Operacja bariatryczna - co to jest? Na czym polega? Czy może prowadzić do alkoholizmu?

Getty Images/AlexxK

Operacja bariatryczna to popularny zabieg operacyjnego zmniejszania żołądka. Najnowsze badania pokazują, że jednym z jej skutków jest o wiele większa wchłanialność alkoholu do organizmu, a co za tym idzie – większa szansa na popadnięcie a alkoholizm. Jak to możliwe?

Operacja bariatryczna, a działanie alkoholu

Badanie na grupie kobiet wykazało, że operacje bariatrycznie wyraźnie zmieniają wrażliwość organizmu na wchłanianie alkoholu. W badaniu University of Illinois at Urbana-Champaign wzięło udział 55 kobiet.

Wrażliwość niektórych kobiet na alkohol wzrosła aż o 50%, względem odczuwania skutków picia alkoholu sprzed operacji.

Po spożyciu dawki alkoholu, kobiety po operacji obejścia żołądka lub operacji gastrektomii rękawowej doświadczyły wysokich stężeń alkoholu we krwi – również dwukrotnie większych, niż przed operacją w sytuacji wypicia takiej samej dawki alkoholu, jak w przeprowadzanym badaniu.

Wyniki badania eksperymentu pomagają lekarzom wyjaśnić, dlaczego pacjenci po operacjach bariatrycznych są znacznie bardziej narażeni na popadnięcie w szpony choroby alkoholowej.

Przeczytaj także: Wszystko o operacji bariatrycznej

Operacja bariatryczna – na czym polega?

Operacja bariatryczna to ostateczna, choć bardzo skuteczna metoda leczenia otyłości i cukrzycy typu drugiego. Należy pamiętać o odpowiedniej diecie i suplementacji po zabiegu. Istnieją ścisłe wskazania do wykonania tej operacji.

Najczęściej stosowane techniki operacji bariatrycznej to laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka oraz laparoskopowe wyłączenie żołądka. Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka polega na wycięciu dna i części trzonu żołądka w okolicy krzywizny większej. Skutkiem zabiegu jest zmniejszenie o 30% objętości żołądka, a także spadek poziomu hormonu głodu wydzielanego w żołądku. Laparoskopowe wyłączenie żołądka polega na rozdzieleniu żołądka na dwie części. Bliższa, mniejsza część łączona jest z dalszą częścią jelita cienkiego. Zabieg ten powoduje nie tylko zmniejszoną objętość żołądka, ale również krótszy odcinek jelita i zmniejszoną możliwość wchłaniania pokarmów. Tu również spada produkcja hormonu głodu. Do innych metod, rzadziej stosowanych, zalicza się opaska bariatryczna, balon żołądkowy i generatory impulsów elektrycznych.

Przeczytaj także: Operacja bariatryczna u dziecka – kiedy należy ją wykonać?

Zobacz także video: Szczerze o otyłości - jakie są jej powody?

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.02.2020,
Opublikowano: 20.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej