Jakie jest zastosowanie sody kaustycznej? Sprawdzamy, gdzie się ją wykorzystuje

Getty Images

Sodę kaustyczną większość z nas wykorzystuje przede wszystkim jako domowy środek do czyszczenia. Czy ten związek chemiczny ma jeszcze inne zastosowanie? Sprawdzamy!

Czym właściwie jest soda kaustyczna? Inaczej rzecz ujmując, chodzi o sodę żrącą lub jak kto woli wodorotlenek sodu. Co to takiego? Nieograniczony związek chemiczny z grupy wodorotlenków, który należy do bardzo silnych zasad. Warto również wiedzieć, że jest ona mocno reaktywna chemicznie. Oznacza to, że działa z substancjami organicznymi, a co za tym idzie, rewelacyjnie zwalcza różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Niestety negatywnie oddziałuje również na ludzkie ciało, a w szczególności skórę, oczy i błony śluzowe. W związku z tym, gdy zdecydujesz się na sprzątanie mieszkania z jej pomocą, powinieneś postawić przede wszystkim na własną ochronę, a więc założyć maseczkę, rękawice i osłonić oczy (może warto sprzątać w okularach?). A co w przypadku, gdy ta substancja będzie miała bezpośredni kontakt z naszym ciałem? W pierwszej kolejności należy przemyć dane miejsce dużą ilością wody, a następnie czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że środek ten może poparzyć skórę lub wywołać reakcje alergiczne, dlatego też zawsze przechowuj go w zamkniętym pudełku lub słoiku i w miejscu niedostępnym dla dzieci. A gdzie można kupić sodę kaustyczną? Między innymi w sklepie z chemią gospodarczą. Sodę tą sprzedaje się zazwyczaj w postaci białych płatków, proszku lub granulek.

Soda kaustyczna – jakie jest jej zastosowanie i gdzie się ją wykorzystuje?

Jak już wspomnieliśmy, sodę kaustyczną wykorzystuje się przede wszystkim do sprzątania. Ten związek chemiczny świetnie radzi sobie z myciem powierzchni kuchennych czy łazienkowych. Warto bowiem wiedzieć, że skutecznie zabija wszelkiego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Weź jednak pod uwagę, że nie należy używać go do czyszczenia aluminium, żeliwa czy cynku. Pamiętaj także, że po zastosowaniu sody kaustycznej, trzeba zmyć ją naprawdę dużą ilością chłodnej wody.

Soda kaustyczna to nie tylko środek do czyszczenia, ale i do odtykania rur

Jednakże sprzątanie łazienkowej armatury to nie jedyne zajęcie, z którym upora się soda kaustyczna. Środek ten będzie też wybawieniem dla zatkanych rur (czy wiesz, że popularne preparaty do udrażniania rur mają w swoim składzie właśnie wodorotlenek sodu?). Jak go używać? Wsyp do odpływu kilka łyżek sody kaustycznej i pozostaw preparat na około 30 minut. Później spłucz obficie chłodną wodą. Zanim zaaplikujesz sodę do rur, możesz wcześniej przepłukać je ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, że środek ten silnie reaguje z H2O, co oznacza, że podczas sprzątania wytworzy się dużo piany. Roztwór ten może także pryskać, dlatego nigdy nie używaj go bez odpowiedniej odzieży ochronnej (chroń też nos, ponieważ opary, jakie wydzieli soda kaustyczna w reakcji z woda są silnie drażniące i mogą działać jak trucizna).

Soda kaustyczna jako środek do czyszczenia kostki brukowej

Powierzchnie łazienkowe i kuchenne oraz rury. Czy można jeszcze coś wyczyścić za pomocą sody kaustycznej? Odpowiedź na to pytanie brzmi: kostkę brukową. Wiedz, że jeśli ścieżka przed Twoim domem nie wygląda najlepiej, a mycie jej za pomocą silnego ciśnienia wody już nie wystarcza, doprowadzenie jej do pięknego wyglądu przy użyciu sody kaustycznej powinno przynieść pożądane efekty. Jak się za to zabrać? Rozpuść w 5 litrach wody 125 g wodorotlenku sodu. Mieszankę wylej na chodnik i wyszoruj szczotką. Następnie spłucz kostkę zimną wodą.

Soda kaustyczna jako środek do bielenia drewna

Czy zastosowanie sody kaustycznej ogranicza się tylko do czyszczenia i sprzątania? Nic z tych rzeczy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że za pomocą wodorotlenku sodu możesz również wybielić drewno. Jeśli więc jesteś fanem historii „DIY” lub po prostu chcesz nieco odświeżyć wygląd swojego mieszkania, zainwestuj w zakup sody kaustycznej. Dzięki niej twoja drewniana podłoga lub komoda może zyskać biało-szary odcień. Co ważne, środek ten wnika głęboko w strukturę desek, więc efekt z pewnością utrzyma się przez długi czas.

Soda kaustyczna jako składnik mydła

Na koniec przedstawimy ci jeszcze jedno zastosowanie sody kaustycznej. Konkrety? Chodzi o to, że jest ona jednym z elementów niezbędnych do powstania mydła. Warto wiedzieć, że przy produkcji mydła miesza się tłuszcz (np. olejów roślinnych) z wodorotlenkiem sodu właśnie. Chcesz samodzielnie stworzyć szare mydło? Już wiesz, w jaki sposób możesz to zrobić.

Zobacz też film: Soda zdrowia i urody doda

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 24.02.2020,
Opublikowano: 24.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej