Jakie są objawy depresji maskowanej? Przyczyny i leczenie choroby

Lilly Roadstones/GettyImages

Depresja maskowana jest trudna do wykrycia, ponieważ objawia się głównie poprzez symptomy w ciele, takie jak ból głowy i mięśni, zaburzony rytm snu czy uzależnienia. Przyczyną tej choroby jest m.in. nadmierny stres, przemęczenie i trudne warunki życia. Leczenie depresji maskowanej polega na psychoterapii i lekach przeciwdepresyjnych z grupy SSRI.

Depresja maskowana nie jest oddzielną jednostką chorobową zawartą w ICD-10 (Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Inne nazwy tego zaburzenia to subdepresja, depresja podprogowa, poronna lub atypowa.

Depresja maskowana – co to jest?

Klasyczna depresja objawia się m.in. widocznym obniżeniem samopoczucia, spadkiem motywacji, zaburzeniami w myśleniu oraz zmniejszoną aktywnością ruchową. Depresja maskowana natomiast nie jest bezpośrednio kojarzona z tymi symptomami. W zamian za to u osoby chorej można zaobserwować takie zmiany, jak utrata wagi, nagłe skoki ciśnienia, spięcie mięśni, bóle głowy czy jadłowstręt, które maskują objawy depresji. Depresja maskowana występuje niemal trzykrotnie częściej niż klasyczna wersja tego schorzenia. Najbardziej podatne są na nią osoby pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Objawy depresji maskowanej, rodzaje masek

Osoby cierpiące na depresję maskowaną są zwykle leczone na początku na inne schorzenia, ponieważ prawdziwe objawy są niejako maskowane. Często pacjenci zgłaszają się do lekarza, ponieważ mają wrażenie, że cierpią na nerwicę. Nie widać u nich bowiem klasycznych objawów depresji, takich jak przygnębienie, niska samoocena lub brak motywacji do działania. Psychiatra na wstępie zauważy tylko objawy somatyczne lub psychiczne nie wskazujące na depresję, takie jak migreny, rozdrażnienie czy bóle mięśni. Profesor S. Pużyński wyróżnił główne rodzaje masek przejawianych przez pacjentów:

  • Zaburzenia rytmu biologicznego – osoba cierpi na bezsenność, przez co cały następny dzień jest pozbawiona energii i nie nawiązuje kontaktów z ludźmi. Pacjenci często budzą się też w nocy, więc aby to odespać leżą w łóżku większość dnia.
  • Maski psychopatologiczne – objawiają się częstymi atakami paniki, którym towarzyszy silny lęk. Na tym etapie ludzie często popadają w fobie oraz różne natręctwa. Popularną maską psychopatologiczną jest anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny. Często mylnie określa się te symptomy jako zaburzenia nerwicowe.
  • Maski wegetatywne – pacjent czuje świąd skóry, ma nieprawidłową motorykę, cierpi na zaburzenia trawienia i odczuwa bóle pseudo-wieńcowe. Dodatkowo towarzyszy temu brak tchu, duszności, bóle brzucha i kręgosłupa czy objawy podobne do zawału serca.
  • Okresowe zaburzenia zachowania – ten rodzaj depresji ma swoje nasilenie w określonych porach z różnym natężeniem. Często towarzyszy temu nadmierne używanie leków lub alkoholu. Obserwuje się też zwiększoną podatność na przyjmowanie narkotyków.

Przyczyny depresji maskowanej – obciążenie genetyczne, biologia mózgu, wychowanie, nadmierny stres

Często obserwuje się rodziny bardziej niż inne obciążone depresją. Badacze sugerują, że w pewnych przypadkach podatność na depresję przyjmuje się w genach. Osoby cierpiące na depresję mają nieprawidłowy rozwój neuronów w hipokampie oraz słabszą aktywność fal mózgowych w lewym płacie czołowym. Podczas badań neuroobrazowych obserwuje się też spowolnienie pracy 25 pola kory mózgowej, która znajduje się za podniebieniem. Tego typu aspekty przyczyniają się do większej podatności na wszystkie objawy depresji. Aby zostały one wyzwolone, w życiu człowieka muszą wydarzyć się niepożądane zmiany, takie jak traumatyczne przeżycia, trudne wychowanie czy nadmiernie stresowy tryb życia. Te doświadczenia są dla niego zbyt silne, co ostatecznie objawia się depresją. Maskowanie depresji wynika często z natłoku obowiązków lub presji czasu. Człowiek nie może pozwolić sobie na gorsze samopoczucie lub brak motywacji ponieważ musi zarabiać pieniądze na siebie i swoją rodzinę. W związku z tym organizm buntuje się poprzez zaburzenia pracy układów wewnętrznych, mięśni i organów.

Leczenie depresji maskowanej

Diagnoza depresji maskowanej jest niezwykle trudna, ponieważ na pierwszy rzut oka objawy pacjenta nie wskazują na tą popularną chorobę psychiczną. Bóle głowy i mięśni oraz zaburzenia rytmu serca kojarzone są ze schorzeniami somatycznymi, często więc chorzy leczą się miesiącami na zaburzenia, których faktycznie nie mają. Gdy przebada się cały organizm bez znalezienia przyczyny tych objawów, wtedy rozpatruje się przyczyny na tle psychicznym. Leczenie choroby polega na podawaniu leków antydepresyjnych z grupy SSRI.

Czytaj też:

Zobacz wideo: Jennifer Lopez zmagała się z depresją. Gwiazda obawiała się skutków pandemii COVID-19

x-news




Data aktualizacji: 10.01.2021,
Opublikowano: 10.01.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej