Mówi się, że na depresję w dzisiejszych czasach zapada jedna trzecia populacji. Co jest przyczyną tego typu zaburzeń? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, choć eksperci nie mają wątpliwości, że działają tutaj zarówno czynniki zewnętrzne (trudna sytuacja życiowa czy silny stres), jak i genetyczne (dziedziczność na poziomie ok. 30%). Jednakże badacze z jego zespołu w Pracowni Neuromorfologii Molekularnej i Systemowej IBD PAN do tej listy dorzucają również kwestie związane z nieprawidłową budową chromatyny, czyli kompleksu DNA i białek (głównie histonów), który wypełnia jądro komórkowe.
Przeczytaj też: Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji
Czy nieprawidłowa budowa chromatyny wpływa na powstawanie depresji?
Sądzimy, że sposób upakowania chromatyny i jej struktura może wpływać na ekspresję genów, tym samym warunkować działanie komórek, a w rezultacie całego organizmu" – tłumaczy prof. Wilczyński, kierownik zespołu badawczego i dodaje - Chcemy zbadać, na ile neurony i astrocyty (komórki glejowe) chorych różnią się pod względem struktury chromatyny od zdrowych komórek.
Twórcy tego badania sądzą, że mogą zbliżyć się do poznania przyczyn depresji i być może w przyszłości opracować również substancję, która działając na chromatynę, pomoże pacjentom z tego typu zaburzeniami psychicznymi.
Przeczytaj też: Stres, chandra czy depresja? Jak je od siebie odróżnić?
Badanie to realizowane jest we współpracy ze światowej klasy naukowcami: prof. Yijunem Ruanem (Jackson Laboratory for Genomic Medicine, Farmington, USA), dr. Wernerem Zuschratterem (Leibniz-Institut fȕr Neurobiologie, Magdeburg, Niemcy) oraz prof. Ryszardem Przewłockim (Instytut Farmakologii, PAN, Kraków).
Źródło: PAP
Zobacz też film: Czy zła dieta może przyczynić się do rozwoju depresji?