Jęczmień u dziecka – objawy, domowe sposoby na wyleczenie

Fot: Pridannikov / gettyimages.com

Jęczmień u dziecka to częste schorzenie. Przyczyną jest zakażenie okolicy oka bakteriami – najczęściej na skutek zatarcia brudnymi rękami. Leczenie domowymi sposobami może być pomocne w początkowej fazie choroby. Jeśli objawy się nasilają, konieczna jest jednak wizyta u okulisty.

Domowe sposoby na leczenie jęczmienia w jego początkowej fazie to suche, ciepłe okłady, delikatne masaże powiek, a w przypadku małych dzieci zasłonięcie oka opatrunkiem, by, trąc je, nie doprowadziło rozprzestrzeniania się infekcji.

Czym jest jęczmień?

Jęczmień jest to nazwa stanu zapalnego gruczołów znajdujących się w powiece górnej lub (częściej) dolnej oka. W mianownictwie medycznym rozróżnia się jęczmień:

  • zewnętrzny – powstający w obrębie gruczołów łojowych lub rzęskowych (potowych) brzegów powiek,
  • wewnętrzny – tworzący się w gruczołach tarczkowych Meiboma (położonych głębiej, na wewnętrznej powierzchni powieki).

Powstanie jęczmienia u dziecka wiąże się z łącznym wystąpieniem dwóch zdarzeń: zamknięcia ujścia gruczołów lub stanu zapalnego ich kanalików (powoduje to zaleganie wydzieliny) oraz obecności w okolicy (w tkankach powiek, worku spojówkowym) chorobotwórczych bakterii (najczęściej gronkowców) powodujących powstawanie wydzieliny ropnej. Źródłem upośledzenia odpływu z gruczołów mogą być stany takie jak: zapalenie brzegów powiek, przewlekłe zapalenie spojówek (na przykład o podłożu alergicznym), obrzęk tkanek miękkich powieki (na przykład po użądleniu albo po ukłuciu przez komara).

U najmłodszych łatwo dochodzi do zakażenia spojówek i okolicznych tkanek. Dzieci bowiem w trakcie zabawy mają kontakt z wieloma przedmiotami, na których bytują bakterie. Przenoszą się one na ręce, których zwykle nie udaje się utrzymać w pełnej czystości mimo regularnego mycia. Jednocześnie maluchy, nie mając wyrobionych odpowiednich odruchów, często trą oczy, np. w związku z płaczem, sennością lub po jakimkolwiek podrażnieniu. Sprzyja to przenoszeniu bakterii w okolice narządu wzroku i sprawia, że zalegająca w gruczołach wydzielina może ulec zakażeniu. Efektem jest powstanie jęczmienia.

Objawy jęczmienia u dzieci

Podstawowymi objawami jęczmienia u dzieci są zaczerwienienie powieki górnej lub dolnej oraz jej szybko narastający obrzęk. Często towarzyszy mu przekrwienie i obrzęk spojówki. Objawy takie dominują w pierwszych dniach choroby. Kiedy naciek zmniejsza się nieco, widoczny staje się owalny guzek w obrębie powieki. Nazwa choroby pochodzi właśnie od jego kształtu, przypominającego ziarno zboża.

Dziecko odczuwa zwykle swędzenie zmienionej chorobowo okolicy, która najczęściej nie boli. Wystąpić może również dyskomfort i wrażenie ucisku na oko pojawiające się w trakcie poruszania gałką oczną i mrugania. Zjawisko to wynika z obrzęku powiek.

W przypadku jęczmienia zewnętrznego w pewnej fazie choroby na brzegu powieki widoczny staje się białawy, ropny naciek w obrębie gruczołu, który następnie wchłania się lub, pękając, opróżnia do worka spojówkowego.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na jęczmień u dziecka

Leczenie jęczmienia u dziecka w początkowej fazie choroby może być prowadzone domowymi sposobami. Jeśli zaobserwuje się u malucha obrzęk i zaczerwienienie powieki oraz jej miejscowe zgrubienie, można poprzez rozgrzewanie starać się:

  • poprawić krążenie krwi w zmienionej chorobowo okolicy,
  • rozszerzyć ujścia gruczołów, rozrzedzić wydzielinę ropną i ułatwić tym samym jej odpływ.

Podstawową zasadą jest stosowanie ciepłych, lecz nie gorących, suchych okładów. Niewskazane są okłady z rumianku lub herbaty, gdyż powodują macerację skóry, a zawarte w nich substancje u wrażliwszych dzieci mogą wywoływać objawy zapalne. Nie należy również stosować rozgrzanych woreczków z solą – pył solny może przedostawać się do worka spojówkowego i być przyczyną dodatkowego podrażnienia.

Najlepszą metodą nagrzewania jęczmienia jest przyłożenie do oka specjalnego krążka żelowego, słoiczka z ciepłą wodą, woreczka z ryżem lub fasolą. Pomocne może być również stosowanie ciepłej metalowej łyżeczki, ale jej użycie jest skomplikowane ze względu na małą pojemność cieplną i konieczność wielokrotnego nagrzewania. Przedmioty takie nie mogą być przykładane do oka bezpośrednio, lecz przez jałowy gazik. Jedna sesja ogrzewania jęczmienia powinna trwać 10–15 minut. Zabieg można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Pomocne w leczeniu jęczmienia u dzieci jest też delikatne masowanie zmiany chorobowej opuszką palca. Ucisk powinien być wywierany początkowo u podstawy powieki, a ruch kierować się w stronę jej brzegu. Dzięki temu wspomaga się opróżnianie gruczołów z zalegającej wydzieliny. Używanie do takiego obrączki, pierścionka lub innego metalowego przedmiotu nie wpływa na efekt masażu.

Jeśli domowe sposoby nie powodują zmniejszenia się jęczmienia w ciągu 2–3 dni, a do objawów dołączą się silne bóle albo zaburzenia widzenia, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do okulisty.

Czy miałeś kiedyś jęczmień na oku?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zobacz także: Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku

Bibliografia:

1. H.M. Niżankowska, Podstawy okulistyki, Wrocław 2000.

2. J. Kanski, B. Bowling, Kanski – Okulistyka kliniczna, red. J. Szaflik, Wrocław 2017.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 25.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Monia 27.12.2019r.

Moja 8l.corcia dostala jeczmień dzień przed wigilią,jest on umiejscowiony na dolnej powiece i ciagnie sie wew.oka.Daje masc z antybiotykiem,ale nadal jeczmien jest,choc oczko jest nie jest czerwone i napuchniete ,to bardzo sie martwie.Teraz jest taki okres ze lekarzy nie ma,albo sa ale nie tacy by dziecku pomoc.Co moge jeszcze robic? :(

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej