Jakie są sposoby leczenia kiły? Gdzie się zgłosić?

Tom Merton/getty images

Leczenie kiły opiera się głównie na farmakoterapii, a rodzaj, dawkowanie i długość kuracji zależą od stadium choroby i siły objawów. Ponadto pacjenci poddawani są licznym badaniom laboratoryjnym w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwszej pomocy udziela lekarz rodzinny.

Optymalny antybiotyk na kiłę stanowi penicylina, jednak w przypadku uczulenia na lek dobierane są alternatywne środki. Szczególnej uwagi medycznej wymagają kobiety ciężarne. W kurację zakażonej matki angażują się lekarze specjaliści. Kiła u ciężarnej zwiększa ryzyko powikłań ciążowych i sprzyja rozwojowi przewlekłej kiły wrodzonej u dziecka.

Kiła – leczenie

W takiej chorobie jak kiła, tj. bakteryjnej, przenoszonej droga płciową, leczenie to przede wszystkim farmakoterapia z wykorzystaniem antybiotyków, najczęściej penicyliny podawanej domięśniowo lub dożylnie. Jeśli organizm nie toleruje tego typu środków, dobierany jest alternatywny lek na kiłę. Dawkowanie i długość kuracji zależy od stadium choroby. Objawy kiły nie są jednoznaczne, dlatego do rozpoznania schorzenia niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych pod kątem obecności krętka bladego. Materiał do diagnostyki pobierany jest z wydzieliny owrzodzenia lub ze zmian skórnych przebiegających z ubytkami naskórka. Materiałem może być też krew i płyn mózgowo-rdzeniowy. Choroba charakteryzuje się szerokim zróżnicowaniem klinicznym: od miejscowych zmian narządów płciowych poprzez ogólne osłabienie i apatię aż po dolegliwości błony śluzowej gardła i oczu oraz owrzodzenia dłoni i deformacje twarzy. Pacjenci poddawani są licznym dodatkowym badaniom w kierunku zakażenia innymi patogenami przenoszonymi wenerycznie, takimi jak HIV, a także badaniom neurologicznym, okulistycznym, laryngologicznym i serologicznym przy podejrzeniu kiły zajmującej ośrodkowy układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowej. Leczeniu sprzyjają opracowane wytyczne dotyczące dawkowania leków dostosowanego do rodzaju i fazy choroby. Ponadto kuracja schorzenia jest obowiązkowa i całkowicie bezpłatna bez względu na to, czy pacjent ma ubezpieczenie, czy nie. Przepisem regulującym tę zasadę jest „Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych, Art. 40”.

Jak wygląda leczenie kiły?

Najbardziej skuteczny i powszechnie wykorzystywany antybiotyk na kiłę to penicylina. W zależności od kraju stosuje się inne odmiany preparatu. Przykładowo, w Polsce standardem jest penicylina prokainowa, która dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe. Jeśli wystąpią reakcje alergiczne, dobiera się leki z tej samej grupy, ale o innym składzie. Do niszczenia bakterii odpowiedzialnych za rozwój choroby wykorzystuje się także m.in. tetracyklinę, erytromycynę, doksycyklinę. Leczenie kiły wczesnej penicyliną prokainową obejmuje dawkowanie 2,4 mln j. domięśniowo w jednej iniekcji albo w dwóch po 1,2 mln j. (w każdy pośladek jednorazowo). W przypadku alergii zwykle podaje się azytromycynę po 2 g na dobę, doustnie. Terapia na tym etapie trwa ok. 20 dni. Z kolei leczenie kiły późnej wymaga podawania większych dawek leków i niemal 30 dni stosowania. Kuracja antybakteryjna zwykle odbywa się ambulatoryjnie i nie wymaga hospitalizacji. Szpitalne leczenie choroby odbywa się w przypadku kiły układu nerwowego, w której przebiegu pacjent wymaga specjalnej odmiany penicyliny podawanej dożylnie, zwykle po 600 000 mln j. 4 razy na dobę. Po agresywnej kuracji i wyjściu ze szpitala zmniejsza się dawkowanie, a antybiotyk na kiłę podawany jest domięśniowo. Specjalnego dawkowania wymagają osoby z wirusem HIV oraz kobiety w ciąży.

Leczenie kiły w ciąży

Leczenie kiły w ciąży jest konieczne, aby uchronić matkę przed poronieniem, a dziecko przed śmiercią lub kiłą wrodzoną. U większości płodów infekcja występuje po 20. tygodniu, a wczesne leczenie pozwala uniknąć groźnych powikłań. Antybiotyki na kiłę w ciąży są bezpieczne, podobnie jak kamienie piersią, gdyż choroba nie jest przenoszona przez pokarm. Dawkowanie jest takie jak w przypadku leczenia pacjentów we wczesnej fazie choroby. Po iniekcjach ciężarna pacjentka powinna być pod obserwacją medyczną ok. 30 minut.

Gdzie się zgłosić na leczenie?

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub kontaktu płciowego z osobą zakażoną bakterią krętka bladego należy możliwie szybko zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi testy fizykalne i zleci podstawowe badania laboratoryjne. Kobiety w ciąży powinny dodatkowo udać się na konsultację do ginekologa, który ustali sposób leczenia. W opiece nad ciężarną pomocna może być także położna. Również mężczyznom zaleca się wizytę u specjalisty urologa. Najważniejsze w terapii jest przejście pełnego cyklu leczenia, w innym przypadku istnieje duże ryzyko niewyleczenia kiły. W zależności od rodzaju choroby zaangażowani są różni specjaliści, np. neurolog czy otolaryngolog. Wszystkie przypadki kiły wrodzonej muszą zostać zgłoszone do państwowego inspektoratu sanitarnego. W razie naruszenia ustawy o leczeniu chorób zakaźnych pacjent powinien powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zobacz film: Jak leczyć kiłę?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Jaier M., Europejskie zalecenia diagnostyczne i lecznicze dotyczące kiły 2014, „Przegląd Dermatologiczny” 2015, nr 102.

2. Wojdała E., Kiła, Lublin 2018.

3. Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, z dn. 5 grudnia 2008 r., Dz. U. 2008 Nr 234 poz. 1570.

Data aktualizacji: 13.10.2020,
Opublikowano: 13.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej