Johimbina – jak należy ją właściwie stosować i na co trzeba uważać?

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Johimbina to alkaloid uzyskiwany z kory afrykańskiego drzewa. Substancję traktowano jako afrodyzjak, chociaż nie znalazło to potwierdzenia w badaniach. Jej działanie zmniejsza problemy z erekcją, chociaż może wywołać niebezpieczne efekty uboczne, zwłaszcza jako spalacz tkanki tłuszczowej.

Johimbina wywołuje w organizmie silne reakcje, które powodują spalanie tkanki tłuszczowej, co przyczyniło się do nielegalnej sprzedaży tej substancji jako suplementu odchudzającego. Pozyskiwany z kory i liści alkaloid znajduje się w Polsce na liście leków dostępnych wyłącznie na receptę.

Johimbina – lek czy suplement diety?

Stosowanie leków zawierających wyciąg z johimbiny powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą i z zalecenia lekarza. W Polsce jest wpisana na listę leków i dostępna w postaci chlorowodorku johimbiny. To produkt syntezy chemicznej substancji pozyskiwanej z kory i liści drzewa występującego na terenach Afryki. Krople zawierające johimbinę zalecane są w leczeniu zdiagnozowanej impotencji, chociaż zawierają jej bardzo małą dawkę, ponieważ przyjmowana w większych ilościach wywołuje bardzo silne i niebezpieczne reakcje w organizmie.

Niestety znane są przypadki używania preparatów z johimbiny jako wspomagacza odchudzania. Należy pamiętać, że efekt redukcji tkanki tłuszczowej wymaga przyjęcia dużych dawek substancji, co jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do śmierci.

Johimbina efekty i działanie w leczeniu zaburzeń erekcji

Działanie johimbiny i jego efekty znane są medycynie od wielu lat (po raz pierwszy syntezę chemiczną substancji przeprowadzono w latach 50. XX w.), chociaż mylnie przypisywano jej właściwości afrodyzjaku. Najnowsze badania nie potwierdziły takiego wpływu substancji na organizm człowieka. Posiada ona jednak cenione zastosowanie w leczeniu zaburzeń erekcji i jeżeli chodzi o tę kwestię, jej skuteczność nie wzbudza żadnych wątpliwości. Chlorowodorek stanowi substancję czynną leków, które przepisywane są osobom ze stwierdzonymi zaburzeniami potencji. Ponieważ johimbina pobudza ośrodek w rdzeniu kręgowym, który odpowiada za erekcję, nie tylko ją wywołuje, ale również wzmaga wytrysk nasienia. Ważne jest, aby zażywanie kropli zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym leczenie, ponieważ ich zastosowanie wymaga wiedzy o działaniach niepożądanych, a często też wprowadzenia odpowiedniej diety w celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia.

Przeciwwskazaniami do stosowania johimbiny są problemy z tarczycą, sercem, nadciśnieniem, a także wrzody żołądka i dwunastnicy. Ponieważ może wzmagać działanie innych leków, nie powinna być połączona np. z tyraminą, która podnosi ciśnienie krwi. Ponieważ ta z kolei substancja znajduje się w wielu spożywanych produktach, stąd wymóg odpowiedniej diety, w której nie powinny się znaleźć zawierające jej duże ilości: żółte sery, czerwone mięso, ryby, czekolada, a także wino.

Johimbina – działanie niepożądane

Ponieważ działanie johimbiny jest skuteczne, jeżeli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej, substancja znalazła się w kilku spalaczach i suplementach diety dostępnych bez recepty. O jej działaniu można przeczytać m.in. na forach dla kulturystów, gdzie opinie pozytywne przeplatają się z coraz większą liczbą wpisów na temat działań niepożądanych.

Obecnie sprzedaż spalaczy tłuszczu z johimbiną jest traktowana jako działalność nielegalna, chociaż nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania tego handlu, który odbywa się głównie w internecie. Od wszystkich potencjalnych nabywców wymaga się więc zdrowego rozsądku. W Polsce działa co prawda Główny Inspektorat Farmaceutyczny, ale jego przedstawiciele są w stanie kontrolować jedynie leki dostępne w aptekach, czyli wszelkie formy legalnej sprzedaży.

Należy zdawać sobie sprawę, że środki zakupione z nielegalnego źródła nie zapewniają odpowiednich i bezpiecznych dawek substancji czynnej. Co więcej nie gwarantują również, że to faktycznie wyciąg z johimbiny, a nie inny chemiczny zamiennik. Najważniejsze jest jednak, że dawka chlorowodorku, która wpłynie na efekt odchudzający jest niebezpiecznie wysoka – może wywołać drgawki, halucynacje, nadmierne pobudzenie, a nawet doprowadzić do zawału serca i śmierci.

Pozostałe skutki uboczne zażywania spalaczy z johimbiną to:

  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • drżenie mięśni,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszony rytm serca,
  • nadmierna nerwowość,
  • zwiększona potliwość.

Substancja może ułatwiać redukcję tkanki tłuszczowej pośladków, ud czy brzucha, ponieważ wspomaga procesy jego spalania. Jeżeli chodzi o zachodzącą w organizmie reakcję chemiczną, to blokuje ona receptory alfa-2-adrenergiczne, które nie łączą się z hormonami adrenaliny oraz noradrenaliny i w ten sposób nie odkładają się one w newralgicznych miejscach. Jednak dbałość o własne zdrowie i życie powinna zawsze być na pierwszym miejscu.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa libido. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 16.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sposoby na poprawę erekcji

Zaburzenia wzwodu mogą być bardzo problematyczne – zarówno dla mężczyzny, jak również jego partnerki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że udane i satysfakcjonujące życie seksualne często jest bardzo istotnym elementem związku. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy penis regularnie odmawia współpracy i w sypialni, zamiast miłosnych uniesień, zaczyna dominować irytacja i monotonia? Oto kilka sposobów, dzięki którym może być możliwa poprawa erekcji.

Czytaj więcej
Zakażenie koronawirusem  może obniżać poziom testosteronu i powodować spadek libido u mężczyzn

Poziom testosteronu niższy od normy stwierdzono u ponad połowy mężczyzn hospitalizowanych z powodu Covid-19. Dane te mogą przynajmniej częściowo wyjaśniać ich gorsze w porównaniu z kobietami rokowanie – informuje pismo “The Aging Male”.

Czytaj więcej
Proteza penisa – czy jest sposobem na pokonanie impotencji?

Impotencja, inaczej określana mianem zaburzeń erekcji, to dysfunkcja płciowa objawiająca się brakiem wzwodu podczas stosunku. Mimo postępów medycyny zmagają się z nią miliony mężczyzn na całym świecie. Oferowana przez lekarzy farmakoterapia nie zawsze pozwala odzyskać męskość, dlatego trzeba szukać innych metod na rozwiązanie problemu. Jedną z nich jest proteza penisa.

Czytaj więcej
Jakie zioła na potencję są najlepsze? Tabletki i herbatki ziołowe

Zanim sięgnie się po chemiczne środki, warto wypróbować naturalne zioła stymulujące potencję. W ramach profilaktyki można je stosować już powyżej 20. roku życia. Przyjmowane w formie ziołowych tabletek lub naparów, stanowią doskonałą terapię problemów z potencją.

Czytaj więcej
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń?

Erekcja polega na usztywnieniu prącia po zwiększeniu ukrwienia jego struktur. Liczne stany kliniczne mogą powodować problemy z erekcją już u młodych mężczyzn po 20. lub 30. roku życia. Poza stresem czy otyłością wynikać mogą z cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia.

Czytaj więcej
Czy azoospermia czyli brak plemników przekreśla szansę na dziecko?

Azoospermia to inaczej całkowity brak plemników w nasieniu. Stwierdza się ją po wykonaniu badania ejakulatu. Jej leczenie nie zawsze przynosi skutek – może się okazać, że jądra nie produkują już plemników i jest to nieodwracalne. Mimo to w wielu przypadkach zapłodnienie wciąż jest możliwe.

Czytaj więcej
Potencja – domowe sposoby na jej poprawę: ruch, dieta, zioła i środki farmakologiczne

Co jest dobre na potencję? Domowe sposoby na poprawę życia seksualnego opierają się na korekcie diety i włączeniu do codziennej rutyny aktywności fizycznej. Drugim krokiem jest stosowanie preparatów ziołowych lub tabletek na potencję dostępnych bez recepty.

Czytaj więcej
Problemy z erekcją – przyczyny, sposoby domowe i farmakologiczne

Problemy z erekcją mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, w większości przypadków są wywołane stresem, nadwagą i słabą kondycją fizyczną. Przewlekłe kłopoty z uzyskaniem wzwodu mogą mieć jednak podłoże chorobowe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na uzyskanie pożądanej erekcji.

Czytaj więcej
Zapalenie najądrza – jakie są przyczyny i czy grozi niepłodnością?

Zapalenie najądrza powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, by zapobiec powikłaniom w postaci np. ropnia i konieczności usunięcia chirurgicznego jądra i najądrza. Leczenie domowe i leki bez recepty mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Czytaj więcej
Skręt jądra u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie. Wpływ na płodność

Skręt jądra u dziecka powinien być rozpoznany jak najszybciej. U dziecka z objawami zespołu ostrej moszny w pierwszej kolejności należy wykluczyć skręt jądra. Po 4 godzinach bez interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnych zmian martwiczych.

Czytaj więcej