Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy i jak przebiega ta wizyta?

Getty Images

Czeka cię wizyta u lekarza medycyny pracy? Sprawdź, jak przygotować się do tej wizyty i jak to spotkanie powinno w ogóle przebiegać.

Zanim przedstawimy ci konkretny przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy, podpowiemy, czym w ogóle zajmuje się taki doktor. A zatem? Jego głównym zadaniem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pracownika, a także określenie, czy dany człowiek może sprawować powierzane mu stanowisko. Tego typu lekarzy możemy podzielić na ogólnych specjalistów, a także takich, którzy badają pracownika pod konkretnym kątem, czyli na przykład okulistę czy laryngologa. Kto powinien udać się do lekarza medycyny pracy? Z pewnością każdy pracownik, który rozpoczyna działalność zawodową w nowej firmie i zatrudniony jest na umowę o pracę (badanie wstępne), a także ten który na etat pracuje w danej firmie. Dodajmy, że czasami niektóre szkoły zawodowe również kierują na tego typu wizytę lekarską. Dotyczy to zazwyczaj kształcenia, które wymaga nauki w laboratoriach lub przy obsłudze maszyn. Jak więc się przygotować do takiej wizyty i jak w ogóle powinna ona przebiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania, znajdziesz w naszym artykule!

Jakie badanie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?

Jeśli myślisz o wizycie u lekarza medycyny pracy, wiedz, że za każdym razem skierować powinien cię na nie twój pracodawca. Co więcej ta lekarska wizyta powinna się odbywać zawsze w godzinach twojej pracy i nigdy nie powinieneś za nią płacić (jeśli jednak tak by się wydarzyło, pracodawca musi oddać tobie pieniądze). A jak często należy odwiedzać tego typu lekarza? Częstotliwość badań medycyny pracy jest ściśle określona przez Kodeks Pracy. Zapis ten powinien respektować zarówno pracodawca, jak i pracownika. Co ważne, na tego typu badania powinien wybrać się każdy – niezależnie od warunków pracy. A więc nie ma tutaj większego znaczenia, czy wykonujesz pracę biurową, fizyczną czy w specyficznych warunkach.

A jakie konkretnie badania się wykonuje? Jeśli jesteś nowym pracownikiem, czeka na ciebie badanie wstępne. Natomiast, kiedy jeśli możesz pochwalić się określonym stażem pracy w danej firmie, powinieneś poddać się badaniom okresowym. Wizyty te powinny odbywać się jeszcze przed upływem ważności poprzedniego badania. Jak często trzeba do nich podchodzić? To zależy od wykonywanego zajęcia. Przeważnie jest to jednak raz na rok lub pięć 5 lat. Dodatkowo w związku z zagrożeniami, które niesie twoja praca, powinieneś udać się też do specjalisty (na przykład gdy narażony jesteś na hałas, konieczna będzie wizyta u laryngologa). A co z badaniami kontrolnymi? Te przeprowadza się tylko wtedy, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż miesiąc i ponownie chce wrócić do pracy.

Jak konkretnie wygląda przebieg wizyty u lekarza medycyny pracy?

Czego możesz się spodziewać na początku wizyty u lekarza medycyny pracy? W pierwszej kolejności doktor z pewnością przeprowadzi z tobą wywiad lekarski. Następnie wypyta o rodzaj wykonywanej pracy, a także o to, czy masz styczność ze szkodliwymi czynnikami. Na pewno zapyta również o przyjmowane leki, przebyte choroby, a także schodzenia, które pojawiały się w najbliższej rodzinie.

W dalszej kolejności zostaną z pewnością wykonane podstawowe badania, takie jak zmierzenie ciśnienia krwi, temperatury, a także osłuchanie klatki piersiowej. Lekarz powinien również zlecić wykonanie morfologii krwi, a także skierować cię do specjalisty lub na dodatkowe badania – oczywiście, jeśli pojawia się taka konieczność. Po konsultacji ze specjalistą powinieneś otrzymać zaświadczenie, które będzie potrzebne lekarzowi medycyny pracy, aby orzec, czy jesteś zdolny wykonywać dany rodzaj świadczeń.

Pamiętaj także, że to jakie badania zostaną ci wykonane, w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Jesteś pracownikiem biurowym? Lekarz medycyny pracy z pewnością pokieruje cię do okulisty. Dlaczego? Chodzi o to, by wykluczyć lub określić wadę wzroku. Weź bowiem pod uwagę, że jeśli wykonujesz pracę przed komputerem, pracodawca powinien pokryć część kosztów zakupu twoich okularów. Pracujesz w hałasie? Przygotuj się na wizytę u laryngologa. Jesteś narażony na wdychanie pyłków czy innych tego typu rzeczy? Z pewnością będzie przeprowadzenie badań spirometrycznych.

Zobacz film: Co o zdrowiu mówi nasza krew?

Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 13.02.2020,
Opublikowano: 13.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej