Joga kręgosłupa – przykładowe ćwiczenia i efekty

Fot: lzf / gettyimages.com

Joga kręgosłupa opiera się na uzyskaniu równowagi w obrębie czterech płaszczyzn: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, duchowej. Joga poprawia siłę mięśni i ścięgien, wzmacnia system nerwowy, co zapobiega rozwojowi stanów zapalnych nerwów. Dzięki niej mięśnie są elastyczne, rozciągnięte, lepiej ukrwione.

Ból kręgosłupa stanowi obecnie jedną z częściej zgłaszanych dolegliwości, w tym też przez populację ludzi młodych. Pojawia się często na skutek długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej czy nieprawidłowej, wymuszonej postawy ciała. Na ból kręgosłupa pomocna okazuje się joga kręgosłupa, która zdaniem wielu specjalistów jest skutecznym sposobem na podniesienie sprawności fizycznej i wzmocnienie stanu zdrowia.

Co to jest joga kręgosłupa?

Joga kręgosłupa stała się obecnie bardzo popularna. To specjalnie dobrany zestaw pozycji jogi, wpływający pozytywnie na kręgosłup. Osobne są ćwiczenia na kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Wykonywane poprawnie i regularnie ćwiczenia jogi na kręgosłup przynoszą wiele korzyści. Joga poprawia siłę mięśni i ścięgien oraz wzmacnia system nerwowy, co zapobiega rozwojowi stanów zapalnych nerwów. Joga dla kręgosłupa sprawia, że mięśnie są elastyczne, rozciągnięte, lepiej ukrwione. Znacznie łagodzi doświadczane dolegliwości bólowe, zapewnia natychmiastowe uczucie odprężenia, pozytywnie wpływa na ogólne możliwości ruchowe oraz poprawę samopoczucia. Dodatkowo łagodzi problemy z koncentracją i skupieniem, redukuje poziom stresu, głęboko odpręża, zapewnia stabilność emocjonalną, buduje szczupłą sylwetkę, koryguje drobne wady postawy. Jej praktyka wskazana jest osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, podejmowana może być w celach profilaktycznych, aby zapobiegawczo wzmocnić kręgosłup. Joga w formie ćwiczeń na kręgosłup powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego nauczyciela jogi, mającego doświadczenie fizjoterapeutyczne.

Ile kosztują zajęcia jogi kręgosłupa?

Za godzinę próbnych zajęć jogi kręgosłupa płaci się około 20 zł, zaś za kolejne zajęcia – średnio 35 zł. Przy zakupie karnetu kilku zajęć ceny są znacznie bardziej atrakcyjne. Z jogi kręgosłupa skorzystać można w ramach ćwiczeń w klubach fitness, lecz poleca się zwłaszcza te organizowane przez wykwalifikowanych joginów w szkołach jogi.

Joga na zdrowy kręgosłup – przykładowe ćwiczenia

Mimo iż joga kojarzy się większości osób z rozciąganiem i wyciszeniem, to jej pozytywny wpływ na kręgosłup jest niezaprzeczalny. Poniżej przedstawione zostały dwa przykładowe asany, czyli ćwiczenia z jogi na kręgosłup szyjny. Pierwszym z nich jest tadasana, czyli pozycja góry uważana za jedną z podstawowych asan. Należy przyjąć pozycję stojącą ze złączonymi ze sobą stopami, które mocno dociska się do podłoża. Ręce układa się wzdłuż tułowia, dłonie zwraca się w kierunku bioder na tyle jednak, by nie dotykały ud, a barki ściąga. Podczas tego ćwiczenia bardzo ważną rolę odgrywa spokojne oddychanie, podczas którego należy skupić się na pracy klatki piersiowej. Tadasana to asana wskazana także osobom z płaskostopiem.

Drugim proponowanym ćwiczeniem jogi na kręgosłup szyjny jest trikonasana, czyli pozycja trójkąta. Należy przyjąć pozycję stojącą w rozkroku wynoszącym około 120 cm. Stopę lewą delikatnie skręca się do środka, zaś stopę prawą skręca się na zewnątrz o 90 stopni. Bardzo ważne jest, aby podczas wykonywania tej asany nie zginać kolan. Trikonasana skupia się na zintegrowaniu procesu oddychania ze zmianą ułożenia ciała. Podczas wdechu sylwetka jest wyprostowana, zaś przy wydechu ciało pochyla się w prawą stronę do tego stopnia, żeby prawą dłonią dotknąć od zewnętrznej strony kostki prawej stopy. W tym czasie rękę lewą można trzymać na lewym biodrze. Po wykonaniu kilku ćwiczeń na stronę prawą przechodzi się do pracy nad lewą stroną ciała. Ćwiczenie to uwalnia od napięcia karku, ramion i barków.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto chodzić na jogę:

Zobacz film: Czym różni się ciało jogina od ciała przeciętnego człowieka? Źródło: De Facto.

Joga na ból kręgosłupa lędźwiowego

Pierwsze ćwiczenie jogi na bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowego to pozycja leżącego półlotosu. Należy przyjąć pozycję leżącą na plecach z nogami zgiętymi w kolanach. Pod głowę umieszcza się koc. Prawą stopę kładzie się na lewym kolanie, a stopę lewą unosi się na około 30 cm. Dłońmi oplata się udo pod lewym kolanem. Głowę utrzymuje się prosto, barki ściąga się w kierunku pośladków i stara się jednocześnie nie odklejać łopatek do maty. Lewe udo przyciąga się powoli w kierunku brzucha. W takiej pozycji powinno się wytrzymać około 12 spokojnych oddechów, po czym zmienia się stronę. Pozycję należy powtórzyć po 2 razy na stronę.

Drugim asanem jogi na kręgosłup lędźwiowy jest balasana, czyli pozycja dziecka. Należy uklęknąć na podłodze ze złączonymi kolanami, pośladkami siada się na piętach, po czym odseparowuje się od siebie kolana na szerokość bioder. Wyciąga się do góry, a podczas wydechu zgina się do przodu, prowadząc ruch od miednicy, w taki sposób żeby klatka piersiowa opadła ku udom, a głowa na podłodze. Należy wyciągać pośladki w stronę pięt, a szyję i głowę w przeciwnym kierunku. Ramiona wyciąga się do tyłu, dłonie kładzie się na podłodze obok stóp i zwraca się wnętrzem do góry. Następnie rozluźnia się górną i dolną część pleców, łokcie, szyję. W pozycji powinno się pozostać przez kilku minut.

Trzecim asanem na odcinek lędźwiowy jest bhujangasana, czyli pozycja kobry. Pozycją wyjściową jest leżenie na brzuchu z lekko rozstawionymi stopami. Dłonie kładzie się pod barkami z dłońmi skierowanymi do przodu. Należy wydłużać kręgosłup od kości ogonowej, wypchnąć klatkę piersiową do przodu i w górę. Łokcie trzyma się blisko ciała, a ramiona prostuje się w komfortowym zakresie. Pozycje utrzymuje się przez około 3 głębokie oddechy, spoglądając przy tym ku górze.

Opublikowano: 11.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej