Kaszak. Co to jest? Jak powstaje? Jak się go pozbyć?

Fot: Tomsickova / stock.adobe.com

Kaszak to niewielkie zgrubienie lub guzek pod skórą. Należy do częstych i powszechnych przypadłości. Może powstać na skórze głowy, twarzy lub tułowia, a nawet na zewnętrznych narządach płciowych. Kaszak ma zwykle kilka milimetrów, ale potrafi dorosnąć nawet do rozmiarów orzecha włoskiego.

Kaszaki to popularne i powszechnie spotykane guzkowate zmiany podskórne, tzw. torbiele łojowe lub zastoinowe o charakterze. Należą do zmian łagodnych. Kaszak może pojawić się właściwie w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej spotyka się kaszaki podskórne na głowie, twarzy, powiekach i w okolicach oczu, a także na skórze zewnętrznych narządów płciowych: np. na mosznie u mężczyzn lub na wargach sromowych u kobiet. Przeważnie pojawia się u osób w wieku około 30-40 lat, choć jest równie często spotykany w okresie dojrzewania, kiedy to jest skutkiem zmian hormonalnych. Kaszaki na ogół nie powodują dolegliwości bólowych i nie są niebezpieczne dla zdrowia. Warto jednak odpowiednio wcześnie je usunąć, ponieważ mogą się rozrastać oraz nadkażać, powodując bolesne stany zapalne.

Jak wygląda kaszak?

Drobny guzek potocznie zwany kaszakiem to właściwie torbiel naskórkowa (łojowa lub zastoinowa), która może mieć dość zróżnicowany wygląd i wielkość. Ma postać powoli rosnącego pod skórą guzka lub zgrubienia o charakterze torbielowatym. Wnętrze kaszaka wypełnione jest łojem, martwym, zrogowaciałym naskórkiem lub fragmentami mieszków włosowych. Ponieważ kaszak jest otorbiony (znajduje się w litej otoczce), daje się łatwo przesuwać pod skórą i nie przylega nieruchomo do podłoża. Z reguły kaszak nie przekracza średnicą kilku milimetrów, choć rekordowo może rozrosnąć się także i do kilku centymetrów. Są to jednak przypadki niezwykle rzadkie, gdyż z reguły pozbywamy się kaszaków, zanim osiągną takie rozmiary.

Kaszak ma na ogół kolor skóry, ewentualnie lekko żółte zabarwienie. Często na jego powierzchni pojawia się ciemny punkt - miejsce zaczopowania kanalika (mieszka włosowego lub ujścia gruczołu łojowego). Kaszak może mieć twardą lub miękką strukturę. Należy do zmian raczej bezbolesnych, choć w miarę rozrastania się może powodować ból, a nawet pękać, tworząc wokół siebie powierzchniowe torbiele naskórkowe (prosaki). Wówczas z pękniętego kaszaka wydobywa się żółtawa, łojowata wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Dermatolog pomaga określić rodzaj zmiany podskórnej: prócz kaszaków często spotyka się także tłuszczaki lub włókniaki o podobnym charakterze. Są to zmiany łagodne, które na ogół nie prowadzą do powstawania nowotworów złośliwych - nie powinny być więc powodem do niepokoju. Zawsze jednak warto upewnić się co do ich pochodzenia.

Kaszak: przyczyny powstawania

Nie ma jednej określonej przyczyny powstawania kaszaka. Pojawia się on na skutek uszkodzenia gruczołu łojowego lub pęknięcia mieszka włosowego (mogą je powodować rany, otarcia itp.). Dochodzi wówczas do zaczopowania gruczołu łojowego, wokół którego powstaje torbiel. Do popularnych przyczyn należą m.in.:

  •  nadmierne opalanie się;
  •  stosowanie niektórych kosmetyków;
  •  przyczyny genetyczne (kaszak powstały na etapie życia płodowego);
  •  przyczyny hormonalne (np. nieprawidłowa praca gruczołów łojowych w okresie dojrzewania).

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Kaszak: jak go usunąć?

Pojawienie się zmiany podskórnej zawsze wymaga konsultacji u dermatologa. Kaszaki są na tyle charakterystyczne, że zazwyczaj ich zdiagnozowanie na podstawie opisu i oględzin nie stanowi problemu dla specjalisty. W rzadkich przypadkach, gdy charakter i pochodzenie guzka wzbudza wątpliwości specjalisty, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, np. biopsji cienkoigłowej, ultrasonografii (USG) lub zdjęcia rentgenowskiego (RTG). Sytuacja taka dotyczy jednak nie więcej niż 5% wszystkich przypadków. Zależnie od rozmiarów guzka, jego umiejscowienia, a także zaistnienia ewentualnego nadkażenia, lekarz może zadecydować o wyborze metody terapii: chirurgicznej bądź nieinwazyjnej. Możliwe metody pozbycia się kaszaka to:

  • nacięcie naskórka i drenaż, polegający na usunięciu wydzieliny zalegającej wewnątrz guzka (metodę stosuje się, gdy torbiel łojowa jest niewielka);
  • preparaty w kremie zmiękczające małe guzki, a następnie ich chirurgiczne usunięcie;
  • wycięcie chirurgiczne z całą zawartością: zwłaszcza gdy zmiana podskórna jest znacznych rozmiarów bądź powstały zmiany na skutek infekcji (stan zapalny, prosaki itp.)
  • leczenie farmakologiczne: np. antybiotykoterapia, którą stosuje się dodatkowo przy nadkażeniach;
  • laseroterapia: pozwala na precyzyjne usuwanie torbieli o niewielkich rozmiarach;
  • kriochirurgia: polega na usuwaniu guzków metodą wymrażania (tylko, jeśli wokół zmiany nie powstało jeszcze nadkażenie).

Wiele osób próbuje samodzielnie usuwać kaszaki, np. poprzez ich naciskanie lub nakłuwanie. Z reguły udaje się pozbyć zmiany, ale należy liczyć się z tym, że domowe sposoby na usuwanie kaszaka mogą pozostawić blizny. Usuwanie zmiany wymaga również dokładnej dezynfekcji przed i po zabiegu. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko zakażenia i związanych z nim powikłań.

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Dobry duszek 14.11.2018r.

Jaka maść polecacie ?

paulinka 23.08.2018r.

moja zmora były kaszaki na powiece. straszny bol i dyskomfort taki niewielki biały guzek a sprawiał tyle bólu u mnie najskuteczniejsza była maść

Jaga79 22.08.2018r.

Miałam kiedyś coś takiego. To strasznie szpeci. Na szczęście mam dobrą kosmetyczkę, która szybko usunęła kaszaka. Powiedziała mi wtedy, że one lubią wracać. Mam nadzieję, że u mnie nie pojawi się znowu.

Marca 21.08.2018r.

Ohyda. strasznie mnie brzydzą takie wypryski. sama na szczęście nic nie mam takiego, ale lepiej wiedzieć. swoją drogą kaszaki usuwa się trochę jak kurzajki...laseroterapia? zawsze myślałam, że to jak trądzik bardziej.

krysia52 17.08.2018r.

Nie miałam pojęcia, ze nadmierne pocenie może być przyczyną powstawiania kaszaka. Mój 13 miesięczny wnuczek ma podobną zmianę na przedramieniu,ale guzek jest mały, miękki i czerwony. Czy to może być kaszak?

Mateo 01.03.2018r.

Ja sam posiadam coś takiego

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej