Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać?

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Jonoforeza to zabieg przeprowadzany za pomocą prądu o stałym natężeniu (tzw. prąd galwaniczny), który pomaga wniknąć substancjom czynnym do głębszych warstw skóry. Leki aplikowane są miejscowo na chore miejsce, co daje bardzo dobre efekty w leczeniu m.in. bólu stawów czy stanów zapalnych.

Jonoforeza nie jest zabiegiem, który wymaga specjalnego przygotowania. Zwykle trwa około 10 min., a jej efekt uzależniony jest od kilku czynników: zastosowanego leku, jego stężenia i przeznaczenia oraz od liczby zabiegów.

Jonoforeza – na czym polega?

Przy zabiegach jonoforezy kluczowe znaczenie ma nie tylko zastosowany lek, ale także prąd, który powoduje powstanie dużej ilości ciepła w tkankach. Podwyższenie temperatury wpływa na poprawę krążenia w ich obrębie, a co za tym idzie na odżywienie komórek, przez co wzrasta działanie przeciwzapalne. Efekty zabiegu zależą też od wyboru elektrody czynnej, ponieważ tym samym prądem można działać zarówno na poprawę napięcia mięśniowego, jak i na polepszenie stanu skóry, np. przy rumieniach, nadmiernej suchości czy problemach z widocznymi porami. Stąd też poza zastosowaniem terapeutycznym jonoforeza jest zabiegiem bardzo popularnym w kosmetyce. Zazwyczaj w celu osiągnięcia efektu leczniczego konieczne jest wykonanie około 10 zabiegów. Jeżeli chodzi o rezultat estetyczny często liczba wizyt w gabinecie rośnie do około 20.

Jonoforeza może być wykonana na kilka sposobów. Wyróżnia się przede wszystkim jej dwa rodzaje:

  • jonoforezę labilną (ogólną i miejscową) – ma głównie zastosowanie w kosmetyce; polega na użyciu dwóch elektrod – czynnej i biernej, które podczas zabiegu zmieniają położenie względem siebie, stąd ten typ określany jest także jako ruchomy;
  • jonoforezę stabilną (ogólną i miejscową) – stosowaną głównie w celu osiągnięcia efektu związanego z leczeniem, w której elektroda czynna (nazywana półmaską) ułożona jest na podkładzie wody z dodatkiem leku.

Celem każdego zabiegu jest dostarczenie substancji czynnych lub leku do głębszych warstw skóry. Jony wprowadzone do organizmu gromadzą się między naskórkiem a skórą właściwą, skąd zostają odprowadzone wraz krwią do jej głębszych warstw.

Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do wykonania jonoforezy są przede wszystkim wszelkie nerwobóle, artroza i utrudniony zrost kostny, polineuropatie, porażenia obwodowe, zespół bólowy w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także zaburzenia krążenia obwodowego.

Niestety nie każda osoba może zostać poddana zabiegowi z wykorzystaniem prądu o stałym natężeniu, stąd konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z listą przeciwwskazań do jonoforezy, wśród których wymienia się: trwające stany gorączkowe i podgorączkowe, miejscowe zaburzenia czucia, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich oraz wypryski i owrzodzenia. Zabieg nie może być wykonany w przypadku zdiagnozowanej miażdżycy, przy endoprotezach, a także wszczepionym rozruszniku serca.

Jonoforeza w kosmetyce

Przez wzgląd na dobre efekty, jeżeli chodzi o poprawę jakości skóry, jonoforeza bardzo często stosowana jest w kosmetyce. Wskazaniami do jej wykonania są wszelkie rodzaje trądziku (różowaty oraz pospolity), blizny czy rozszerzone naczynka włosowate i przebarwienia. Zabieg jest skuteczny w walce z oznakami starzenia się skóry, np. jej zwiotczeniem i pojawiającymi się zmarszczkami. Ponadto stosowany jest w przypadku redukcji efektu uczuleń, a także przy nadmiernym poceniu się.

W kosmetyce jonoforezę przeprowadza się najczęściej z wykorzystaniem jonów wapnia, miedzi i cynku. Zwykle w celu osiągnięcia widocznych efektów konieczne jest wykonanie od 10 do 20 zabiegów, które są przeprowadzane codziennie lub co drugi dzień. Jonoforeza nie jest bolesna, towarzyszy jej jedynie uczucie delikatnego mrowienia.

Jeżeli chodzi o działania niepożądane, to w przypadku zastosowania zbyt dużego natężenia prądu bądź uczulenia, mogą pojawić się opuchlizna, świąd czy zaczerwienienie skóry, widoczne zaraz po jej wykonaniu. Jeszcze w jego trakcie możliwe jest miejscowe odczuwanie zbyt dużego natężenia ciepła. Stąd też zaleca się w takich przypadkach stosowanie kosmetyków łagodzących te objawy, np. środków nawilżających lub redukujących opuchliznę.

Jonoforeza – fizykoterapia

Jonoforeza jest także skuteczną i bezbolesną metodą rehabilitacji stosowaną w fizykoterapii. Podczas zabiegu fizjoterapeuta owija np. uszkodzone kolano bandażem nasączonym odpowiednim lekiem i przykłada po jego dwóch stronach elektrody. Prąd płynący od jednej do drugiej z nich, powoduje wnikanie substancji leczniczej bezpośrednio w uszkodzone miejsce.

Poza zdrowotnym działaniem samego prądu największą zaletą jonoforezy jest możliwość zastosowania dużych dawek leku z pominięciem układu pokarmowego, co oszczędza żołądek. Zabieg wymaga skierowania od lekarza, a jeżeli chodzi o NFZ, to refundowany jest tylko w 50%, co oznacza, że połowę kwoty należy zapłacić samemu.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.12.2017,
Opublikowano: 30.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej