Jakie zmiany wprowadzono na oddziałach ginekologiczno-położniczych w związku z pandemią?

Getty Images

Epidemia koronawirusa nie jest prostą sytuacją na kobiet w ciąży. Na co muszą przygotować się pacjentki, które niedługo mają urodzić dziecko?

Narodziny dziecka to sytuacja, która wywołuje nie tylko ogromne emocje, ale również i stres, a w czasie pandemii w wersji do kwadratu. Zakaz rodzinnych porodów czy wstrzymane odwiedziny na oddziałach ginekologiczno-położniczych to kolejne rzeczy, które spędzają sen z powiek kobiet błogosławionym stanie. Jak w czasach szalejącego po świecie koronawirusa wyglądać będzie poród czy opieka nad świeżo-upieczoną mamą? W miniony czwartek Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w związku z tym tematem.

Sytuacja na oddziałach ginekologiczno-położniczych w czasie koronawirusa

Co wynika z oświadczenia Ministerstwa Zdrowia? Przede wszystkim fakt, że zawieszeniu podlegają odwiedziny na oddziałach ginekologiczno-położniczych, a także porody rodzinne. Czy można jakoś umożliwić pacjentkom kontakt z rodziną? Owszem, ale musi się on odbyć wyłącznie przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych. Ponadto z oświadczenia wybrzmiewa również informacja o tym, by odwołać wszystkie planowane zabiegi ginekologiczne, z wykluczeniem tych przypadków, gdzie operacja nie może czekać. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować sytuację telefonicznie lub bezpośrednio ze specjalistą położnictwa i ginekologii. A co z wizytami ambulatoryjnymi? Jeśli nie są to przypadki nagłe, które wymagają bezpośredniego kontaktu z lekarzem, należy je również przełożyć na inny termin. Jednocześnie warto pamiętać o możliwości teleporad, za pomocą których można uzyskać między innymi konsultację czy e-receptę lub e-zwolnienie. Jeśli jednak dojdzie do wizyty lekarskiej, należy się wcześniej na nią umówić i przybyć na miejsce nie wcześniej niż 15 minut przed ustaloną godziną. Na spotkanie z lekarzem można wejść w pojedynkę. Z kolei, gdy pielęgniarka środowiskowa czy położna odwiedzą świeżo-upieczoną mamę w domu w celu opieki prenatalnej, powinno użyć się środków ochrony indywidualnej. Dodajmy także, że w przypadku narodzin wcześniaków – wizyty rodziców u dziecka również są zabronione.

Przypomnijmy też, że kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na sienie w okresie pandemii, ponieważ koronawirus może być dla nich bardzo niebezpieczny. W związku z tym zaleca się w miarę możliwości pozostanie w domu i unikanie kontaktów z innymi ludźmi. Istotne jest także częste mycie rąk i regularne odkażanie blatów czy ekranów telefonu.

Zobacz film: Dużo czasu razem - jak to wpływa na związek?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.03.2020,
Opublikowano: 21.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej