ciemny (szarobrunatny lub czarny) punkt. Kaszak zwykle nie sprawia dolegliwości bólowych, ale mogą one pojawić się, jeśli dojdzie do jego zakażenia bakteriami, które przedostają się do wnętrza torbieli bezpośrednio z otoczenia – przez zaczopowane ujście – albo z krwią. Rozwijającej się infekcji często towarzyszy ból albo kłucie (zwłaszcza przy mruganiu), miejscowe zaczerwienienie lub obrzęk, który w obrębie powieki może obejmować dużą przestrzeń i spowodować nawet całkowite przesłonięcie oka. Samoistnie lub w przypadku próby wyciśnięcia guzka dochodzi do wycieku gęstej, żółtawej, galaretowatej wydzieliny, która zwykle ma nieprzyjemny, intensywny zapach.

Jak usunąć kaszak z powieki?

Usunięcie kaszaka z powieki jest niezbędne tylko w niektórych przypadkach. Często (po okresie wzrostu) dochodzi do odblokowania zaczopowanego ujścia gruczołu lub mieszka włosowego albo do pęknięcia skóry. Zawartość torbieli wylewa się na zewnątrz, pozwalając tkankom się zagoić. Jednak niekiedy proces postępuje, sprawiając choremu dolegliwości lub utrudniając mu normalne funkcjonowanie. W tego typu sytuacjach, tak jak przy zapaleniu/infekcji kaszaka i jego okolic, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Polega ona na przekłuciu lub (gdy nastąpiły większe zmiany) nacięciu skóry i usunięciu zawartości. W przypadkach, które mogą sugerować obecność nowotworu, guzek wycina się w całości i przekazuje do badania histopatologicznego. Zabiegi te wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz także: Zapalenie mieszka włosowego – problem mało estetyczny, ale całkowicie wyleczalny

Medycyna tradycyjna poleca również próby leczenia zachowawczego – za pomocą wilgotnych okładów z użyciem ziołowych naparów o działaniu antyseptycznym, smarowanie maściami rozgrzewającymi lub nagrzewanie kaszaka. Techniki te mają zapewnić działanie przeciwzapalne, przeciwinfekcyjne i powodować poprawę przepływu krwi w okolicy kaszaka, co może wspomóc proces jego wchłaniania się.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Kaszak powieki – profilaktyka

Zapobieganie powstawaniu kaszaków nie wymaga wykonywania żadnych specjalistycznych zabiegów. Najważniejsze jest:

  • prowadzenie zdrowego trybu życia,
  • unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce,
  • dbanie o czystość skóry powiek i twarzy (demakijaż płynami o działaniu tonizującym).

W sytuacji pojawienia się zmiany skórnej na powiece warto skonsultować się z lekarzem, który może wykluczyć jej inną przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie, zanim kaszak osiągnie duże rozmiary, utrudniające zabieg i powodujące deformację powiek. 

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej