Jasny stolec u dziecka i dorosłego – czy jest powodem do obaw? Co oznacza?

Fot. Annie Engel / Getty Images

Jasny stolec u dziecka i dorosłego nie musi być powodem do niepokoju. Jeśli pojawia się sporadycznie, może wynikać z diety bądź spożywania dużej ilości wody. Jeśli jednak występuje regularnie i często, jego przyczyną mogą być stany chorobowe, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Jasny stolec pojawia się np. u kobiet w ciąży, u dzieci oraz u dorosłych. Jeśli jest to stan przewlekły, to może świadczyć m.in. o chorobach wątroby, trzustki bądź dróg żółciowych. Czasami może wskazywać także na nowotwór tych organów. Specjalistyczne badania diagnostyczne pomogą stwierdzić przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie.

Jasne stolec – co oznacza?

Warto podkreślić, że kolor kału nie jest bez znaczenia. Jego zabarwienie zmienia się w zależności od nawyków żywieniowych. Może wynikać z diety, np. jedzenia buraków bądź ilości i rodzaju wypijany napojów. Warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale i na kolor kału, gdyż to właśnie on może informować o negatywnych zmianach, jakie zachodzą w organizmie. Jeśli któryś z organów funkcjonuje nieprawidłowo, to wydalane produkty metaboliczne mogą zmieniać kolor stolca. Może być to wynikiem stanów chorobowych i być związane np. ze źle pracującą wątrobą lub trzustką.

Jeśli jasny stolec pojawia się sporadycznie, to nie powinien budzić obaw. Występowanie takiego stanu regularnie powinno skłonić do wizyty u specjalisty i przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki. Najczęściej lekarz zleca w takim przypadku badania laboratoryjne enzymów trzustkowych, parametrów wątrobowych, badanie ogólne moczu oraz badanie USG. Należy poinformować lekarza również o pojawiających się objawach towarzyszących, np. bólach brzucha, biegunkach itp.

Skąd się bierze jasny stolec u dorosłego?

Prawidłowy kał ma kolor brązowy. Decydują o tym zawarte w nim resztki pokarmowe, błonnik, woda, bakterie i barwniki żółciowe. Jasny stolec u dorosłego może wynikać z nawyków żywieniowych. Znaczenie ma dieta bogata w dużą ilość warzyw i owoców. Wypijanie sporej ilości wody także rozjaśnia brązowy kolor kału. Niestety nie zawsze jest to z tym związane, dlatego też jasne stolce mogą być również objawem stanów chorobowych. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest przeszkoda zalegająca w drogach żółciowych. Jeśli z jakiegoś powodu żółć z wątroby nie może być odprowadzona, zabarwienie stolca się zmienia. Dzieje się tak m.in. w żółtaczce mechanicznej lub cholestazie zewnątrzwątrobowej. 

Jasny kał występuje również podczas kamicy nerkowej, zapalenia dróg żółciowych oraz nowotworów występujących w ich okolicach, np. raka trzustki. Jasne stolce (czasami nawet białe) mogą być wynikiem nieodpowiedniego, za niskiego stężenia bilirubiny. Jeśli towarzyszy im świąd skóry, ciemny kolor moczu oraz żółta barwa skóry, może to wskazywać na kamicę przewodową. Takie zabarwienie kału może być również spowodowane zaburzeniami w pracy trzustki. Jego kolor jest wtedy najczęściej jasny i błyszczący. Może to sugerować np. przewlekłe zapalenie trzustki, stany po operacji tego narządu oraz kamicę przewodu trzustkowego. Innym czynnikiem odpowiadającym za zmianę zabarwienia kału jest choroba wątroby. Warto podkreślić, że jeśli jasny stolec występuje po biegunce, a dodatkowo występuje ból brzucha, to konieczna będzie również diagnostyka, która pomoże określić konkretną przyczynę tego stanu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Jasny stolec w ciąży – dlaczego występuje?

Warto zauważyć, że stolce w ciąży różnią się nieco od tych, które występują poza nią. Wynika to z faktu, że przyszła matka spożywa więcej pokarmu, a także trawi za dwoje. Bardzo często kał jest luźniejszy bądź wręcz przeciwnie – bardziej zbity. Ciężarne dosyć często skarżą się na zaparcia. Jeśli z kolei kolor stolca odbiega od dotychczasowej barwy, nie należy panikować, a przede wszystkim trzeba się zastanowić, co spożywało się w ciągu dnia. Jasny kał ma związek z dietą, więc nie zawsze musi oznaczać stan chorobowy. W przypadku ciężarnych może on wynikać z przyjmowania leków. Przyszła matka nie powinna się obawiać, jeśli kolor jej stolca co jakiś czas się zmienia, a także np. występują w nim niestrawione resztki pokarmu. Jeśli jest to sporadyczne, to nie należy się martwić, jeśli jednak występuje często, nie należy tego bagatelizować i warto skonsultować się z lekarzem.

Bardzo jasny stolec u dziecka – czy jest powodem do obaw?

Jasny stolec u dziecka występuje z tych samych powodów co u dorosłych. Nie powinien niepokoić, gdy kolor zmienił się w wyniku spożytego pokarmu bądź wypicia dużej ilości wody. Jeśli jednak nie jest sporadycznym przypadkiem i występuje regularnie, to należy zgłosić to specjaliście. Jako objaw przewlekły nie powinien być bagatelizowany, gdyż może wskazywać na stany chorobowe, m.in. schorzenia wątroby, trzustki i dróg żółciowych. U małych dzieci i niemowląt jasny, żółto-zielony stolec nie powinien być powodem do niepokoju. 

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej