Joga twarzy zamiast botoksu - efekty i przykładowe ćwiczenia 

Fot. Hero Images / Getty Images

Joga twarzy działa jak naturalny lifting. Pierwsze efekty ćwiczeń można zauważyć już po 2-3 tygodniach codziennego stosowania. Joga twarzy pozwala poprawić owal twarzy, spłycić zmarszczki mimiczne, np.: na czole, wokół oczu, napiąć policzki i ujędrnić skórę, bez konieczności stosowania kosmetycznych zabiegów inwazyjnych, jak botoks.  

Twarz codziennie wykonuje ogromną ilość ruchów mimicznych, które z biegiem lat przyczyniają się do tworzenia się zmarszczek i bruzd. Skóra traci jędrność, nie tylko na skutek wieku, ale również poprzez szkodliwe działanie promieniowania UV, nieprawidłowej pielęgnacji czy szkodliwych toksyn znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu.

Joga twarzy - na czym polega?

Joga twarzy to ćwiczenia polegające np.: na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, wysuwaniu języka, wydymaniu policzków, uśmiechaniu się czy otwieraniu szeroko oczu. Proste do wykonania czynności mają na celu poprawić krążenie, przez co skóra staje się zarumieniona i wygląda na wypoczętą i zdrową, a jednocześnie jej mięśnie napinają się i są bardziej sprężyste.

Jak wykonywać jogę twarzy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Joga twarzy - jak ją wykonywać? Źródło: Warsztat urody

Joga twarzy - efekty

Pierwsze efekty stosowania jogi twarzy pojawiają się już po ok. 2-3 tygodniach praktykowania ćwiczeń przez przynajmniej 10 minut dziennie. Regularne ćwiczenia poprawiają owal twarzy, wzmacniają mięśnie okrężne ust, zmniejszają worki pod oczami, modelują policzki, wygładzają zmarszczki (np.: na czole, wokół ust, szyi, nosa czy oczu). Joga twarzy nie wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń. Aby ułatwić sobie wykonywanie ćwiczeń, można skorzystać z lustra, dzięki któremu będzie się mieć kontrolę nad poprawnością wykonywanych czynności.

Polecamy: Konturowanie twarzy krok po kroku – zasady, akcesoria, metody

Joga twarzy - zestaw ćwiczeń

Joga twarzy to ćwiczenia, które wykonuje się na określone partie twarzy, zwykle te najbardziej newralgiczne, jak: czoło, skóra wokół oczu i ust, podbródek. Jedną z największych zalet regularnego stosowania gimnastyki jest delikatne spłycenie zmarszczek, a tym samym poprawa napięcia skóry.

Podobnie, jak w przypadku wykonywania klasycznych ćwiczeń na mięśnie ciała, jogę twarzy zaczyna się od krótkiej rozgrzewki. Wystarczy opuszkami palców (wskazującego i kciuka) chwycić i delikatnie dociskać mięśnie zaczynając od brody, policzków i przechodząc stopniowo na skórę pod oczami, na czole oraz wokół nosa. Czynność należy wykonywać intensywnie, jednak uważając przy tym, aby nie sprawić sobie bólu. Uzupełnieniem rozgrzewki jest delikatnie oklepywanie całej twarzy opuszkami palców.

  • Joga twarzy na zmarszczki na czole
  1. Zmarszcz czoło w taki sposób, aby utworzyły się na nim widoczne zmarszczki i rozluźnij mięśnie.
  2. Przyłóż jedną dłoń do czoła i dociśnij drugą.
  3. Marszcz czoło przez 10 sekund, w trakcie, gdy dłonie mocno przylegają do skóry.
  4. Ćwiczenie powtórz 3 razy.
  • Joga twarzy - oczy
  1. Zamknij oczy i dociskaj górną powiekę do dolnej przez 10 sekund, starając się przy tym nie marszczyć czoła ani nie napinać policzków oraz mięśni ust.
  2. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  3. Zacznij intensywnie mrugać, stopniowo spowalniając ten ruch.
  4. Skup wzrok na jednym, stabilnym, oddalonym punkcie.
  5. Połóż palce wskazujące na brwiach i delikatnie dociśnij.
  6. Unieś brwi lekko do góry i w tym czasie zacznij mrużyć oczy przez 10 sekund, uważając przy tym, aby nie zamykać całkowicie powiek.
  7. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  8. Zamknij oczy.
  9. Przy zamkniętych powiekach spójrz w górę, w dół, w prawo i w lewo oraz w przestrzeń między brwiami, za każdym utrzymując kierunek spojrzenia na 5 sekund.
  10. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  11. Środkowe palce dłoni połóż na skórę pod oczami, a wskazujące - na brwi.
  12. Dociśnij palce do skóry i lekko rozchyl, a następnie zacznij mrużyć oczy (nie zamykając powiek) przez 10 sekund.
  13. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  • Joga twarzy - policzki
  1. Nabierz powietrza, zamknij usta i odczekaj 10 sekund.
  2. Powtórz ćwiczenie 3 razy.
  3. Weź głęboki wdech i wypuść powietrze ustami.
  • Joga zamiast botoksu na mięśnie wokół ust
  1. Przyciśnij mocno do siebie górną i dolną wargę ust na 10 sekund w taki sposób, aby nie było widać czerwieni wargowej.
  2. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

  • Joga twarzy - podbródek, szyja, dekolt
  1. Wysuń żuchwę mocno do przodu, rozchylając przy tym delikatnie usta.
  2. Ciągnij żuchwę w przód przez 10 sekund i rozluźnij mięśnie.
  3. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Po wykonaniu zestawu ćwiczeń można wykonać kilka czynności, które rozluźnią mięśnie twarzy, które pracowały podczas sesji. Wystarczy potrzeć delikatnie o siebie dłonie, aby zrobiły się ciepłe i przyłożyć do policzków i czoła lekko dociskając. Mięśnie twarzy rozluźni również głaskanie policzków, zaczynają od wysokości uszu i kierując się ku brodzie. Taką samą czynność można wykonać na czole. 

Data aktualizacji: 30.10.2018,
Opublikowano: 30.10.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

JogaStyl 16.11.2018r.

Właściwie to racja, że najlepiej spróbować każdego rozwiązania, a sama operacja powinna być ostatecznością.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej