Kardiowersja elektryczna – wskazania, działanie i skuteczność

Fot: boonchai wedmakawand / gettyimages.com

Kardiowersja elektryczna to zabieg przywracania prawidłowego rytmu serca w przypadku częstoskurczu napadowego lub migotania przedsionków. Przy ciężkich zaburzeniach krążenia procedurę wykonuje się w trybie nagłym. Jeśli zaburzenia rytmu są utrwalone lub mniej nasilone, robi się to w trybie planowym.

Kardiowersja elektryczna to procedura zmierzająca do przywrócenia prawidłowego, zatokowego rytmu pracy serca w przypadku częstoskurczów napadowych przedsionkowych lub komorowych. Jest również skuteczna w likwidowaniu migotania przedsionków. Niekiedy może być zabiegiem ratującym życie.

Na czym polega kardiowersja elektryczna?

Kardiowersja elektryczna (KE) polega na jednorazowym zdepolaryzowaniu komórek mięśnia sercowego przy pomocy impulsu elektrycznego o odpowiednio dobranym napięciu i energii. KE wykonuje się w synchronizacji z własnym rytmem serca pacjenta (w określonej fazie skurczu), by nie dopuścić do powikłań pod postacią asystolii (zaniku czynności skurczowej) lub migotania komór.

Kardiowersja opiera się na założeniu, że po nagłym zdepolaryzowaniu (wyzerowaniu ładunku elektrycznego utrzymującego się na powierzchni błon komórkowych komórek mięśnia sercowego) najszybciej podejmie swoją funkcję węzeł zatokowy. Jest to struktura, która normalnie wysyła impulsy wywołujące skurcz przedsionków i komór i tym samym zapoczątkowuje ich skurcze. Oczywiście jeśli na skutek np. niedokrwienia inne części układu bodźcoprzewodzącego serca lub zwykłej mięśniówki będą miały większą szybkość generowania impulsów, prawidłowy rytm zatokowy może nie powrócić.

Jak wykonuje się kardiowersję elektryczną?

Kardiowersję elektryczną wykonuje się w dwóch trybach: nagłym (doraźnym) i planowym. O podjęciu pilnej kardiowersji decyduje się w przypadku, gdy chory ma zaburzenia rytmu serca, które powodują u niego dekompensację krążenia i zagrażają bezpośrednio życiu. Objawami są wtedy najczęściej spadek ciśnienia tętniczego, bóle w klatce piersiowej i duszność, a w cięższych przypadkach zaburzenia świadomości. Zabieg taki wykonuje się bez wcześniejszego przygotowania i przeprowadzenia rutynowych badań, ponieważ celem jest przywrócenie prawidłowego krążenia krwi i niedopuszczenie do zatrzymania krążenia i bezpośredniego zagrożenia życia chorego. Najnowsze wytyczne dotyczące wykonywania kardiowersji elektrycznej dopuszczają nawet przeprowadzenie takiego zabiegu w warunkach ambulatoryjnych przez wykwalifikowane zespoły ratownicze, pod nieobecność lekarza.

Planowa kardiowersja to zabieg, w trakcie którego chory jest wprowadzany w stan krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Procedura jest poprzedzona wykonaniem niezbędnych badań, odpowiednim przygotowaniem lekowym i zabezpieczeniem wszystkich materiałów i urządzeń, które mogą być niezbędne do leczenia ewentualnych wczesnych i późnych powikłań.

W trakcie zabiegu chory jest podłączony do elektrokardiografu sprzężonego (lub będącego częścią) z urządzeniem do kardiowersji. Zapis EKG służy do monitorowania rytmu serca chorego przed i po zabiegu. Uzyskuje się z niego również sygnał niezbędny do wyzwolenia impulsu powodującego zmianę rytmu serca. Jest on zwykle generowany 0,02 sekundy po tym, gdy na zapisie EKG pojawia się załamek R. Dzięki temu unika się depolaryzowania komórek mięśnia sercowego w chwili, gdy największe jest ryzyko wywołania migotania komór, czyli w tzw. fazie ranliwej. Synchronizacja impulsu z EKG chorego i stosowanie mniejszych energii to elementy, które odróżniają kardiowersję od defibrylacji.

Po przyłożeniu (przyklejeniu) choremu do klatki piersiowej dwóch elektrod i automatycznym naładowaniu kondensatorów magazynujących niezbędny do zabiegu ładunek elektryczny, urządzenie do kardiowersji jest aktywowane poprzez naciśnięcie przez obsługę dwóch przycisków startowych. Impuls nie jest jednak generowany natychmiast. Urządzenie przechodzi w stan automatycznej obserwacji zapisu EKG. Po rozpoznaniu załamka R odlicza 20 milisekund i dopiero wtedy wyzwala impuls.

Jak zbudowany jest układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło :36,6

Czytaj takżeDefibrylacja serca – wskazania, wykonanie, porównanie z kardiowersją

Wskazania i przeciwwskazania do kardiowersji elektrycznej

Wskazaniami do kardiowersji elektrycznej są:

  • napadowy częstoskurcz nadkomorowy,
  • migotanie przedsionków,
  • napadowy częstoskurcz komorowy (szczególnie o typie tzw. nawrotnych zaburzeń rytmu serca – „reentry”).

Kardiowersja wykonywana w przypadkach tachyarytmii (zaburzeń rytmu przebiegających z przyspieszoną pracą serca) o pochodzeniu zatokowym przeważnie nie przynosi dobrych efektów. Stany takie są zazwyczaj wywoływane przez nadmierną stymulację tego węzła przez pobudzony układ współczulny albo przez wyrzut dużej ilości katecholamin (adrenaliny, noradrenaliny). Kardiowersja nie usuwa tych pierwotnych przyczyn przyspieszenia pracy serca i może spowodować jedynie przejściową, chwilową poprawę.

Wykonywanie KE jest przeciwwskazane w stanach takich jak ciężkie zaburzenia wodno-elektrolitowe czy przedawkowanie preparatów naparstnicy oraz w niektórych typach zaburzeń rytmu serca. U chorych z migotaniem przedsionków niebezpieczeństwo stanowią znajdujące się w przedsionku skrzepliny. Po przywróceniu prawidłowego rytmu serca i właściwej czynności skurczowej przedsionków mogą one zostać wypchnięte z prądem krwi do komory i dalej do aorty. Płynąc z prądem krwi, mogą być przyczyną niebezpiecznego dla życia zatoru.

Skuteczność kardiowersji elektrycznej

Serce po zabiegu kardiowersji elektrycznej najczęściej spontanicznie i natychmiastowo podejmuje pracę. Jeśli wskazania do kardiowersji zostały prawidłowo określone dla danego pacjenta i został on właściwie przygotowany, w ok. 80-90% przypadków uzyskuje się powrót prawidłowego rytmu zatokowego.

Czytaj także: Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje serce nawet zdrowych osób

Data aktualizacji: 30.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej