Joga śmiechu – na czym polega i jakie niesie korzyści?

fot: Isa Foltin / gettyimages.com

Joga śmiechu (Hasyayoga) to praktyka służąca poprawie samopoczucia psychicznego i fizycznej kondycji. Opiera się na prostych ćwiczeniach gimnastycznych, technikach oddechowych i relaksacyjnych, których celem jest wywołanie terapeutycznego śmiechu.

Pomysłodawcą jogi śmiechu jest indyjski lekarz Madan Kataria. Wychodząc z założenia, że śmiech ma szeroki wachlarz właściwości terapeutycznych, w 1995 r. zaczął organizować sesje opowiadania dowcipów. Niektóre okazywały się nietaktowne, a pomysły wyczerpywały się nazbyt szybko, więc Kataria postanowił namawiać uczestników swoich spotkań, by udawali, że się śmieją. Swój pomysł oparł na tezie, że śmiech wymuszony ma takie same fizjologiczne i psychologiczne efekty, jak spontaniczny. Zaproponowane ćwiczenie przynosiło pozytywne rezultaty. Co więcej, przeradzało się zwykle w sesje szczerego śmiechu. Doktor Kataria rozwinął i szeroko spopularyzował swoją metodę. W Polsce pionierem i propagatorem jogi śmiechu jest jego uczeń, socjolog Piotr Bielski.

Na czym polega joga śmiechu?

Joga śmiechu polega na grupowym śmiechu bez powodu. Metodzie tej przyświeca myśl, że można stać się szczęśliwym człowiekiem, zachowując się jak osoba szczęśliwa. Hasyayoga ma niewiele wspólnego z jogą klasyczną, bazującą na asanach, kontemplacji. Niemniej metoda ta czerpie z technik jogi (np. ćwiczeń oddechowych) i służy niektórym spośród jej celów – poprawie kondycji, pozbyciu się napięć, oczyszczeniu umysłu.

Joga śmiechu ma charakter dziecięcej zabawy. To prosta aktywność ruchowa, która nie wymaga przygotowania ani wysokiej sprawności fizycznej. Wywołaniu śmiechu sprzyja kontakt z innymi ludźmi. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom oraz obecności grupy śmiech wymuszony zwykle przekształca się w szczery i zaraźliwy. W uczestnikach zajęć wyzwala się pozytywna energia, która ma zbawienny wpływ na wszystkie aspekty ich życia.

Czym różni się ciało jogina od ciała zwykłego człowieka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czym różni się ciało jogina od ciała przeciętnego człowieka? Źródło: DeFacto.

Joga śmiechu – ćwiczenia

Sesja jogi śmiechu może trwać od 20 do 60 minut. Pierwszym etapem jest zwykle przedstawienie zasad i celu zajęć, które mogą początkowo wzbudzać zmieszanie czy opór osób uczestniczących w nich po raz pierwszy. Zadaniem trenera jest wprowadzenie grupy w atmosferę warsztatu tak, by każdy mógł z niego optymalnie skorzystać. Zajęcia jogi śmiechu składają się z:

  • ćwiczeń rozgrzewających, ułatwiających uczestnikom nawiązanie kontaktu,
  • elementów tańca czy śpiewu,
  • zaczerpniętych z jogi ćwiczeń rozciągających i oddechowych,
  • tzw. ćwiczeń śmiechowych, czyli stymulujących śmiech (np. udawanie zwierząt),
  • ćwiczeń relaksacyjnych, zamykających sesję.

Celem sesji jest jak najdłuższe praktykowanie głośnego, głębokiego śmiechu. W czasie zajęć uczestnicy powinni utrzymywać kontakt wzrokowy. Atmosferę podgrzewają wspólne okrzyki, oklaski. W przypadku dłuższego spotkania może odbyć się także tzw. coaching radości. Uczestnicy rozmawiają wówczas o tym, jak wprowadzić w codzienne życie więcej śmiechu i pogody ducha.

Co daje joga śmiechu?

Efekty jogi śmiechu – według jej propagatorów – obserwować można w kilku obszarach: zdrowotnym, duchowym, rozwojowym i społecznym. Są one następstwem fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie pod wpływem śmiania się, a także konsekwencją przebywania w grupie, przełamywania własnych ograniczeń. Śmiech wpływa korzystnie na fizyczną kondycję i samopoczucie, ponieważ:

  • rozluźnia napięte mięśnie, poszerza naczynia krwionośne,
  • umożliwia silne dotlenienie organizmu i lepsze odżywienie komórek ciała,
  • wzmacnia układ odpornościowy, stymulując produkcję limfocytów,
  • angażuje wiele mięśni, podobnie jak przy aktywności ruchowej, przez co m.in. przyspiesza przemianę materii,
  • wykazuje działanie przeciwbólowe,
  • stanowi doskonały masaż mięśni twarzy, oddziałując pozytywnie na jej wygląd.

Płynące z zajęć jogi śmiechu korzyści mają jednak dotyczyć przede wszystkim sfery ducha i służyć osobistemu rozwojowi. Śmiech skutecznie redukuje stres, pozwala wyrzucić z siebie tłumione emocje. Zwiększa poziom energii i motywacji do działania, podnosi nastrój, ułatwia optymistyczne spojrzenia na rzeczywistość. Trening uczy bezwarunkowej radości. Sprawia, że łatwiej jest roześmiać się na co dzień, często w obliczu trudnych czy irytujących sytuacji, które normalnie powodowałyby pogorszenie samopoczucia. Innymi słowy, pozwala zachować pogodę ducha mimo przeciwności losu.

Wśród zalet jogi śmiechu wymienia się także jej funkcje integracyjne. Zajęcia łączą ludzi, uczą otwartości na innych, okazywania sobie serdeczności. Pogłębiają kompetencje społeczne – ułatwiają nawiązywanie kontaktów, rozwijają zdolność współdziałania, umiejętność dzielenia się szczęściem.

Komu służą ćwiczenia jogi śmiechu?

Z pozytywnego oddziaływania śmiechu skorzystać mogą zarówno osoby szukające sposobu na radzenie sobie ze smutkiem i stresem, jak i zdeklarowani optymiści, którzy pragną nauczyć się dzielenia swoją energią z innymi. Joga śmiechu często prowadzona jest w formie otwartych zajęć, do których dołączyć może każdy zainteresowany. Ponieważ trening wskazany jest niemal dla każdego (odradza się go jedynie w przypadku niektórych schorzeń, np. padaczki, przepuklin, chorób serca), warsztaty organizuje się w szkołach, firmach, centrach zdrowia czy domach pomocy społecznej.

Skuteczność jogi śmiechu

Joga śmiechu jak dotąd nie stała się przedmiotem wielu naukowych badań. Istnieją jednak doniesienia (m.in. ze strony badaczy Towarzystwa Królewskiego w Londynie), że Hasyayoga może wpływać korzystnie na układ krążenia, podnosić próg bólu, poprawiać samopoczucie osób zmagających się z depresją. Niewątpliwie idea jogi śmiechu wpisuje się w trendy współczesnej psychoterapii. Coraz częściej odchodzi się bowiem od analizowania problemów i ich źródeł na rzecz wzmacniania jednostki treningiem przystosowawczych, pozytywnych zachowań.

Air joga, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czym jest air joga? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 03.09.2018,
Opublikowano: 03.09.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

MarlenaD 03.09.2018r.

Uwielbiam jogę! To najlepsze zajęcia na jakie mogłam trafić. Nie tylko poprawiła mi się figura, ale przede wszystkim zredukowałam stres. Zrobiłam się mniej nerwowa, nie mam też żadnych nerwobóli, z którym od bardzo dawna nie mogłam sobie poradzić. Do tego na zajęciach można spotkać fantastycznych ludzi!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej